Vietnam – 10 nejlepších jídel, která musíte vyzkoušet
Vietnam je gastronomický ráj. Není to jen o phở a bánh mì. Každý region má své unikátní recepty, které kombinují čerstvé suroviny a skvělé chutě. Ať už ve Vietnamu pojedete kamkoli, určitě se dobře najíte. Jaká jídla byste měli ochutnat?
Obsah článku
Vietnamská kuchyně kombinuje pět základních chutí: sladká, slaná, hořká, kyselá a pikantní. Co dalšího od ní můžete čekat? Přečtěte si můj článek a poznejte chuť Vietnamu vonící citronovou trávou, zázvorem, mátou, koriandrem a limetkou.
Vietnamská kuchyně a rozdíly mezi severem a jihem
Vietnamská kuchyně je světově proslulá svou rozmanitostí, čerstvostí a přitom jednoduchostí. Mnohá z nejoblíbenějších jídel lze připravit stejně dobře v pouličním stánku jako ve špičkové restauraci. Rýže je hlavní složkou většiny vietnamských jídel. Pěstuje se zde po tisíciletí a je nedílnou součástí každodenního jídelníčku. Vietnamská kuchyně klade velký důraz na čerstvou zeleninu a bylinky, které dodávají pokrmům svěží chuť a vůni.
Koření jako zázvor, chilli, česnek a rybí omáčka dodávají vietnamským pokrmům charakteristickou chuť. Vietnamská jídla jsou směsí sladkých, kyselých, slaných a kořeněných chutí.
Vietnamská kuchyně je nesmírně rozmanitá a její chuťové profily se liší region od regionu. Nejvýraznější rozdíly najdete mezi severní a jižní částí země.
Severní vietnamská kuchyně klade důraz na jednoduché a aromatické chutě. Rýžové nudle jsou na severu oblíbenější než rýže a tvoří základ mnoha pokrmů, jako je například slavná phở. Vzhledem k chladnějšímu počasí se na severu pěstuje méně koření, proto jsou jídla méně pikantní.
Jižní vietnamská kuchyně je známa svými sladšími a ostřejšími chutěmi. Často se používá cukr a kokosové mléko. Díky teplejšímu počasí je na jihu větší množství čerstvého ovoce, zeleniny a bylinek. Jižní Vietnam byl kolonií Francie a byl ovlivněn také khmerskou kulturou, což se projevuje i v jídle, jako je například slavná bánh mì.
A teď už se pojďme podívat na 10 neoblíbenějších jídel Vietnamu. Je to můj subjektivní výběr, protože každému chutná něco jiného a Vietnam nabízí mnoho chutí. Snažila jsem se ale vybrat jídla, která by neměla nikoho zklamat.
Phở
Phở je ikonická vietnamská polévka, kterou zná asi každý. Jedná se o silný hovězí nebo kuřecí vývar, ploché rýžové nudle, čerstvé bylinky a tenké plátky masa. Většinou k tomu vedle dostanete limetku, chilli a další bylinky, které si můžete do polévky přidávat podle chuti.
Vietnamci jedí phở tradičně k snídani, hlavně na severu země. Nejlepší phở najdete na ulicích Hanoje, kde se vůně bylinek a vývaru line ulicemi už od šesté ranní. V pouličních stáncích seženete skvělou phở už od 40 Kč.
Bánh mì
Bánh mì je příkladem francouzského vlivu na vietnamskou kuchyni. Jsou to klasické bílé křupavé bagety, které se plní masem (například grilovaným vepřovým) nebo tofu, paštikou, nakládanou zeleninou, čerstvými bylinkami a různými omáčkami. Tento jednoduchý sendvič je oblíbenou pouliční specialitou po celé zemi. Seženete ho i za 20 Kč a skvěle si pochutnáte.
Goi cuon, Nem rán
Kdo by neměl rád vietnamské závitky? Jsou neodmyslitelnou součástí vietnamské kuchyně. Existuje mnoho druhů závitků, lišících se náplní, velikostí a způsobem přípravy.
Čerstvé jarní závitky (Gỏi cuốn) se vyrábějí z rýžového papíru, který se plní nejčastěji krevetou, tenkými rýžovými nudlemi a bylinkami. Podávají se s omáčkou z arašídů nebo nuoc cham (směs rybí omáčky, limetkové šťávy a chilli). Jsou lehké, zdravé a naprosto skvělé jako svačina nebo předkrm.
Křupavé (smažené) vietnamské jarní závitky Nem rán se sice netěší takové oblibě jako jejich zdravější čerstvé variantyy, přesto si zaslouží zvláštní zmínku. Jsou křupavé zvenku a šťavnaté uvnitř. Náplň je podobná jako u čerstvých, častěji se ale krevety nahrazují vepřovým masem. K mání jsou samozřejmě i vegetariánské verze. Na severu se smažené závitky nazývají Nem rán, zatímco jižané jim říkají cha gio.
Bún chả
Bún chả je vedle phở další z nejznámějších a nejoblíbenějších vietnamských jídel, které pochází z Hanoje. Jeho jednoduchá, ale návyková chuť si získala srdce milovníků asijské kuchyně po celém světě.
Jedná se tenké plátky vepřového bůčku, které jsou marinované v jednoduché směsi a poté grilované dozlatova a křupava. Podávají se s rýžovými nudlemi, čerstvými bylinkami jako je koriandr, máta, bazalka a často i nakládaná zelenina (mrkev, ředkev, daikon) a sladkokyselou omáčkou. Tak jako je phở snídaňovou klasikou všech Hanojanů, je bún chả jejich obědovou pochoutkou.
Cao lau
Cao lau ochutnáte jenom ve městě Hoi An a jeho okolí. Jedná se o regionální specialitu, na kterou však měly vliv okolní kultury. Kombinuje tlusté rýžové nudle podobné japonskému udonu, plátky vepřového masa a křupavé krutony podobné won-ton (čínský vliv), čerstvé bylinky a trochu aromatického vývaru, což jsou jasně vietnamské chutě. Chutě jsou to jemně kořeněné a nezaměnitelné.
Pravý Cau lau se připravuje pouze z vody čerpané z místní studny Ba Le. Nudle pro Cao lau se vyrábějí z místní rýže, která je namočená v louhu vyrobeném z popela místních stromů. To dodává nudlím jedinečnou žlutou barvu a charakteristickou chuť.
Bun bo Hue
Jedná se o verzi polévky Phở, tedy nudle s masovým vývarem a hromadami hovězího a vepřového masa, na kterou narazíte hlavně ve středním Vietnamu kolem města Hue. Oproti Phở je výraznější, pikantnější a vývar je často s rybí omáčkou. Husté a kluzké rýžové nudle jsou také vydatnějším jídlem než nudle na severu a jihu.
Bánh xèo
Bánh xèo je křupavá smažená palačinka (doslova „prskající palačinka“) z rýžové mouky, vody a prášku kurkumy. Podává se s vepřovým masem, krevetami a mungo klíčky, dále je posypaná čerstvými bylinkami a dochucená nějakou omáčkou. Může se namáčet do omáčky nước chấm (sladkokyselá česneková rybí omáčka).
Bun bo nam bo
Snad v každé vietnamské restauraci v Čechách najdete na jídelním lístku Bun bo nam bo. Já ho miluju a je to pro mě sázka na jistotu. O to větší pro mě bylo překvapení, že ve Vietnamu jsem na tuhle dobrotu skoro nikde nenarazila, resp. jsem špatně hledala. Ve Vietnamu tohle jídlo častěji najdete pod názvy Bún bò khô nebo Bún bò xào.
Jedná se o mísu tenkých rýžových nudlí, které se podávají bez vývaru, díky čemuž se ingredience nerozmočí. Křehké plátky grilovaného hovězího masa se mísí s křupavými arašídy a fazolovými klíčky a jsou ochuceny čerstvými bylinkami, křupavou sušenou cibulkou, chilli a sladkokyselou omáčkou na bázi rybí omáčky, která spojuje všechny ingredience dohromady.
Bun bo nam bo je specialita jižního Vietnamu. Na rozdíl od horkých polévek jako je Pho nebo Bun bo Hue, je Bun bo nam bo spíš chladný a osvěžující salát.
Banh cuon
Banh cuon je tradiční vietnamský pokrm, který se vyrábí z tenkých plátků rýžové mouky, které se plní mletým masem nebo krevetami, houbami a cibulkou. Plátky mouky jsou měkké, průhledné a lepkavé. Banh cuon se často namáčí do sladkokyselé rybí omáčky a můžete si přidat hlávkový salát a bylinky.
Ca phe trung
Nejedná se sice o jídlo, ale ve Vietnamu byste tuhle „vaječnou“ kávu určitě neměli vynechat. Jde o silné espresso s bohatou a krémovou pěnou z vaječných žloutků (na fotce vlevo). Jeho chuť je zároveň hořká, sladká a krémová.
Původ Ca phe trung se datuje do už 40. let 20. století. V době nedostatku mléka musel jeden chytrý barman vymyslet náhradní řešení. A tak vznikl nápad použít místo mléka vaječné žloutky, které se vyšlehají do pěny a vytvoří bohatou a krémovou vrstvu na povrchu kávy. Zní to možná divně, ale chutná skvěle. Dejte mi vědět, jak vám chutnala!