Řím – co vidět, památky, ubytování

Všechny cesty vedou do Říma. Města s tisíciletou historií, kde narazíte na antické ruiny, barokní architekturu a živý moderní život. Co dělat a vidět v Římě? Jak si užít víkend v Římě, kde se ubytovat a kde sehnat levné letenky do Říma?

Při procházce ulicemi Říma máte historii na dosah ruky. Starověké památky jako Koloseum, Forum Romanum a Pantheon vám připomínají bohaté dědictví antického Říma. K tomu pravé espresso, pizza a podvečerní aperitivo. Vypadá takhle ideálně strávený víkend? Tak vyražte do Říma.

Pro cestovatele z celého světa je Řím velkým lákadlem. Po nedávné návštěvě Říma se s vámi musím podělit o svoje dojmy a tipy, jak si užít Říma a neprodírat se v davech (i když to tak úplně možné není).

Proč vyrazit do Říma?

Existuje hodně důvodů, proč byste měli vyrazit do Říma. Každý si určitě najde ten svůj.

  • Historie a památky – Řím je jedním z nejstarších měst na světě a má bohatou historii, která sahá až do antického období. Pro milovníky historie je Řím jako živé muzeum plné starověkých ruin, památek a artefaktů. Na nějakou památku tady narazíte na každém kroku.
  • Kultura – Město nabízí nejen historii, ale i bohatou kulturní scénu. Od uměleckých galerií a muzeí po divadelní představení a hudbu.
  • Jídlo a pití – Řím je také rájem pro gurmány. Ochutnejte tradiční italskou kuchyni v jedné z mnoha místních trattorií a restaurací, kde si můžete vychutnat čerstvé těstoviny, pizzu a lahodné dezerty jako tiramisu. Nezapomeňte si dopřát šálek skvělé italské kávy ve stylové kavárně a sledovat život kolem sebe.
  • Romantika – Řím je považován za jedno z nejromantičtějších měst na světě. Večerní procházka uličkami, návštěva fontány di Trevi nebo večeře ve stylové restauraci jsou jen některé z romantických zážitků, které můžete v Římě zažít.

Jestli máte víc času než jen na víkend, můžete zároveň využít Řím jako výchozí bod k prozkoumání okolních regionů, jako je Toskánsko, Umbrie nebo pobřeží Amalfi.

Řím – na jak dlouho jet?

Odpovědět na otázku, na jak dlouho vyrazit do Říma, je docela složité. Záleží totiž, co chcete dělat a vidět v Římě. Řím má totiž mraky památek, takže tu klidně můžete strávit týden.

Pokud se chystáte prozkoumat hlavní památky a zajímavosti v Římě, jako je Koloseum, Vatikán, Pantheon a další, doporučuju zůstat minimálně 3 dny. Budete mít dost času na prohlídku hlavních turistických atrakcí a taky na nějaké gurmánské zážitky. Pokud si chcete Řím užít opravdu v klidu, pak jsou lepší 4 dny. Určitě budete mít co dělat. Jet do Říma na víkend (pátek večer až neděle večer) je podle mě málo, ale při dobrém plánování něco stihnete.

Řím – památky, co vidět

V Římě je tolik historických památek, uměleckých pokladů a zajímavých míst, že nebudete vědět, kam dřív a večer vás budou bolet nohy. Takže co vidět v Římě?

Koloseum

Jet do Říma a nevidět Koloseum snad ani nejde. Koloseum je symbolem antického Říma a jedna z nejznámějších památek na světě. V tomto impozantním amfiteátru se odehrávaly gladiátorské hry a další veřejné události. Koloseum bylo postaveno v období Flaviánů mezi lety 70 a 80 n. l. Tento obrovský amfiteátr byl schopen pojmout až 50 000 diváků a byl vybudován z travertinu, mramoru, cihel a vápence. Jeho architektura zahrnovala řadu oblouků, sloupů a ochozů.

Střední část Kolosea, známá jako arena, sloužila jako bojiště pro gladiátorské souboje a další veřejné události. Byla pokryta pískem a mohla být zaplavena vodou pro námořní bitvy. Koloseum mělo několik ochozů, kde seděli diváci. Tyto ochozy byly rozděleny do různých sektorů podle sociálního postavení obyvatelstva. Pod povrchem Kolosea se nacházely rozsáhlé podzemní prostory, kde byli umístěni gladiátoři, divoká zvířata a další účastníci her.

Koloseum je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v Římě a každoročně přitahuje miliony návštěvníků z celého světa. Proto je dobré si koupit vstupenky předem. 24 hodinové vstupné do Kolosea, Roman Forum a Palatine stojí 16 EUR. V rámci Kolosea budete moct navštívit ochozy, ale ne Arenu a podzemní prostory. Za 22 EUR dostanete 2denní vstupenku na uvedené památky vč. Areny. Podrobnosti a aktuální otevírací dobu najdete na webu https://colosseo.it/en/.

Forum Romanum

Forum Romanum bylo historické centrum antického Říma a jedno z nejdůležitějších veřejných náměstí ve městě. Toto území sloužilo jako politické, náboženské a obchodní centrum starověkého Říma a bylo středem veřejného života po mnoho staletí. Forum Romanum vzniklo v 7. století př. n. l. jako tržiště na místě, kde se křížily hlavní cesty antického Říma. Postupně se stalo politickým a náboženským centrem města.

Během staletí bylo Forum Romanum postupně rozšiřováno a přestavováno. Bylo místem pro veřejné projevy, politická jednání, náboženské obřady, soudní procesy, trhy a společenské události. Bylo to místo, kde se odehrávalo veškeré politické a společenské dění antického Říma.

Dneska je Forum Romanum jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Římě. Můžete se tu procházet mezi ruinami starověkých staveb, obdivovat nádherné reliéfy a sloupy a představovat si, jak vypadalo město v dobách starověkého Říma. Dostanete se sem v rámci kombinované vstupenky s Koloseem.

Palatin

Palatin (italsky Palatino) je jedním z sedmi pahorků v Římě a zároveň jedním z nejstarších obydlených míst v městě. Tento historický pahorek se nachází mezi Fórem Romanem a Cirkulem Maximem. Podle legendy zde měl zakládající mytologický hrdina Říma, Romulus, založit první osadu kolem roku 753 př. n. l.

V průběhu římského impéria se Palatin stal prestižní lokalitou pro imperátory a římskou aristokracii. Na tomto pahorku byly vybudovány impozantní paláce a rezidence, které sloužily jako sídla římských císařů. Dnes je Palatin důležitou archeologickou lokalitou, kde jsou prováděny rozsáhlé vykopávky odhalující zbytky starověkých paláců, chrámů a dalších staveb. Dostanete se sem v rámci kombinované vstupenky s Koloseem.

Trajánova tržnice

Trajánova tržnice (italsky Mercati di Traiano) je historická budova, která se nachází vedle Fora Traiana, nedaleko od Forum Romanum. Byla postavena na počátku 2. století na příkaz císaře Trajána a sloužila jako veřejný trh. Prodávaly se tu různé produkty, jako potraviny, oblečení, koření a další zboží. Byla také sídlem úřadů, které spravovaly obchodní aktivity a daně.

Tržnice měla arkády a nádherné reliéfy zdobící její fasády. Výraznou součástí tržnice byla také Trajánova sloupová síň (Basilica Ulpia), která sloužila jako administrativní centrum.

Vatikán a Bazilika sv. Petra

Vatikán je nejen nejmenší suverénní stát na světě, ale také sídlo papeže a epicentrum katolické církve. Nachází se v srdci Říma a je plný historických a náboženských pokladů. Ve Vatikánu klidně strávíte celý den.

Ve Vatikánu najdete jednu z největších a nejvýznamnějších křesťanských církevních staveb na světě. Baziliku sv. Petra. Vstup do ní je zadarmo, ale musíte projít bezpečnostními rámy jako na letišti, takže si vystojíte frontu. My stáli 25 min. Můžete se i pěšky vyšplhat nebo vyjet výtahem do kopule baziliky. Tam už je to ale se vstupným a opět si musíte vystát další frontu. Vstupenky se bohužel nedají koupit předem.

Ve Vatikánu byste neměli minout Vatikánské muzeum se slavnou Sixtinskou kaplí. Jenom v muzeu, které domovem mnoha uměleckých a historických pokladů, můžete nachodit až 7 km. Najdete tady všechny možné sbírky, obrazy a umělecké předměty, na které si jen vzpomenete. Hlavní důvod návštěvy ale u většiny lidí je Sixtinská kaple. Symbol Vatikánu a místo, kde konkláve volí nového papeže. Fresky vytvořené Michelangelem a dalšími umělci zobrazují biblické příběhy a jsou považovány za jeden z vrcholů umění renesance.

Bohužel tomu odpovídá i množství lidí, na které tady narazíte. Čekejte, že místy půjdete ve štrůdlu lidí a na velké kochání to nebude. V Sixtinské kapli je spousta hlídačů, nesmí se tam fotit, ale zase si tady můžete sednout (pokud se vám to podaří) a strávit tu neomezeně dlouhou dobu. Vstupné do Vatikánských muzeí stojí 20 EUR a doporučuju si ho koupit předem na webu https://www.museivaticani.va/ (platí se poplatek 5 EUR).

Ve Vatikánu se můžete také projít rozsáhlými zahradami nebo kolonádou, která obklopuje náměstí sv. Petra.

rim-vatikan
Bazilika sv. Petra ve Vatikánu

Pantheon

Úžasný starověký chrám zasvěcený všem bohům je další historickou stavbou v Římě. Původní Pantheon byl postaven v roce 27 př. n. l. Nejvýraznějším prvkem Pantheonu je jeho obrovská válcová kupole s otvorem (oculus) uprostřed, který umožňuje, aby světlo i déšť pronikali dovnitř. Kupole byla v antice technickým zázrakem a je stále považována za jednu z nejlepších inženýrských konstrukcí v historii.

V interiéru najdete impozantní centrální prostor s oltářem a hrobem italského krále Vittoria Emanuela II. a umělce Raffaela. Mramorová dlažba a elegantní výzdoba jsou třešničkou na dortu. Pantheon je otevřen veřejnosti a je jednou z nejfrekventovanějších památek v Římě. Ještě loni se žádné vstupné neplatilo, teď musíte zaplatit 5 EUR. První neděli v měsíci je vstup zdarma.

rim-pamatky
Pantheon je pořád v obležení lidí. Tak jako všechny památky v Římě.

Andělský hrad

Andělský hrad (italsky: Castel Sant’Angelo) byl postaven v roce 139 n. l. jako hrobka pro císaře Hadriána a jeho rodinu. Původně byl znám jako „Mausoleum Hadriana“. V průběhu staletí sloužil Andělský hrad také jako vojenská pevnost, která chránila papeže a Vatikán v případě ohrožení.

V pozdějších obdobích byl Andělský hrad přestavěn na papežský palác, který sloužil jako rezidence a útočiště pro papeže v době politických neklidů. Andělský hrad má symbolický význam jako spojovací bod mezi církví a světskou mocí. Můžete tu prozkoumat jeho rozsáhlé podzemní chodby, výstavní prostory a nádherné výhledy na řeku Tiberu a Řím. Vstupné 14 EUR.

Fontána di Trevi

Největší a nejslavnější fontána v Římě. Nachází se v centru města, nedaleko Španělských schodů, a je obklopena malebnými uličkami a historickými budovami. Fontána di Trevi je barokní mistrovské dílo. Zdobí ji sochy boha Neptuna, mořských koní a andělů, které symbolizují námořní moc a přízeň.

Tradice říká, aby se návštěvník k fontáně otočil zády a hodil přes levé rameno do fontány minci, což mu zajistí návrat do Říma. Pokud hodí dvě mince, zaručuje mu to nalezení lásky. Tři mince pak znamenají budoucí sňatek. Tak si vyberte. Pravdou je, že skoro každý nějakou minci hodí. Proto je fontána každý den čištěna. Ročně se ve fontáně di Trevi najdou mince v hodnotě přes milion eur. Peníze putují charitativní organizaci.

Fontánu celosvětově proslavil především režisér Federico Fellini, který u ní natočil legendární scénu filmu Sladký život z roku 1960.

Španělské schody

Španělské schody (italsky: Scalinata di Trinità dei Monti) jsou monumentální schody nacházející se v římské čtvrti Piazza di Spagna. Tato slavná kaskáda schodů spojuje Piazza di Spagna u konce Via Condotti s klášterem Trinità dei Monti nahoře. Název „Španělské schody“ pochází od španělské ambasády, která se nachází na Piazza di Spagna. Španělsko si mělo původně pronajmout prostor pod schody, ale nakonec se to nestalo.

Španělské schody mají celkem 135 schodů a jsou rozděleny do tří hlavních úrovní, které vytvářejí charakteristickou kaskádu schodů. Z vrcholu schodů můžete obdivovat panoramatický výhled na náměstí Piazza di Spagna a okolní ulice a budovy. Je to skvělé místo na pozorování lidí a relaxaci. Proto se tu denně schází stovky lidí. V létě jsou schody oblíbeným místem pro potkávání lidí, kteří tu vysedávají do noci a klábosí. Hučí to tady jak roj včel.

Piazza Navona

Náměstí Navona je dalším rušným místem v Římě. Nachází se na místě bývalého antického stadionu, známého jako Stadion Domitianus, který sloužil k atletickým a zábavným událostem v antickém Římě. V průběhu staletí se bývalý stadion proměnil v krásné náměstí, které je dnes známé pro svou architekturu a umělecká díla.

Piazza Navona je domovem tří slavných fontán. Nejznámější je Fontána čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi) od slavného sochaře Berniniho, která zobrazuje personifikace čtyř velkých řek: Nilu, Gangy, Dunaje a Rio de la Platy. Najdete tu taky barokní kostel Sant’Agnese in Agone, zasvěcený svaté Anežce Římské. Několik budov kolem náměstí bylo postaveno pro aristokratické rodiny, jako je Palazzo Pamphilj, který byl původně sídlem rodu Pamphilj, jedné z nejmocnějších rodin v Římě.

Piazza Navona je obklopena kavárnami, restauracemi a obchody, takže tu někde poseďte a ochutnejte místní kuchyni.

Campo de Fiori

Další náměstí, které byste neměli minout je Campo de‘ Fiori. Název Campo de‘ Fiori lze přeložit jako „pole květů“ a odkazuje na historii tohoto místa jako tržiště, kde se prodávaly květiny. Dnes je to živé náměstí plné restaurací, kaváren a obchodů. I dnes se zde každé ráno koná tržiště s čerstvými potravinami, které je oblíbené jak u místních obyvatel, tak u turistů.

Na náměstí stojí socha mnicha Giordana Bruna, který byl na tomto místě popraven za své myšlenky, které byly v rozporu s tehdejší katolickou církví.

Villa a Galerie Borghese

Umělecká galerie v parku Villa Borghese je domovem mnoha uměleckých děl od Caravaggia, Berniniho, Raffaela a dalších. V okolí vily je krásný park, kde si můžete udělat piknik nebo se kochat výhledem na celý Řím.

Trastevere

Trastevere je malebná čtvrť, která se nachází na pravém břehu řeky Tibery. Název Trastevere pochází z latinského „Trans Tiberim“, což znamená „za řekou Tiber“. Tato čtvrť je známá svými úzkými uličkami, historickými budovami, tradičními trattoriemi, uměleckou atmosférou a bohémským životním stylem. Během římské éry byla tato oblast obývána převážně řemeslníky, chudšími obyvateli a menšinami.

Ulice jsou tady plné života, hlavně večer, kdy se otevírají restaurace, kavárny a bary, a když se místní scházejí, aby si užili večer s dobrým jídlem a pitím. Mezi významné památky v Trastevere patří bazilika Santa Maria in Trastevere, která je jednou z nejstarších bazilik v Římě, a fontána Fontana dell’Acqua Paola, známá také jako Fontána Janikula.

Památník Viktora Emanuela II.

Památník nese jméno Viktora Emanuela II., prvního krále sjednocené Itálie. Stavba památníku byla zahájena v roce 1885 a dokončena v roce 1925. Je postavena z bílého mramoru a má monumentální neoklasicistní architekturu. Z horní části památníku je nádherný výhled na Řím, Koloseum a Forum Romanum. Na nejvyšší terasu je možné vyjet výtahem, který je ale placený (12 EUR). Jinak je vstup zdarma.

Řím – kdy jet?

Řím je skvělým místem k návštěvě v průběhu celého roku. Normálně u všech evropských měst doporučuju návštěvu v lednu, kdy není tolik lidí. U Říma to ale neplatí. Byli jsme tady v první půlce ledna a lidí bylo hodně. Ve Vatikánských muzeích se skoro nedalo projít, o Fontáně di Trevi ani nemluvím. Takže kdy jet do Říma a nepotkávat davy, nedokážu říct. V Římě je asi potřeba počítat s turisty celoročně.

Co se týká počasí v Římě, pak nejlepší k návštěvě je jaro (kromě Velikonoc) a podzim. I když je zima nejchladnějším obdobím v Římě, zimou tady trpět nebudete. V lednu jsme přes den měli kolem 13 stupňů, i když večer byla zima. Musíte ale počítat s možným deštěm.

Letní měsíce (červenec – srpen) jsou velmi horké a suché, takže na dlouhé procházky a prohlídky památek to není. Navíc je to období, kdy je město nejvíce přeplněné turisty. Já bych se létu určitě vyhnula.

Řím – letenky

Do Říma se dá dostat mnoha způsoby – autobusem, autem, vlakem i letadlem. Nejrychlejší to je samozřejmě letecky. Letenky do Říma jde sehnat bezproblémově. Létá se sem každý den. Letenky do Říma z Prahy nabízí nízkonákladovky Ryanair a WizzAir. Obě létají na letiště Fiumicino, a to každý den. Když si koupíte letenky s předstihem, klidně se vejdete pod tisícovku. My jsme měli v lednu zpáteční letenku za 700 Kč. Samozřejmě v sezóně budou dražší.

Přímý let z Prahy do Říma létá ještě Eurowings, a to 4krát týdně (Po, St, Pá, Ne). Cena letenek už je ale dražší (2 tisíce a víc).

Řím – doprava z letiště

Řím má dvě letištěCiampino (CIA) a Fiumicino (FCO). Obě jsou od Říma poměrně dost daleko (cca 40 km). Na menší letiště Ciampino jezdí autobusové linky běžné MHD. Většinou ale z Čech přiletíte na větší letiště Fiumicino, které je dostupné pouze vlaky a expresními autobusy.

Nejrychlejší (a také nejdražší) doprava do Říma z letiště je vlakem. Nádraží se nachází v pěší docházkové vzdálenosti od letištních terminálů. Využít můžete dvou typů vlaků:

  • Leonardo Express – rychlovlaky s jízdní dobou 32 minut a cenou 14 EUR. Končí na hlavním nádraží Termini a po cestě nikde nezastavují. Časy odjezdů ji můžete ověřit na Trenitalia.com. Lístky jde koupit online i na místě, slevy na zpáteční jízdenky nejsou.
  • Regionale – pomalejší vlaky jedou 48 minut za 8 EUR. Končí na nádraží Tiburtina a staví ve stanicích Trastevere, Ostiense a Tuscolana. Seženete taky na Trenitalia.com.

Další možností dopravy z letiště do centra Říma jsou autobusy. Na trase jezdí několik společností. Všechny jedou k nádraží Termini. Doba jízdy závisí na hustotě provozu. My jsme jeli 45 min, ale můžete jet klidně přes hodinu. Autobusové spojení nabízí:

Kousek od terminálu 3 najdete kromě zastávek autobusů do Říma i meziměstské přímé autobusy třeba do Neapole, Pescary, L’Aquily a dalších měst po celé Itálii. Na Terminálu jsou také půjčovny aut, kdybyste chtěli prozkoumávat okolí. Do samotného Říma si autu určitě nepůjčujte.

Řím – ubytování

Řím nabízí široký výběr ubytování od luxusních pětihvězdičkových hotelů, přes menší butikové hotely až po hostely. Můžete si vybrat ubytování v historickém centru města nebo v klidnějších čtvrtích mimo centrum. Záleží jen na vašem rozpočtu.

Ubytování v historickém centru Říma vám umožní být v blízkosti hlavních turistických atrakcí, jako jsou Španělské schody, Piazza Navona, Pantheon a fontána di Trevi. Tato oblast je ideální pro ty, kteří chtějí být v srdci dění. Na druhou stranu tady za ubytování zaplatíte nejvíc.

Ubytovat se můžete taky ve čtvrti Monti, která se nachází nedaleko od Kolosea a Fóra Romana. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají klidnější atmosféru, ale zároveň chtějí zůstat v blízkosti hlavních památek. Vatikán je sice mimo historické centrum, ale nabízí klidnější prostředí a snadný přístup k Vatikánským muzeím, Bazilice svatého Petra a Vatikánským zahradám.

My jsme zvolili čtvrť Esquilino poblíž hlavního nádraží Termini. Konkrétně jsme bydleli v hotelu Hotel Mecenate Palace. Cena za 2 noci byla 4.400 Kč. V posledním patře je velká terasa s restaurací a výhledem na baziliku Panny Marie Sněžné a střechy Říma. Stanice metra a vlakové nádraží Termini je 5 min pěšky. Za 15 minut dojdete taky ke Koloseu a Foru Romanu.

Výhled z našeho ubytování v Římě

Rada na závěr: Řím je poměrně velký a MHD tady moc nevyužijete. Metro totiž objíždí centrum města a autobusy nemá smysl jezdit. Takže se připravte na to, že toho hodně nachodíte. My běžně dali 20 km za den. Podle toho vybírejte i ubytování. Poblíž Termini bych ubytování volila, pokud máte třeba brzký odlet. Jinak bych se ubytovala víc k centru. Ideální je čtvrť Navona. Mám vyzkoušený i B&B Domus Giulia, který je nedaleko Svatopetrského náměstí, Vatikánu a Piazza Navona. Zároveň je i docela blízko ostatním památkám v Římě.

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023