Na čem si pochutnáte v Litvě

Litevská kuchyně je poměrně hodně sytá, mastná a tím pádem kalorická. Oceníte to hlavně v zimě, kdy vám dodá potřebnou energii a zahřeje. Hlavní surovinou jsou brambory, maso, houby, červená řepa, kyselé zelí a žitný chléb. Všudypřítomný je kopr, bobkový list, česnek, smetana, tvaroh nebo sýry. Pokud jste zvyklí jíst knedlo-vepřo-zelo, pak vám tady bude chutnat. Ale i příznivci zdravějšího stravování si přijdou na své. Konec konců dát si jednou za čas kalorickou nálož neuškodí. Dobrá zpráva je, že chození do restaurací vás v Litvě určitě nezruinuje. 

Cepelinai

Bramborovým knedlíkům ve tvaru vzducholodí Zeppelin (od nich odvozen název tohoto pokrmu) nemáte šanci uniknout. Jsou národním jídlem, které najdete na každém jídelním lístku. Připravují se na sladko i na slano. Slaná varianta je plněná masem, slaninou nebo houbami. Knedlíky jsou pak přelité hutnou smetanovou omáčkou a omastkem. Aby nebylo kalorií málo, mohou být posypané škvarky nebo smaženou cibulkou. Některé knedlíky jsou dokonce ještě osmažené. Sladká varianta je třeba s tvarohem. Moc vám nedoporučuju, dávat si tohle jídlo večer, protože pak si budete sami připadat jako Zeppelin (vím o čem mluvím). Na cepelínech si můžete pochutnat už od 4,50 EUR.

Blynai

Litevská obdoba našich lívanců nebo palačinek. Připravují se opět na slano (s masem, zeleninou, houbami, lososem a dochucené koprem) i na sladko (s čokoládou, cukrem a skořicí, marmeládou nebo tvarohem). Někdy se také vyrábějí ze strouhaných brambor a smaží se (bulviniai blynai). To pak připomínají naše bramboráky.

Koldūnai

Litevská kuchyně je hodně ovlivněna jinými. Koldünai jsou plněné taštičky připomínající italské ravioly a ruské pelmeně. Jsou plněné masem, houbami, rybou nebo sýrem. Polité jsou stejně jako cepelíny hutnou sýrovou omáčkou nebo zakysanou smetanou. Většinou jsou taky posypané smaženou cibulkou.

 

Kepta duona

Další litevská „prasárnička“, která je obdobou našich topinek. Vyrábí se ze žitného chleba nakrájeného do tvaru hranolků, které se potom osmaží. Tahle chuťovka se podává k pivu buď jenom s česnekem, ale častěji vám jí naservírují posypanou rozteklým tučným sýrem nebo třeba ještě s majonézou. Držte chutě na uzdě, protože vás to dokáže pořádně zasytit. Cena se pohybuje od 3 do 4 EURJinak čerstvý tmavý žitný chleba (duona), který je trochu nasládlý, je v Litvě fenomén a nesmí vám uniknout. 

Šaltibarščiai

Konečně jedna zdravá varianta, po které nebudete dalších pár hodin utlumení. Jedná se o studenou polévku z červené řepy, jakýsi studený boršč. Podává se s bramborami, které se servírují samostatně na vedlejším talířku a podle chuti si je sami do polévky přidáváte. Polévka je dochucená koprem a najdete v ní i vajíčko a další zeleninu. Mně osobně nejen chutnala, ale hlavně se mi líbila vizuálně, protože je zářivě růžová. Vaří se i teplá verze, kterou na jídelním lístku najdete pod názvem barščiai (teplý boršč). Polévku si dáte za 3,50 EUR. Další oblíbenou polévkou je třeba zelná nebo okurková, u Baltu často narazíte na rybí. Ta nám chutnala obzvlášť. 

Kibinai

Slané pečivo, které se prodává v restauracích jako předkrm, ale i v běžných supermarketech nebo stáncích. Je plněné vším možným, především ale masem (jak jinak), rybami, zelím nebo houbami. Pokud si ho budete kupovat v supermarketu, je lepší, když si ho necháte ohřát. Studené to moc dobré není (především ty rybí). Ceny jsou různé, ale jeden kousek vás určitě nebude stát víc než 1 EUR.

Žuvys

Pokrmy z ryb (žuvys) jsou v Litvě poměrně časté. Můžete si dát čerstvé nebo sušené, které jsou oblíbené hlavně u pobřeží Baltu. Mají tady lososy, štiky, kapry, makrely, sledě (ty se často podávají jako předkrm) a tuňáky. Hlavní jídlo z ryby vás v restauraci bude stát od 8 EUR. Pokud si koupíte ve stánku sušenou rybu, zaplatíte kolem 4 EUR za celou rybu (ale některé druhy jsou dražší). Ochutnali jsme taky tatarák ze sledě s banánem, což sice zní divně, ale byl výborný.

Sladkosti

V každém obchodě narazíte na koutek, kde mají různé sušenky a bonbóny. Zajímavostí je, že se všechno prodává na váhu. Můžete si tak od každého druhu sušenek koupit třeba jen jeden kus. Typickou sladkou pochoutkou je zvláštní „dort“ medové barvy ve tvaru vánočního stromečku, tzv. šakotis.

Pití

Našinci se budou v Litvě radovat, protože velmi oblíbeným nápojem je pivo (alus). S českým pivem se samozřejmě srovnat nedá (podle mého kluka), ale chutnat by vám mohlo. Nejznámějším výrobcem je Utenos, Švyturys a Kalnapilis. Za velké pivo zaplatíte 3 EUR. Víno (vynas) Litevci nemají, protože je tady na něj zima. Veškeré víno je tak z dovozu a tím pádem drahé (2 dcl za 4 EUR, lahev v restauraci min. 16 EUR, v obchodě je levnější). Ochutnala jsem jen jednu skleničku lokálního vína (pokud se dá vínem vůbec nazvat), které bylo opravdu sladké a ráno byste z něj měli akorát bolehlav. Vzhledem k tomu, že litevská kuchyně je hodně ovlivněná Ruskem, oblíbená je i vodka (degtiné) a medovina (midus).

Pokud byste si přece jenom chtěli vařit nebo se stravovat sami, což by byla škoda, po celé zemi je síť supermarketů Maxima, v nichž najdete všechno za ceny obdobné jako u nás. Tak co byste nejraději ochutnali?

 

Litva

Litva mýma očima.

Více zde

9 důvodů, proč navštívit Litvu

Země tisíců jezer, nekončících rovin, hlubokých lesů, písčitého pobřeží, rybářských vesnic, barevných domků, jantaru, krásné přírody, skvělého jídla a milých lidí. Nejen to je Litva. Nejjižnější a největší stát z pobaltských republik, který je turisty ...

Více zde

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování