Co podniknout v Laosu za 14 dní

Laos je chudý socialistický stát, který nemá přístup k moři, rozvinutou infrastrukturu, turistická lákadla na každém rohu a čas tu plyne pomaleji než kdekoliv jinde. Přesto, nebo spíš právě proto, stojí za to se sem vydat. Laos je totiž barevný, rozmanitý a přátelský.

Laos je stále relativně málo navštěvovanou zemí. Takže tu můžete zažít autentickou atmosféru, kterou byste v okolních státech těžko hledali. Laosané jsou známí svou pohostinností a přátelskostí, takže se tu budete cítit bezpečně.

Co vidět v Laosu? Jaké zajímavosti a památky v Laosu navštívit? Inspirujte se mými tipy.

Plavba po Mekongu

Mekong je se svojí délkou 4.350 km desátou nejdelší řekou na světě a se svou životadárnou silou srdcem jihovýchodní Asie. Z části tvoří přírodní hranici mezi Thajskem a Laosem. A právě tuto část můžete využít pro pozvolné seznámení se s oběma zeměmi, s životem kolem řeky a místními obyvateli. Pokud vás čas nehoní, nasedněte v Huay Xai na dlouhou, úzkou dřevěnou loď a vydejte se po proudu na dvoudenní plavbu do Luang Prabang.

Koupíte-li si lístek na „slow boat“, neočekávejte žádný luxus, ale spíš jednoduché cestování jako v dobách dávno minulých. Sedačky v lodi jsou totiž většinou dřevěné nebo sice molitanové, ale prosezené, takže po pár hodinách může být sezení dost nepohodlné. Naštěstí se po lodi můžete procházet, krátit čas povídáním s ostatními cestovateli nebo jen pozorovat dění na řece.

První den plavby zastavíte v ospalé vesničce Pakbeng. Najděte si guesthouse s výhledem na řeku a pozorujte západ Slunce nebo ranní koupel slonů z místního sirotčince. Ráno opět nasednete na loď a odpoledne vás přivítá koloniální město Luang Prabang. Pro vyhledávače adrenalinu nebudete plavba po Mekongu to pravé ořechové, ale v téhle části země se prakticky žije na řece nebo v její blízkosti a za poznání to určitě stojí.

Konec konců nikdy neuškodí trochu zpomalit a nechat se unášet na vlnách třeba právě Mekongu. Na lodi je toaleta, ale jinak žádné vybavení. Vemte si tedy s sebou jídlo a pití na celý den. Zásoby pak můžete dokoupit v Pakbeng. Až si budete vybírat místo k sezení, jděte co nejdál od motoru.

Šílený hluk a hlavně smrad benzínu vám snadno zamotá hlavu a zvedne žaludek. Jízdenka na slow boat stojí 210.000 LAK (cca 480,- Kč), ubytování v Pakbeng není v ceně zahrnuto. Kdo by si chtěl dopřát plavbu luxusní lodí s jídlem a více zastávkami, může využít třeba Mekong Smile Cruise za 145 USD nebo ještě dražší agenturu.

Královské město Luang Prabang

Malebné město na břehu Mekongu obklopené zelenými horami. Ulice s honosnými koloniálními domy, starobylé zlaté chrámy a pagody, mnichové v šafránově žlutých a oranžových rouchách, kteří každý den po svítání vyrážejí v tichosti do ulic pro almužnu od věřících. Živé a rozmanité ranní trhy, na kterých seženete exotické ovoce, zeleninu, rýžové placky, polévky všech druhů, grilované maso, ale i takové „lahůdky“ jako červy, hady a žáby.

Evropan se rázem dostává do říše divů. I když je pravda, že pohled na porcování masa na zemi na chodníku nebo larvy pohybující se v hrnci, může být někdy jen pro silnější povahy. Nemusíte ale nic ochutnávat, stačí procházet trhem a nasávat atmosféru Asie.

Když budete unaveni, sedněte si do jedné z mnoha kaváren, pozorujte pomalé dění kolem sebe, kochejte se francouzsko-indočínskou architekturou a načerpejte síly na nakupování. Prodejci totiž večer co večer neúnavně rozkládají na hlavní ulici barevný trh s místními produkty a výrobky.

Před spaním si dejte drink ve věhlasném baru Utopia na břehu řeky Nam Khan nebo zajděte na masáž. V Luang Prabang je z čeho vybírat a klidně se s vámi vsadím, že tady strávíte mnohem více času, než jste původně plánovali. Ne nadarmo bylo město zapsáno v roce 1995 na seznam UNESCO.

Vodopády Kuang Si (Xi)

Necelou hodinu jízdy (asi 30 km) od Luang Prabang najdete tropický ráj. Kaskádovité vodopády a vápencové přírodní bazénky s křišťálově čistou vodou uprostřed džungle vám jednoduše vyrazí dech. Většina návštěvníků zůstává u „hlavních“ dolních bazénků a vodopádů, které jsou snadno přístupné.

Kolem nich je spousta piknikových míst, restaurace a převlékárny. Bývá tady dost rušno, takže pokud chcete uniknout davům, vydejte se na strmý asi 15 minutový výstup nad vodopád. Tady už uslyšíte jen šumění vody, zpívání ptáků a budete se kochat panenskou přírodou.

I nahoře je pár bazénků, ve kterých se můžete po výstupu osvěžit. Po značené cestě se pak vrátíte dolů k hlavnímu vodopádu, který je vysoký asi 50 m. K vodopádům se platí vstupné 20.000 LAK (47,- Kč). Dostanete se sem na motorce nebo minivanem v rámci výletu z Luang Prabang.

Ten vás vyjde na 35.000 LAK (80,- Kč). Veřejná doprava k vodopádům nejezdí. Nezapomeňte si vzít něco na piknik, plavky a dobré boty. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že výstup nad vodopád v žabkách není nejlepší nápad:-)

Výprava do etnických vesnic

V Laosu žije kolem stovky národnostních menšin. Mezi nejznámější patří kmeny Hmongů, Akhů, Mienů nebo Lahuů a od sebe se mj. odlišují pestrobarevným oblečením. Vydejte se do horských oblastí, ve kterých se zastavil čas, a setkejte se s lidmi, kteří stále žijí prostým životem. Nejlépe se s nimi seznámíte v provincii Phongsali na severu země, ale na cestu sem budete potřebovat delší dobu.

Pokud jste časově omezeni, vydejte se z Luang Prabang do malé vesnice Nong Khiaw na řece Nam Ou. Každý den vyráží proti proudu řeky jednoduchá loď, která vás odveze do vesnice Muang Ngoy. Odtud můžete sami vyrážet do okolí a prozkoumávat další malé osady.

Není ale úplně od věci si zaplatit místního průvodce, který vás zavede do míst, kam turisté běžně nechodí. Ale hlavně vám povypráví o místních lidech, jejich zvycích a životě. Také vám zajistí přenocování v jedné z odlehlejších vesnic dál proti proudu řeky.

Pravda je, že dvoudenní výlet není na jihovýchodní Asii zrovna nejlevnější (400.000 LAK = cca 940,- Kč), ale dostanete se na místa, která byste sami těžko hledali.

Jeskyně, tyrkysové laguny a skály u Vang Vieng

Batůžkářská Mekka Vang Vieng není sama o sobě ničím zajímavá. Není ani nijak malebná. Jádro města tvoří dlouhá ulice, na které je jedna restaurace vedle druhé a večer městem duní hlasitá hudba z místních barů a diskoték. Taky tady údajně seženete všechny možné druhy drog. Důvod, proč byste sem ale měli zavítat, je nádherná krajina krasového původu se spoustou jeskyň, vyhlídek, rýžových polí a přírodních lagun s křišťálově čistou vodou. Celou oblast nejlépe prozkoumáte na kole nebo motorce.

Přejeďte řeku Nam Song a vydejte se na západ od města. Před vámi je asi 30 km dlouhý okruh plný dobrodružství. Pokud vám přijde 30 km málo, věřte, že jeden den vám stačit nebude. Cesta je totiž prašná, plná výmolů a pojedete opravdu velmi pomalu. Navíc má spoustu odboček k jeskyním a lagunám, které jsou očíslovány od jedničky do pětky. Čím dál pojedete, tím víc uniknete davům a hluku.

Laguny na začátku okruhu mají různé turistické vymoženosti (restaurace, houpačky, můstky na skákání…), naopak poslední laguna č. 5, kde se okruh otáčí, je vyloženě přírodní a téměř bez lidí. My jsme zkusili Blue Lagoon 1, 5 a 2 a každá měla něco do sebe.

Cestou se stavte v jeskyni Golden Flower, kde vás s otevřenou náručí přivítá pohádkový dědeček a osobně vás komplexem jeskyní provede. Anglicky sice umí jen pár slov, ale jeho povídání je jak pohlazení na duši. Jeskyně je navíc trochu odlehlá, takže si můžete být téměř jistí, že tady budete sami.

K večeru vylezte na některou z vyhlídek (můžu doporučit Nam Xay), kochejte se západem slunce a 360 stupňovým výhledem na vápencové skalní útvary a nekonečné údolí.

Druhý den vyražte po hlavní silnici na sever od města k Blue Lagoon 4, Elephant Cave nebo Water Cave. Přiznávám, že řízení motorky může být v místních podmínkách trochu náročné a ne každý si na něj troufne. Přesto nezoufejte. Ve Vang Vieng je totiž řada cestovních agentur, které vám zařídí jakýkoliv výlet v tuk tuku.

A pokud se vám nebude chtít dělat vůbec nic, lehněte si do pneumatiky a nechte se unášet proudem řeky Nam Song. Vang Vieng má zkrátka co nabídnout. Z námi plánovaného jednoho dne se nakonec vyklubaly tři.

Samozřejmě se toho dá stihnout mnohem víc a hodně míst jsme vynechali (hlavní město Vientiane, oblast Si Pan Don na Mekongu známou jako Čtyři tisíce ostrovů, archeologické naleziště Planina Džbánů se stovkou kamenných nádob nebo náhorní plošinu Bolaven s velkým množstvím vodopádů). Cestování v Laosu je ale časově náročné a my jsme se tentokrát rozhodli, že si radši v klidu užijeme méně míst, která líp poznáme, než toho sice stihnout hodně, ale nepoznat pořádně nic. Tak aspoň máme co objevovat příště.

Dříve než do Laosu vyrazíte, přečtěte si všechny informace o Laosu.

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování