Kyrgyzstán – cestování, víza, letenky, bezpečnost
Kyrgyzstán je skrytý klenot Střední Asie. Je domovem majestátních vrcholů, průzračných jezer a rozlehlých pastvin, kde nomádi žijí podle tradic starých stovky let. Pokud hledáte dobrodružství mimo vyšlapané cesty, pak je pro vás Kyrgyzstán ideální destinací. Co byste měli vědět, než se vydáte na nezapomenutelnou cestu?
Obsah článku
Představte si zemi, kde se rozprostírají nekonečné zelené pastviny, tyčí se zasněžené vrcholky hor a třpytí se azurová jezera. Zemi, kde se historie prolíná s tradicemi. Zemi, jejíž průměrná nadmořská výška je více než 2.700 m. Tou zemí je Kyrgyzstán, skrytý klenot Střední Asie, který vás okouzlí svou divokou krásou a autentickým duchem.
Představte si, že se probudíte v tradiční jurtě s výhledem na zasněžené vrcholky hor. To je jen jeden z mnoha zážitků, které vám Kyrgyzstán může nabídnout. Tato země, známá svými kočovnými pastevci a jejich charakteristickými obydlími, je rájem pro všechny milovníky přírody. Ne nadarmo se říká, že Kyrgyzstán je zemí pastevců, hor a jezer.
Praktické informace – internet, telefon, mapa
Kyrgyzstán, oficiálně Republika Kyrgyzstán, se nachází ve Střední Asii mezi Čínou, Kazachstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem. Je to nejvíce vnitrozemský stát na světě. Ze všech států na světě má nejdále k moři.
Kyrgyzstán je téměř celý pokryt pohořím Ťan-šan, které se pyšní nejvyšší horou Střední Asie, vrcholem Džengiš Čokusu (7.439 m n. m.), známý též pod ruským názvem Pik Pobědy. Více než 90 % území leží v nadmořských výškách nad 1.500 metrů, 30 % dokonce nad 3.000 metrů.
Hlavní město Kyrgyzstánu je Biškek. V zemi se domluvíte kyrgyzsky a rusky. S angličtinou nepočítejte. Naučte se proto pár základních frází v ruštině nebo kyrgyzštině.
Zásuvky jsou stejné jako u nás. Zimní časový posun mezi Českou republikou a Kyrgyzstánem je 5 hodin dopředu (GMT+6), letní časový posun jsou 4 hodiny.
České velvyslanectví v Kyrgyzstánu není. Nejbližší Velvyslanectví České republiky je v Kazachstánu ve městě Astana.
Ve větších a turisticky zajímavých místech je běžně dostupný internet v mobilu. My jsme si hned na letišti koupili místní SIM kartu s neomezeným internetem na jeden měsíc za cca 140 Kč (500 som). Počítejte ale s tím, že síť mobilních operátorů není mimo města moc spolehlivá. V horských oblastech budete dost často úplně bez signálu. Veškeré mapy Kyrgyzstánu a důležité věci si proto stáhněte do offline verze. Jakmile vyjedete mimo města, často si ani nezavoláte, natož něco najdete na internetu.
Kyrgyzstán – víza, vstup do země
Turisté, kteří navštíví Kyrgyzstán a délka jejich pobytu nepřesáhne 60 dní, nepotřebují víza.
Pokud by cesta měla přesáhnout 60 dnů pobytu, je možné si zažádat o vízum na jakémkoliv zastupitelském úřadě Kyrgyzstánu v zahraničí (např. Velvyslanectví Republiky Kyrgyzstán ve Vídni nebo v Berlíně). Při cestě letadlem je vízum nad 60 dní udělováno i přímo na letišti v Biškeku (letiště Manas).
V případě podání vízové žádosti k pobytu od 60 dnů je potřeba předložit pozvání nebo písemnou žádost. Aktuální podmínky pro víza nad 60 dní si vždy ověřte na webu Ministerstva zahraničí ČR.
Kyrgyzstán – letenky
Do Kyrgyzstánu nelétají z České republiky žádné přímé lety. Nejčastěji poletíte s přestupem v Istanbulu. Z Prahy do Kyrgyzstánu můžete letět do dvou měst: Biškeku (Manas International Airport) a Oše.
Ceny letenek do Kyrgyzstánu se mohou výrazně lišit v závislosti na ročním období, délce pobytu a konkrétních termínech. Levnější letenky jsou do Biškeku, jejich cena obvykle začíná na 10 000 Kč v závislosti na sezóně. Když budete mít štěstí jako my, ulovíte si mimo sezónu (květen) akční letenku za cca 120 EUR s tureckým low-cost dopravcem Pegasus Airlines. Další, ale dražší variantou, jsou Turkish Airlines. Mají dobré pokrytí, pohodlné lety a dobré služby.
Let samotný trvá 8–9 hodin (3 hodiny do Istanbulu, 4-5 hodin do Biškeku), doba přestupu je samozřejmě různá. Pokud byste měli čekání delší než 6 hodin, můžete si udělat výlet do Istanbulu. Při kratším přestupu to asi nemá moc smysl.
Kyrgyzstán – doprava, půjčení auta
S dopravou po Kyrgyzstánu je to trochu složitější. Nemá totiž moc dobře rozvinutou infrastrukturu a i kratší vzdálenosti pojedete poměrně dlouho. Nejlevnějším způsobem dopravy je maršrutka, velká dodávka s pevně danou trasou. Je to nejpoužívanější způsob dopravy mezi městy a vesnicemi.
Na delších trasách jezdí autobusy, železniční síť příliš rozvinutá není. Většinou se používá pro nákladní dopravu. V horských oblastech je stále běžné využívat koně jako dopravní prostředek.
Kdo chce ušetřit čas, může využít i vnitrostátní lety, zejména mezi městy Biškek, Oš a Karakol.
Maximální svobodu pohybu zajistí samozřejmě auto. Známé mezinárodní půjčovny aut tady ale nefungují, takže si musíte auto půjčit od místních a není to zrovna levná záležitost. V závislosti na sezóně a stáří vozidla zaplatíte 60 až 120 USD/den. Zarezervovat si auto předem přes internet byl docela oříšek, ale nakonec se nám to podařilo a sehnali jsem spolehlivého chlapíka. Pokud by někdo měl zájem, napište mi a dám Vám kontakt.
Určitě doporučuju si půjčit čtyřkolku. Cesty jsou totiž opravdu špatné a bez 4×4 se na spoustu míst nedostanete. My jsme měli půjčenou Toyotu Land Cruiser Prado za 77 USD/den (diesel, automat, neomezený počet km), která už sice měla svoje nejlepší léta za sebou, ale žádný problém jsme neměli a vyjeli jsme fakt všude. Při převzetí jsme platili depozit 200 USD. Myslete na to, že pro řízení v Kyrgyzstánu je potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz.
Kyrgyzstán – počasí a kdy jet
Na otázku, kdy jet do Kyrgyzstánu, je těžké odpovědět. Každý si tu totiž může najít to svoje. V zimě je Kyrgyzstán zemí lyžařů a milovníků dalších zimních aktivit, na jaře všechno krásně kvete, v létě země láká ty, co milují chození po horách, a na podzim to tu zase hraje všemi barvami.
Nicméně nejčastěji se sem jezdí lyžovat (prosinec – březen) a na horské túry (červen – září). Letní období je ideální pro ty, kteří chtějí podnikat treky, kempovat nebo relaxovat u jezera Issyk-Kul. Počasí je teplé a slunečné, ideální pro outdoorové aktivity.
Pamatujte na to, že Kyrgyzstán leží ve velké nadmořské výšce, takže zima dokáže být v horách velmi krutá s obrovskými chumelenicemi a záplavou sněhu. Na spoustě míst sníh vydrží klidně až do května a některé oblasti tak jsou nedostupné jak autem, tak pěšky.
V polovině května byly ještě některé horské průsmyky zavřené, některé se postupně otevíraly. My jsme proto neměli žádný plán a cestu jsme přizpůsobovali počasí, které jsme naštěstí měli dobré. Osobně si myslím, že ideální pro návštěvu Kyrgyzstánu je červen, kdy ještě není tolik turistů a na většinu míst už se bez problémů dostanete.
I v létě může být v horách chladno, proto si s sebou vždy přibalte teplé oblečení. A taky buďte připraveni na průtrže mračen (hlavně v červnu).
Čím se platí v Kyrgyzstánu?
V Kyrgyzstánu se platí kyrgyzským somem (KGS). Peníze se dají směnit na letišti, na směnárny se dá narazit i ve všech větších městech. Je jedno, jestli budete mít dolary nebo eura. Ve městech si můžete vybrat peníze taky z bankomatů.
Platí se většinou v hotovosti, ve větších městech zaplatíte i kartou. Ale narazili jsme i na samoobsluhu v malém městě, kde karty brali. Je to teda různé, ale pro jistotu mějte vždycky dostatek hotovosti. Ubytování se platí vždycky v hotovosti.
Ubytování v Kyrgyzstánu
Ubytování v Kyrgyzstánu nabízí širokou škálu možností, od jednoduchých guesthousů až po modernější hotely. Evropský standard příliš nečekejte, ale kvůli němu se do Kyrgyzstánu přece nejezdí. Překvapivě se dá spousta ubytování najít na Bookingu. V sezóně fungují i místní turistické kanceláře, které vám zprostředkují ubytování v rodinách. To jsme bohužel nevyužili, protože kanceláře byly v květnu zavřené. Nicméně kromě Biškeku jsme stejně většinou spali v malých rodinných domech, které jsme na Bookingu bez problémů našli.
Každý, kdo jede do Kyrgyzstánu, by měl vyzkoušet spaní v tradiční jurtě. Ceny spaní v jurtě se liší podle lokality a vybavení, ale obecně se pohybují od 15 do 40 USD za noc a osobu. My jsme v jurtě spali u jezera Sonkol (Song-Kul) za 25 USD/noc pro 2 osoby. Za večeři a snídani jsme platili dalších 30 USD pro oba. Mrkněte se na jurty Kum-Bel (za našeho pobytu Yurt Camp Aitbek). Jezero je ve 3.000 m n.m. a není tu vůbec žádný signál, tak na to buďte připraveni.
Naše další ubytování byla tato:
Biškek – Bugu Hotel Bishkek, 48 USD/noc (cca 1.200 Kč), adresa 98 T. Umetaliev St, Bishkek
Karakol – City Hotel, 45 USD/2 noci (cca 1.100 Kč), na Bookingu už není
Karakol – Apartment in the Karakol heart, 85 USD/2 noci (cca 2.000 Kč), adresa Toktogula Street 263 , Karakol
Tong – Guest house UMAR, 23 USD/noc (cca 560 Kč), adresa Иссык-Кульская область, с.Тон, ул.Муратбеков 21 с
Kochkor – Guest House Mira, 25 USD/noc (cca 600 Kč), adresa Омуралиева 32, Kochkor 722800, na Bookingu už není
Tamchy – Zlata Inn, 23 USD/noc, adresa HM99+799, Tamchy, našli jsme na slepo bez Bookingu
Na ubytování můžete hodně ušetřit v létě, když budete spát pod stanem. Stanovat můžete kdekoliv, nikdo to nehlídá. Kyrgyzstán je velká země a není hustě obydlená, takže si svoje místo určitě najdete. Třeba s výhledem na jezero Issyk-Kul nebo na horské pastviny.
Lidé a zvyky
Kyrgyzstán je domovem pro pestrou směsici národností. Drtivou většinu obyvatelstva tvoří Kyrgyzové, kteří jsou úzce spjati s kočovným způsobem života. Jejich život se točí kolem chovu dobytka, koní a života v jurtách. Ačkoli se mnoho Kyrgyzů přestěhovalo do měst, kočovné tradice tu stále jsou hluboce zakořeněné.
Druhou nejpočetnější národností jsou Uzbekové, zejména v jižních částech země. Významnou menšinou, která se do Kyrgyzstánu dostala zejména za sovětské éry, jsou pochopitelně Rusové. Mezi další menší etnické skupiny patří Kazachové, Tádžikové a Ujguři.
Hlavním náboženstvím v Kyrgyzstánu je islám. Zhruba 20 % věřících jsou pravoslavní křesťané. Rodina je pro Kyrgyzy velmi důležitá, a to jak ta nejbližší, tak širší. Rozhodování se často děje na základě souhlasu celé rodiny.
Kyrgyzstán – bezpečnost a zdraví
Obecně je Kyrgyzstán považován za bezpečnou zemi. Místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a přátelští. Kriminalita je nízká, nejčastěji se můžete setkat s drobnými krádežemi. Za sebe můžu říct, že jsem nikde neměla špatný pocit nebo strach a neřešili jsme žádný problém. Nicméně, jako v každé jiné zemi, je dobré dodržovat základní bezpečnostní opatření.
Žádná očkování nejsou povinná, jako na všech cestách se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B. Pijte pouze balenou vodu nebo vodu, kterou jste si nechali převařit nebo přefiltrovat. V horách je sice spousta potoků, ale taky dobytka, takže se nedoporučuje pít vodu rovnou z přírodních zdrojů.
Kyrgyzstán má opravdu vysoké hory, takže při výstupech do vysokých nadmořských výšek může hrozit vysokohorská nemoc. Pokud se chystáte na vysokohorský výšlap, nepodceňujte aklimatizaci. I bolest hlavy může celý výšlap pěkně znepříjemnit.
Další zdravotní potíže, které vás můžou potkat, jsou střevní. Protože konzumace místních mastnějších pokrmů může někomu vyvolat problémy s trávením. Mějte s sebou černé uhlí, endiaron nebo podobné přípravky.
O aktuální bezpečností situaci se vždycky informujte předem na webu Ministerstva zahraničí. Před cestou se také můžete registrovat v systému DROZD, což je Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. V případě mimořádných událostí pomáhají organizovat pomoc českým občanům, kteří jsou na cestách.
Kyrgyzstán – jídlo a pití
Kyrgyzská kuchyně odráží kočovný životní styl a drsné přírodní podmínky země. Základem jídelníčku je především maso, zejména skopové, hovězí a koňské. Dále se hojně využívají mléčné výrobky, obiloviny a zelenina. Bohužel vegetarián si tady na své moc nepřijde, maso je opravdu všude.
Mezi typická kyrgyzská jídla patří:
Bešbarmak: Národní pokrm, který se skládá z širokých nudlí, vařeného masa a cibule.
Plov: Rýžový pokrm s masem, mrkví, další zeleninou a bylinkami. Je podobný pilafu.
Manty: Knedlíčky plněné masem, cibulí i jinými přísadami. Jsou podobné čínským dim sum nebo gruzínským khinkali.
Kuurdak: Smažený pokrm z kousků masa, cibule, který dost plave v tuku.
Lagman: Směs vařených plochých nudlí, kousků skopového, brambor, mrkve a cibule, podávané ve vývaru z této směsi nebo nasucho.
Šašlik: Na grilu opékané masové špízy.
Nan: Kyrgyzský druh chleba.
Mě osobně kyrgyzská kuchyně moc nenadchla, protože je hodně mastná a masová. Pro pastevce je však taková kuchyně nutná. Výborná je ale dunganská kuchyně přistěhovalců z Číny.
Pije se nejčastěji zelený a černý čaj, který se podává téměř ke každému jídlu. Mezi místní oblíbené alkoholické nápoje patří kumys, mírně zkvašené kobylí mléko. Místní pastevci nám ho nabízeli, ale musím se přiznat, že jsme neměli odvahu ho ochutnat. Jestli budete odvážnější, dejte mi vědět, jak vám chutnalo:-)