Krakov – průvodce městem, památky, tipy na výlet
Krakov je nádherná metropole v jižním Polsku, ve které historie dýchá na každém kroku. Krakov je druhým největším městem Polska a každoročně ho kvůli nezapomenutelné atmosféře, památkám a dobrému jídlu navštíví davy turistů. V Krakově jsou také vyhlášené adventní trhy a v okolí města se dá podniknout několik zajímavých výletů. Tento článek přináší pár praktických rad, jak se do Krakova dostat, co tam dělat, co jíst a pít a kde bydlet.
Obsah článku
V roce 1038 se Krakov stal hlavním městem Polska. Dnes je hlavním městem sice Varšava, ale podle statistik navštěvuje mnohem více turistů právě Krakov. Bývá považován za hlavní město polské kultury, v němž se pořádá mnoho mezinárodních kulturních akcí. Krakov je také městem vysokých škol, akademií a univerzit. Město je plné studentů a ve dne v noci rušně tepe.
Historické centrum Krakova je kompaktní a nebudete mít problém ho projít pešky. Už v roce 1978 bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Historie Krakova je dlouhá a bohatá. Legenda praví, že jméno města (polsky Kraków) pochází od jména knížete Kraka, který porazil hrozivého draka. Ten měl ze sluje pod hradem ohrožovat místní obyvatelstvo chrlením ohně a požíráním panen. Sluj i draka dnes můžete obdivovat pod hradem Wawelem na břehu Visly.
Krakov býval bohatým královským městem, ale jeho osud nebyl vždycky jednoduchý. Několik staletí se Krakov nacházel v úpadku a zapomnění a sotva se z toho vzpamatoval, přišla druhá světová válka. Nacisté vyvraždili elity města a desetitisíce Židů. Dnes tuto smutnou historii připomíná čtvrť Kazimierz (Kaziměř).
Krakov – památky
Hlavní krakovské památky najdete ve třech částech – Starém městě, židovské čtvrti a na Královském hradě. Ideální ke klidnému pěšímu poznání Krakova a jeho okolí jsou 3 dny. Pokud tolik času nemáte, můžete se popovážet vyhlídkovým vozítkem, půjčit si kolo nebo se přesouvat tramvajemi. I tak ale budete muset některé zajímavosti vynechat, protože Krakov jich nabízí opravdu dost.
Hrad Wawel
Královský hrad Wawel se nachází na nízkém návrší (228 m n. m.) nad řekou Vislou (Wisla) a jeho návštěvou byste klidně mohli strávit celý den. Pokud sem vyrazíte, určitě nevynechte Katedrální baziliku sv. Stanislava a sv. Václava. Jedná se o polské posvátné místo, které je svým významem obdobou pražské katedrály sv. Víta.
V katedrále byli korunováni polští králové. Mnozí z nich jsou v kryptách pod katedrálou pohřbeni. Spolu s nimi tu odpočívají i další velikáni polského národa jako Chopin, Mickiewicz nebo bývalý polský prezident Kaczyński.
V katedrále se nachází 18 kaplí, ta nejnápadnější se zlatou střechou je kaple Zikmundova. Vnitřní prostory jsou barokní s bohatou výzdobou, uprostřed stojí sarkofág sv. Stanislava z r. 1629. Nezapomeňte vystoupat do Zikmundovy věže, ve které se nachází jedenáctitunový Zikmundův zvon.
Katedrála je otevřena od 9 do 16 hod, platí se vstupné 14 zlotých (PLN) a můžete si půjčit audioprůvodce, který je k dispozici v češtině.
Součástí hradního komplexu je samozřejmě i samotný hrad Wawel. Renesanční stavba s barokními prvky je tvořená čtyřmi křídly, která obklopují vnitřní dvůr. Uvnitř jsou reprezentační královské sály, soukromé královské komnaty, klenotnice nebo zbrojnice. Hrad také nabízí stálé či přechodné výstavy a akce, na které se platí samostatné vstupenky od 10 do 30 PLN. V pondělí bývá do některých částí vstup zadarmo.
Rynek Glowny – Hlavní náměstí
Jádrem Starého města (Stare Miasto) je už od roku 1257 Hlavní tržní náměstí ve tvaru čtverce o délce 200 m. Ve své době bývalo největším v Evropě. Uprostřed náměstí stojí renesanční budova městské tržnice (Sukiennice) ze 14. století, která je dlouhá 108 m a má krásné arkádové podloubí. Uvnitř kdysi byly obchody s tkaninami, dnes tu najdete stánky se suvenýry, řemeslnými výrobky a polskými dobrotami.
Hned vedle tržnice stojí 70 m vysoká radniční věž, která je pozůstatkem velké radnice z 15. století. Ta byla později zničena a zbyla právě jenom věž. Na ní však můžete vyšplhat po 110 schodech a kochat se krásnými výhledy na město. U paty věže je umístěna velká plastika duté hlavy.
Náměstí je lemováno krásnými měšťanskými domy. Je tady plno restaurací, barů a obchodu a žije to tu v každou hodinu.
Východně od Hlavního tržního náměstí najdete Maly Rynek, dříve tržiště s masem a rybami, dnes malé náměstí s gotickými fasádami domů a kostelíkem sv. Barbory.
Podziemia Rynku
Přímo v rohu budovy tržnice je vstup do fascinujícího podzemí Hlavního tržního náměstí. Nečekejte ale žádné strašidelné a tajemné prostory. V podzemí se totiž ukrývá archeologické muzeum s interaktivními prvky. Představuje historii města pomocí moderních technologií a audiovizuálních exponátů. Promítají se tady taky dokumentární filmy a vykresluje se život dob dávno minulých. Uvidíte tu i model města z dob 15. století. Vstup stojí 28 PLN.
Bazylika Mariacki – Mariánský kostel
Dominantou Hlavního tržního náměstí je Mariánský kostel (Kostel Nanebevzetí Panny Marie) se dvěma nestejně vysokými věžemi. Je postavený z červených cihel a nádherný interiér vám vyrazí dech. Nástěnné malby hýří barvami, modrý strop je posetý hvězdami a 13 m vysoký vyřezávaný oltář patří k nejvýznamnějším středověkým dílům v zemi.
Každou celou hodinu se z věže kostela ozývá melodie zvaná hejnal hraná na trubku a když budete mít štěstí, uvidíte i trubače. Hejnal je také znělkou polského rozhlasu.
Před Mariánským kostelem stojí socha polského spisovatele Adama Mickiewicze, který odpočívá na Wawelu.
Barbakan
Kolem Starého města byly vystavěny středověké obranné hradby s baštou Barbakan a Floriánskou branou. Ta kdysi bývala hlavní vstupní branou do města. Bašta Barbakan byla postavena před hradbami, aby Krakovu poskytovala lepší obranu. Má sedm věžiček, 130 střílen a s branou je spojen podzemní chodbou.
Collegia Maius
Gotickou budovu Krakovské akademie, původní historické sídlo Jagellonské univerzity, najdete nedaleko Hlavního náměstí. Je to nejstarší dochovaná univerzitní budova v Polsku (1364) a nabízí prohlídky v angličtině. Vidět můžete historické sály s dalekohledy nebo glóby z 15. a 16. století, které používal světoznámý astronom a student zdejší univerzity Mikuláš Koperník. Je tady taky spousta obrazů, soch, kreseb a Jagellonský globus z roku 1510. Vstupné stojí 15 PLN.
Komu se nechce na prohlídku, může si prohlédnout alespoň nádvoří s arkádami. Když dorazíte v celou lichou hodinu mezi 9 a 15h, uvidíte malou obdobu Pražského orloje. Na hodinách se otevřou okénka, z nich začnou vycházet dřevěné postavy a k tomu hraje studentská hymna. Vstup na nádvoří je zdarma.
Muzeum knížat Czartoryských
Bezesporu největší uměleckou cenností Krakova je Dáma s hranostajem, mistrovské dílo Leonarda da Vinci z 15. století. Muzeum se nachází pár kroků od Hlavního náměstí a kromě tohoto světově známého obrazu v něm najdete řecké, římské nebo egyptské umění, výstavu polské architektury a různé dočasné výstavy. Otevřeno je každý den kromě pondělí a vstupné stojí 35 PLN.
Kazimierz – židovská čtvrť
Kazimierz (Kaziměř) byl původně samostatným městem, ve kterém se usadili převážně Židé. Je ale pravdou, že po celá staletí čtvrť obývali i křesťané. Vedle starých židovských synagog tak stojí křesťanské kostely a kláštery. Poklidné soužití dvou náboženských skupin narušili až nacisti, kteří během 2. světové války většinu židovských obyvatel vyhladili. Od té doby čtvrť jenom chátrala.
Všechno se obrátilo v lepší až v roce 1993, kdy tady Spielberg natočil slavný Schindlerův seznam, drama založené na skutečných událostech holocaustu.
Dnes je Kazimierz nedílnou součástí Krakova s mnoha židovskými památkami a patří k nejživějším částím města. Kromě historických památek je Kazimierz plná uměleckých galerií, stylových obchůdků, kaváren, restaurací a barů.
Ze židovských památek byste neměli minout Starou synagogu (nejstarší dochovanou židovskou synagogu v Polsku), židovský hřbitov a synagogu Remu (s náhrobky starými přes 400 let) nebo Vysokou synagogu (v současné době je tu výstava fotek).
Až si budete chtít odpočinout od smutné historie, vyražte na Plac Nowy (Nové náměstí), živé náměstí v centru Kaziměře. Přes den tu najdete bleší trhy a v pozdních večerních hodinách se tu lidé scházejí nad zapiekankou. Že nevíte, co to je? Je to podélně rozříznutá veka (bageta), na kterou se nandají různé ingredience od sýra, přes šunku až po olivy nebo houby a všechno se zapeče. Je to jakási obdoba pizzy, kterou musíte ochutnat.
Většina místních si dává zapiekanku po půlnoci, když jde z baru do baru. Dejte si ale bacha, je to těžké a syté jídlo, takže než půjdete spát, radši ho vytancujte.
Krakov – ubytování
Krakov nabízí nepřeberné množství ubytování. Od hostelů, přes apartmány až po velmi dobré hotely. Záleží jen na vás, jaký máte rozpočet a ve které čtvrti se chcete ubytovat. Všechny památky Krakova jsou dobře dostupné pěšky, takže ať už zvolíte Staré město nebo Kazimierz, nešlápnete vedle.
My jsme zvolili čtvrť Kaziměř a hotel Aneks Hotelu Kazimierz. Noc pro dva v době adventu stála 900 Kč a ráno se podává skvělá snídaně. Kolem hotel je spousta restaurací, barů a obchodů. Pokud budete mít okna do ulice jako my, může být noc trochu rušná:-) K Wawelu jsme došli za 10 minut a do Starého města o trochu déle. Kdo by nechtěl chodit pěšky, v blízkosti hotelu je tramvajová zastávka.
Krakov – doprava
Krakov pro české návštěvníky vyniká svojí polohou a dobrou dostupností. Můžete sem cestovat autem, autobusem, vlakem i letadlem, i když po zemi může být cesta dlouhá.
Autem se do Krakova z Prahy dostanete za cca 5 – 6 hodin, z Ostravy už to jsou jen 2 hodiny. Úsek dálnice A4 z Katowic do Krakova je pak zpoplatněn mýtným.
Autobusové spojení provozuje Regiojet, který vyráží z Prahy (přes Brno, Olomouc, Katovice) ve 23h a v 7 ráno je v Krakově. Jednosměrná jízdenka stojí od 400 Kč. Podobný noční spoj nabízí i Flixbus.
Zdaleka nejpohodlnější a nejrychlejší je ovšem cesta letadlem, a to díky nízkonákladové společnosti Ryanair. Letá se 2krát týdně (čt a ne), což je ideální na prodloužený víkend. Jednosměrnou letenku můžete sehnat v akci už za 200 Kč. Obvykle nezaplatíte více jak 500 Kč za jednu cestu. Z krakovského letiště se dá do města dostat vlakem (12 PLN) asi za 20 minut nebo autobusem č. 208 (6 PLN) za cca 40-60 minut.
Adventní trhy Krakov
Vánoce jsou pro Poláky nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Vánoční trhy v Krakově jsou vyhlášené a patří k nejhezčím v Polsku. Místem konání je především Rynek Glówny. Vůně koření ze svařeného vína, jehličí a včelího vosku se line po celém náměstí. Stánky jsou krásné ozdobené a prodejci nabízejí tradiční vánoční zboží a dobroty. Nechybí hutný boršč, grilované sýry a klobásy, vynikající pitný med nebo silně kořeněné svařené víno.
Můžete si koupit výrobky ze dřeva, ovčí vlny, vánoční ozdoby, šperky i keramické výrobky. Nabídka na vánočních trzích v Krakově je opravdu pestrá. Ve večerních hodinách je všechno krásně osvětlené, probíhají zde různé programy a hudební vystoupení.
Kdo by se chtěl trochu plácnout přes kapsu a užít si vánoční kýč se vším všudy, může na náměstí nasednout do jednoho z koňských spřežení a vyrazit na prohlídku města.
Krakov – tipy na výlet
Solné doly Wieliczka
Pokud budete v Krakově více dní, neměli byste vynechat nejznámější solné doly Wieliczka (Vělička). Nachází asi asi 10 km jihovýchodně od Krakova a patří k nejznámějším turistickým atrakcím v Polsku. Od roku 1978 jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Mnoho cestovních kanceláří v Krakově nabízí do Wieliczky organizované výlety, ale městská doprava je tak snadná, že je zbytečné se skupinou jezdit. Lepší a několikanásobně levnější je vyrazit do solných dolů na vlastní pěst.
Do solných dolů Wieliczka se chodí s průvodcem na zhruba 3 hodinovou poznávací procházku. Vstupné v cizím jazyce stojí 100 PLN, v polštině 70 PLN, v češtině se bohužel neprovádí.
Důl byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do začátku 21. století. Celkově je hluboký 327 m a délka chodeb dosahuje úctyhodných 300 km. Nebojte se, v rámci turistické prohlídky ujdete „jen“ 3,5 km. Během uplynulých staletí navštívila důl řada slavných osobností jako Koperník, Goethe či papež Jan Pavel II.
V rámci exkurze sestoupáte po 380 dřevěných schodech do hloubky 135 metrů a budete procházet síť podzemních chodeb, šachet a komor. Uvidíte sochy vytesané ze soli či dokonce kapli, kde je všechno od lustru, přes oltář až po podlahu ze soli. Pod zemí se také nachází jezero hluboké 9 m s křišťálově čistou, tyrkysovou vodou. Zpátky na povrch se vyvezete výtahem.
Doprava z Krakova je jednoduchá a můžete využít autobus nebo vlak. Autobus č. 304 odjíždí ze zastávky Dworzec Główny Zachód přímo naproti nákupnímu centru Galeria Krakowska a je potřeba vystoupit na zastávce Wieliczka Kopalnia Soli. Cesta trvá 30 až 40 minut a jízdenka stojí 6 PLN.
Vlakem můžete jet z hlavního nádraží Krakow Główny na zastávku Wieliczka Rynek Kopalnia. Z busové i vlakové zastávky je to ke vstupní bráně dolů pár minut pěšky.