9 důvodů, proč vyrazit na dovolenou na Sicílii
Dovolená na Sicílii je klidná i divoká, aktivní i odpočinková, plná nejrozmanitějších chutí a vůní. Užijete si tu romantiku ve dvou i rušný noční život. Na cenné antické památky narazíte na každém kroku, stejně jako na špagety a pizzu. Zkrátka na Sicílii si to své najde každý cestovatel. Navíc dovolená na Sicílii nezruinuje ani vaší peněženku. Zajímají vás další důvody, proč vyrazit na Sicílii? A jaká jsou TOP místa Sicílie?
Obsah článku
Navštívit Sicílii je jako cestovat do jiného světa. Zažijete tady nezapomenutelnou dovolenou plnou vynikajícího jídla, krásné přírody, starobylých památek a tyrkysového moře. Kromě historie a přírody si užijete gastronomické lahůdky Sicílie.
Můžete ochutnat místní speciality, jako jsou arancini, cannoli nebo caponata. Dovolená na Sicílii je také skvělou příležitostí pro milovníky vína. Na ostrově se pěstuje mnoho druhů vína, které ochutnáte v místních enotékách.
Jestli jsem Vás ještě nenalákala, pojďte si přečíst, proč vyrazit na dovolenou na Sicílii.
1. Úchvatné písčité pláže a tyrkysové moře
Sicílie vyniká krásnými plážemi, průzračným mořem, romantickými zátokami a žhnoucím sluníčkem. Lenošení na pláži a koupání v moři asi budou pro většinu z vás hlavním důvodem, proč na Sicílii vyrazit. A můžu vás ujistit, že nešlápnete vedle. Břehy Sicílie omývá Středozemní, Jónské a Tyrhénské moře. Zdejší pláže patří k nejlepším v Itálii, voda hraje všemi odstíny modré a středomořské klima a počasí na Sicílii nabízí až 300 slunečních dní v roce. Pokud toužíte po krásné letní dovolené u moře, pak je Sicílie tím pravým místem.
2. Gastronomické orgie
Italskou gastronomii určitě není potřeba nijak zvlášť představovat. Sicilská kuchyně má ale ještě něco navíc a jídlo je tady opravdovým zážitkem. Velký vliv na ní měli Řekové, Arabové a Normani, kteří ostrov dlouhá desetiletí obývali. Základní ingrediencí jsou samozřejmě rajčata, česnek, bylinky (na předním místě bazalka), olivový olej, pistácie a mandle. Mezi typická jídla patří Pasta alla Norma (těstoviny s rajčaty, lilkem, bazalkou a ricottou), arancini (krokety plněné rýží, masem, sýrem nebo zeleninou, obalené ve strouhance a smažené), Pasta con le sarde (těstoviny se sardinkami, ančovičkami, divokým fenyklem, šafránem, cibulí, piniovými oříšky a rozinkami). Z dezertů pak nesmíte vynechat cannoli (křupavé trubičky plněné ricottou) nebo panettone (sladký chléb plněný kandovaným ovocem a rozinkami). A samozřejmě vyhlášenou italskou zmrzlinu.
3. Rušný noční život
Milovníci nočního života musí Sicílii milovat. O Italech je známo, že se rozjíždí pomalu, jejich pracovní tempo je klidné a odpoledne si dopřávají pořádnou siestu. Čím víc na jih pojedete, tím to platí víc. Ve večerních hodinách naopak Italové ožívají. Na večeři chodí nejdříve kolem deváté hodiny večerní a užívají si dlouhé hodování. Není výjimkou, že i nejmenší děti potkáte se svými rodiči v restauraci kolem půlnoci. Italové jsou divocí, hluční a je jich všude plno. Během léta se do restaurací a barů schází celé rodiny k různým oslavám a veselicím. Tancují, zpívají karaoke a užívají si společně strávených chvil. Vypravte se do víru nočního života a zažijte tu pravou Sicílii. Ve většině míst narazíte aspoň na malý bar, kde to bude žít. A jestli jste spíš ranní ptáče, nemusíte litovat. Všechny památky a místa totiž budete mít po ránu jen pro sebe, když ostatní budou vyspávat nebo čekat na svoje první ranní espresso.
4. Ohromující památky
Sicílie je rájem pro milovníky historie. Nebudete vědět, kterou památku navštívit dřív. Celý ostrov je pamětihodnostmi protkán a mnoho z nich je zapsáno na seznamu UNESCO. Je libo katedrálu s mozaikovou byzantskou výzdobou, antický amfiteátr, řecké chrámy zasvěcené bohům nebo zapadlou horskou vesnici s kamennými domy? Všechno z toho na Sicílii najdete a vsadím se s vámi, že jedna dovolená vám na poznání všech zajímavostí Sicílie určitě stačit nebude. Podívejte se na některé tipy, co vidět a navštívit na Sicílii, do dalšího článku.
5. Barevná keramika
Na keramiku narazíte na Sicílii doslova na každém kroku. Keramické dílny, obchody, muzea, domy ozdobené keramickými vázami a jinými výrobky vás pohltí směsicí hravosti, barev a starou tradicí. Keramika je ovlivněná arabským stylem, v němž převažuje sytě modrá a žlutá barva. Mnoho keramických výrobků a suvenýrů je ve tvaru ženské hlavy s křídly a se třemi nohami. Říká se jí Trinacria a je symbolem ostrova. Budete-li si chtít keramiku užít co nejvíc a třeba si i nějaký výrobek koupit, pak nejlepším místem je Caltagirone, město výrobou keramiky proslulé.
6. Aktivní a divoké sopky
Už jste někdy lyžovali na aktivní sopce a kochali se při tom výhledem na moře? Nebo jste se až po kotníky bořili do černé lávy? Pokud ne, tak musíte vyrazit na Etnu, královnu evropských sopek. Etna je totiž s výškou 3.350 m nejvyšší činnou sopkou v Evropě. Užít si ji můžete v kterémkoliv ročním období. Výstup na Etnu přitom není nijak složitý. Usnadní ho lanovka a terénní autobusy. Milovníci vysokohorských túr můžou samozřejmě vyrazit pěšky. Pokud vám to nebude stačit, můžete vyrazit na Liparské ostrovy, kde najdete rovněž aktivní sopku Stromboli. Její kráter je v nadmořské výšce zhruba 920 m.
7. Opuštěné hory a přírodní rezervace
Sicílie je známá jako klasická destinace na letní dovolenou u moře. Lenošení na plážích a vyprahlé pobřeží ovšem hravě vyměníte za zelené kopečky, rozkvetlé louky, nekonečné pastviny a božský klid. Sicílie je totiž ostrovem kontrastů s dechberoucími scenériemi. Sicílie je poměrně hornatý ostrov s divokým a skalnatým pobřežím na severu a téměř dvoutisícovými horami ve vnitrozemí. O vápencovém pohoří Madonie, Nebrodi nebo parku Zingaro se toho v turistických průvodcích moc nedozvíte. O to víc budete překvapeni, když do těchto míst dorazíte. Společnost vám většinou budou dělat stáda krav, koz a jejich chundelatí hlídači. A při troše štěstí uvidíte z vrcholu Pizzo Carbonara, nejvyšší hory ostrova, Etnu nebo Lipanské ostrovy.
8. Pomalé jižanské tempo
Sicilané jsou sice temperamentní, ale stres a chvátání k jejich povaze nepatří. Na Sicílii je blázinec akorát na silnicích, jinak má všechno svůj čas. Ráno je potřeba začít šálkem espressa, po obědě si odpočinout ve stínu stromů, v pozdním odpoledni si dát aperitiv na baru a večer se potkat s přáteli a rodinou. Sicilská pohoda si vás brzy získá a na pomalejší tempo se snadno naladíte. Pokud pojedete na dovolenou na Sicílii v létě, pak sami uvidíte, že to v horkých dnech ani jinak nejde.
9. Levné letenky a náklady cestování
Na Sicílii se snadno dostanete přímými lety nízkonákladové společnosti Ryanair z Prahy do Trapani nebo společnosti Wizz Air do Catanie. Průměrná cena letenek je kolem 3.000,- Kč, ale v akci je klidně seženete i pod tisícovku, a to i během sezony. Z okolních letišť létá Ryanair do Catanie také z Vídně, Katowic a Krakowa, do Trapani z Katowic. Wizz Air létá do Catanie z Katowic, Krakowa, Varšavy a Vídně.
Nejlepší je vyrazit na Sicílii mimo letní prázdniny, protože jednak vás nebude zmáhat šílené vedro, ale hlavně dost ušetříte za ubytování i půjčení auta. Mimo sezonu začíná půjčovné aut na 600,- Kč/den, v hlavní sezoně to může být víc než dvojnásobek. Ušetřit můžete i tím, že si auto zarezervujete dostatečně předem. Auto si vybírejte co nejmenší, protože uličky ve městech jsou dost úzké a i s malým vozem je to často boj o zrcátka.
O cenách ubytování platí to samé jako o půjčení auta. Mimo sezonu budete mít větší výběr za výhodnější ceny. Záleží jen na vás, jestli si na celou dobu vyberete jednu základnu nebo každé 2 až 3 noci ubytování změníte a objedete celý ostrov nebo jeho velkou část. My jsme ubytování rezervovali přes Booking, a to až během pobytu na následujících pár dní. V půlce června nebyl problém najít nocleh na poslední chvíli.
Za sebe Vám můžu doporučit nádherné ubytování Balcón de Petralia ve vesničce Petralia Soprana ve vnitrozemí ostrova.