Co vidět v Ázerbajdžánu – TOP 7 míst

O Ázerbajdžánu se toho v západní Evropě moc neví. Není to typická dovolenková destinace, i když má co nabídnout návštěvníkům všech věkových kategorií. Ázerbajdžán láká turisty z celého světa na nádhernou krajinu, živou kultura a četné historické památky. Co vidět v Ázerbajdžánu?

Když se řekne Ázerbajdžán, někteří z vás si možná vybaví jen hlavní město Baku a ropu. Pravda je, že ekonomika země je založena právě na ropě a zemním plynu. Ropný sektor tvoří přibližně čtvrtinu HDP země. Zbytek z vás si možná představí nebezpečnou zemi uprostřed divočiny, kde vládne chaos, chudoba a války jsou na denním pořádku. V dobách minulých tomu tak možná bývalo. 

Ázerbájdžán je starobylá země ležící v euroasijské oblasti Jižního Kavkazu. Dnešní Ázerbájdžán je nejbohatší ze Zakavkazských republik s přátelskými lidmi, kteří si na turisty sice teprve zvykají. Na východě Ázerbajdžán omývá Kaspické moře, na severu sousedí s Gruzií a Ruskem, na jihu s Íránem, na západě s Arménií.

Ázerbajdžán je sice bohatý díky nalezištím ropy v Kaspickém moři, ale bohatství je znát akorát v hlavním městě. Zbytek země je s moderní metropolí v ostrém kontrastu. Pokud chcete zažít venkovský život v horách Velkého Kavkazu, kde koupelna je stále ještě raritou, a o pár dní později si užívat rušného nočního života, velkých bulvárů s restauracemi a butiky, pak je tato země pro vás jako stvořená.   

Ázerbájdžán má bohaté kulturní dědictví, tradiční hudbu, starobylé umění a památky a vynikající kuchyni. Co byste neměli v Ázerbajdžánu vynechat? Koukněte se na TOP 7 míst, která stojí za to vidět.

1. Baku – hlavní město Ázerbajdžánu

Navštívit Ázerbajdžán a vynechat jeho hlavní město je nemožné. A taky by to byla velká chyba. Metropole, která je kulturním a obchodním centrem, leží na východě země na břehu Kaspického moře. V Baku se potkává minulost se moderní současností. V samém srdci města leží historické jádro Icheri Sheher, které je zapsané v seznamu UNESCO. Celý den se vydržíte toulat v malých uličkách s kamennými domy, prodejnami koberců či kavárnami.

V historickém centru vyšplhejte na 29 m vysokou kamennou Panenskou věž, navštivte Palác Širvanšáhů z 12. století nebo některou z mešit. Až vás přestane historie bavit, jděte se projít na širokou a 5 km dlouhou promenádu podél moře, projeďte se na gondole po malém okruhu umělých kanálů nebo nasedněte do kabinky Bakuského oka, šedesátimetrového ruského kola. Před západem Slunce vyjeďte lanovkou na kopec nad město k Plamenným věžím, trojici skleněných mrakodrapů, která je symbolem města.

Kousek od věží se nachází park s vyhlídkou na celé město, které je nejpůsobivější, když se začne pomalu rozsvěcovat. S příchodem tmy se taky rozzáří 10 000 LED diod na Plamenných věžích, na kterých se tak objevuje světelná show.

Východně od historického centra města najdete ultramoderní stavbu Kulturního centra Heydara Aliyeva, která byla navržena zesnulou světoznámou architektkou iráckého původu Zahou Hadid. Majestátní budova s oblými tvary uvnitř ukrývá galerii, muzeum, pořádají se tady přednášky a koncerty.

V Baku nezapomeňte navštívit některou z restaurací, které nabízejí tradiční ázerbajdžánská jídla. Jednou z nich je stylová Dolma Baku, která se nachází ve sklepě. Jídlo ve městě je pochopitelně dražší než na venkově, ale nabídka a chuť jsou nesrovnatelné. Navíc vám výběr usnadní jídelní lístek s obrázky a obsluha, která se bez větších problémů domluví anglicky. Jakmile vyjedete mimo Baku, uvidíte ten ohromný kontrast bohatého a prosperujícího města proti chudému venkovu.  

2. Poloostrov Abşeron

Moderní Baku stojí hlavně díky ropě, kterou je poloostrov nasáknutý. Abşeron není nijak přitažlivý, jeho krajina je vyprahlá a nezajímavá. Ale kde jinde se vám poštěstí vidět funkční ropné věže, věčně planoucí ohně nebo komplex svatyní, kde pověrčiví lidé stávají frontu, aby si dali rozbít láhev o svou hlavu?

Při jednodenním výletu z Baku navštivte vesnici Qala s typickými venkovskými domy a Komplexem archeologického a národopisného muzea, pevnost Ramana stojící na pahorku s výhledem na ropné plošiny, čerpadla a ropná jezírka.

Uniknout by vám neměly ani věčné plameny Yanar Dag, které bez uhasnutí šlehají ze skály už hezkých pár let. Zajímá-li vás islámská architektura, navštivte mešitu Mir Mövsöm Ziyarethgah s krásně zdobenou kupolí.

3. Národní park Qobustán

Asi 70 km jižně od Baku je rezervace zapsaná na seznamu UNESCO. V jedné části najdete skalní útvary s rytinami starými tisíce let. Kresby zobrazují zvířata, šamany, předměty každodenního použití nebo rostliny.  Než se půjdete podívat na samotné rytiny ve skalách, zastavte se v místním muzeu. Nedaleko muzea najdete na vrcholu kopce Dasgil shluk bahenních sopek, které bublají a v nepravidelných intervalech „stříkají“  do vzduchu bahno, které vytváří bahenní jezírka nebo stéká do okolí a postupně usychá a tvrdne.

Náhlý výstřik bahna vás sice překvapí, ale nemusíte se bát, protože bahno je studené. Jediné riziko je tedy ušpinění. Možná vám i místní hlídač bude nabízet, že se za poplatek můžete bahnem pomazat. Prý je léčivé.

Výlet do této oblasti je nejoblíbenějším jednodenním výletem z Baku, takže počítejte s větším množstvím turistů. Nejlepší bude, když sem vyrazíte sami autem nebo v rámci výletu nabízeného některou z cestovních agentur v Baku.

4. Candycane Mountains

Vyrazíte-li z hlavního města na sever, po 80 km se ocitnete v oblasti barevných horských svahů. Kopce s růžovými, červenými a bílými pruhy se podobají cukrovým špalkům, proto jejich anglický název. Hory jsou takto barevné díky podzemním vodám, které jsou bohaté na železo, a dále břidlicím, které se v tenkých vrstvách ukládají na sebe. Když břidlice přišla do kontaktu s vodou, vrstvy, které obsahovaly železo, oxidovaly a zčervenaly, zatímco vrstvy bez železa zůstaly v odstínech bílé a šedé.

Tektonický pohyb a eroze v průběhu času způsobily, že se sedimentární vrstvy různě zvlnily a vytvořily barevné „cukrové“ kopce. Udělejte si tady alespoň krátkou procházku a pečlivě se dívejte pod nohy.

Oblast je plná malých zkamenělin  zaniklého řádu chobotnatých tvorů z období křídy. Pro prozkoumání oblasti budete potřebovat vlastní auto. Jeďte po hlavní silnici E119 do města Giləzi, tady odbočte na silnici směrem Xizi a jeďte asi 15 km, dokud neuvidíte barevné hory.

5. Xinaliq a národní park Şahdağ

Nejúchvatnější ázerbajdžánskou přírodu se zelenými údolími, mohutnými kaňony, majestátními vrcholy Velkého Kavkazu, stády pasoucích se ovcí a typickými horskými vesničkami najdete cestou z Quby do Xinaliqu (čti Chynalig). Pro mě byla tato oblast tím nejhezčím z celé země.

Xinaliq je malá vesnice posazená vysoko v horách. Bývá označována za nejvýše položenou vesnici v Evropě (počítáme-li Ázerbajdžán do Evropy), protože leží ve výšce 2.335 m. Už samotná cesta do ní je obrovský zážitek. Silnice zprvu prochází hlubokým a úzkým kaňonem, který může být v období dešťů neprůjezdný. Krátce na to se ocitnete v překrásném zeleném údolí, kde si můžete v místní malé čajovně vychutnat věhlasný ázerbajdžánský černý čaj se sladkým kandovaným ovocem a nabrat tak sílu na velké stoupání a průjezd horskou krajinou, která se vám mění před očima.

Cesta je chvílemi adrenalin, obzvlášť když potkáte protijedoucí auto, ale na konci nebudete litovat. Poslední vesnici Xinaliq tvoří staré kamenné domy, ve kterých nejsou koupelny a turecké toalety jsou vždy na dvoře mimo dům. Před domy si místní suší kravský trus, kterým topí. Vystoupejte na kopec nad vesnici a kochejte se tou nádherou a klidem kolem sebe.

Přespěte u někoho z místních (sami se vám nabídnou) a druhý den vyražte na túru do Národního parku Şahdağ, který se nachází v pohraničním pásmu s Ruskem. Z toho důvodu může být návštěva obtížná, protože podle průvodce Lonely Planet musíte předem zažádat o povolení ke vstupu do této oblasti. Vyřízení má trvat zhruba tři týdny.

My jsme měli štěstí, protože jsme přespali u Kəbira, který byl zároveň průvodcem, dal naše čísla pasů jakémusi hlídači ve vesnici, zaplatili jsme poplatek 4 AZN/os a okamžitě jsme mohli do oblasti jít. Nicméně cestou jsme viděli vysoko v kopcích jen pastevce a stáda ovcí, takže kdo ví, jak moc je povolení ke vstupu kontrolováno. Faktem ale je, že se jedná o hraniční oblast s Ruskem, takže příliš neriskujte.

6. Nabran a Kaspické moře

Celá východní hranice Ázerbajdžánu je omývána Kaspickým mořem. Protože se jedná o bezodtokovou oblast, vedly se dlouho debaty o tom, jestli je to vůbec moře nebo jezero. Státy omývané jeho vodami se nakonec dohodly, že se jedná o moře. V pravém slova smyslu ale mořem není, spíše je slaným jezerem podobně jako Mrtvé moře. Oproti oceánu nebo „klasickému“ moři je jeho slanost třetinová.

Slanost je ovšem dost proměnlivá. Severní konec Kaspického moře je díky velkým přítokům téměř sladkovodní a směrem k jihu slanost stoupá.  V pobřežní oblasti Ázerbajdžánu dno moře obsahuje bohatá ložiska ropy a zemního plynu, takže není příliš vhodné ke koupání, nicméně na severu země kousek od hranic s Ruskem je hezká pobřežní oblast, kde si můžete užít lenošení na pláži a odpočinout si po horských túrách.

Nečekejte ale tyrkysové vody jako v Chorvatsku. Pláže jsou písčité, moře je mělké a vlnky písek víří, takže na dno málokdy uvidíte. Na velké plavání to není, ale svůj účinek to splní. Pokud byste si chtěli užít více adrenalinu, pak navštivte kitesurfingové centrum jižněji směrem k Baku.

7. Şəki (Sheki)

Malé historické město na severozápadě Ázerbajdžánu obklopené štíty Velkého Kavkazu je známé především svou výrobou hedvábí. V letech 1850-70 bylo město mezinárodním obchodním střediskem, ve kterém si své sídlo založilo více než 200 evropských společností. Továrnu na hedvábí tu najdete ještě dnes. Navštívit však můžete jen její prodejnu.

Historické centrum města je plné dlážděných ulic a středověké architektury. Největší turistickou atrakcí je bohatě zdobený letní Palác Shekiho Khana, který vládl v letech 1743 až 1819. Palác je sice poměrně malý, ale o to víc zdobený. Má nádherná vitrážová okna a bohaté nástěnné malby. Nachází se v zahradě plné stromů a jakmile vejdete dovnitř, oněmíte úžasem. Bohužel tuto krásu si budete moci uložit jen do paměti, focení je zakázáno. V červenci 2019 bylo jeho historické centrum a palác Khan přidáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Kousek od letního paláce najdete druhý, zimní palác Şəkixanlarinin Evi, ne tolik okázalý a zdobený a turisty opomíjený. Nicméně malby jsou tu také impozantní. Za zmínku stojí i kamenný karavanseráj, což býval orientální hostinec u hlavních obchodních silnic, který sloužil k ubytování pro karavany. I v současné době slouží tato budova jako hotel. I když se tu neubytujete, alespoň nakoukněte do nádherného nádvoří, které lemují dvě patra arkád.

Budete-li mít čas, vyjeďte 7 km nad město do vesnice Kiş, ve které najdete starý albánský kostel, který byl zrenovován a přeměněn na zajímavé muzeum. Albánie kdysi bývala křesťanskou kavkazskou zemí, která zaujímala většinu území severního Ázerbajdžánu.

Než vyrazíte do Ázerbajdžánu, přečtěte si taky základní informace o Ázerbajdžánu.

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování