Broumovsko – 9 tipů na výlety

V severovýchodním výběžku Čech u hranic s Polskem se nachází oblíbený turistický region plný přírodních krás, tajemných zákoutí, bizardních skalních útvarů, mohutných pískovcových skal, zachovalých roubených chalup a skvostů barokní architektury. Řeč je o Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, která nabízí vyžití pro cyklisty, méně či více trénované turisty, rodiny s dětmi i milovníky historie.

Každý si tady zkrátka přijde na své, tak se pojďme podívat, jaká místa byste rozhodně neměli vynechat.

Klášter Broumov

Začínáme ve městě Broumov, které je srdcem celé oblasti. Žije tu asi 7,5 tis obyvatel a centrem je Mírové náměstí s morovým sloupem a krásně opravenými měšťanskými domy. Hlavním turistickým lákadlem je ale barokní klášter ze 14. století, který byl vyhlášen národní kulturní památkou. Vydáte-li se na některou z placených prohlídek, nadchne vás nádherná knihovna s rozsáhlou sbírkou historických knih, tajemný klášterní kostel, ve kterém byla v roce 1999 objevena kopie Turínského plátna z roku 1651, nebo podzemí, kde jsou uložené mumie významných měšťanů z 18. století.

Klášter obklopuje nádherná okrasná zahrada v anglickém stylu, která je veřejnosti volně a zdarma přístupná každý den. V areálu si užijete spoustu zábavy a kulturních akcí jako je degustace vín v prostorech Benediktinských sklepů, noční prohlídky, koncerty, trhy a výstavy. A můžete se tu i ubytovat. Více informací najdete přímo na webu kláštera.

Dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie

V Broumově ještě chvíli zůstaneme a vydáme se na místní hřbitov. Není totiž ledajaký. Stojí tu dřevěný kostel Panny Marie, který patří k nejstarším celodřevěným sakrálním památkám ve střední Evropě. Zajímavé na něm je i to, že při jeho stavbě nebyl použit jediný hřebík. Zvenku je kostel obložen dřevěnými deskami, které slouží jako kronika města.

Při obcházení stavby a pozorném čtení se tak dozvíte, jaké významné události se v Broumově kdysi dávno odehrály. Od června do září se za 60,- Kč můžete podívat i dovnitř kostela a obdivovat bohatou výmalbu a zdobený strop. Stojí za to se projít i po samotném hřbitovu a prozkoumat staré náhrobní desky.

Skalní město Ostaš

Co si budeme povídat, hlavním důvodem, proč na Broumovsko nejspíš pojedete, jsou pískovcové skály, skalní města a bizardní útvary. Ať už si vyberete kterékoliv místo, určitě neprohloupíte. Asi 4 km od Police nad Metují se z Polické kotliny vyvyšuje stolová hora Ostaš se skalním labyrintem. Z parkoviště Pod Ostaší se vydejte po modré turistické, která vás dovede do Horního labyrintu.

Proplétejte se změtí cestiček mezi skalami, rozhlížejte se kolem sebe a zapojte fantazii. Mnoho skalních útvarů totiž bylo pojmenováno, tak schválně, jestli některé z nich poznáte. Měli byste narazit třeba na Jezevce, Čertovo auto, Zbrojnoše, Opici, Mohylu smrti nebo Sfingu.

Nejvyšším bodem je samotná stolová hora Ostaš (700 m n.m.), ze které jsou krásné výhledy na celé okolí. Tam se okruh otáčí a začnete se vracet ke vstupu do bludiště. Celá stezka od parkoviště a zpět má asi 3,5 km a není vhodná pro kočárky, ani kola. Vstupné se neplatí

Kočičí skály

Pokud nebudete mít skal ještě dost, cestou  z Horního labyrintu na parkoviště odbočte na turistickou zelenou a udělejte si okruh Dolním labyrintem, který vás přes komplex skalních útvarů jako je Sokol, Obelisk, Rukavice nebo Pavouk dovede až ke Kočičímu hradu. Svůj název dostalo místo proto, že tady v minulosti údajně žilo velké množství divokých koček.

Kočičí skály jsou sice menší a v nižší nadmořské výšce než sousední Horní labyrint, ale změť pískovcových skal, chodbiček, průlezů, jeskyněk a bludišť si i tak užijete až až. Častými návštěvníky skal jsou i horolezci, kteří zdolávají více či méně obtížné vrcholky skal. A když budete nějakou dobu tiše sedět, třeba uvidíte i krkavce, poštolku, káně nebo výra, kteří využívají skalní výklenky ke hnízdění. 

Broumovské stěny

Asi nejvíc turistů zamíří do Broumovských stěn, romantické krajiny skalních útvarů, vyhlídek, roklí a panenské přírody. Jedná se o poměrně velkou přírodní rezervaci a chráněnou krajinnou oblast u hranic s Polskem. Nejlepším výchozím bodem je parkoviště Hvězda (671 m n.m.), kde se kříží několik turistických stezek. Zároveň je tady i turistická chata s restaurací a známá barokní Kaple Panny Marie Sněžné.

Od ní se vydejte po turistické červené směrem k Supímu hnízdu. Míjet budete Ležícího mnicha, Kočku, Želvu nebo vyhlídku s nádherným výhledem na Skalní divadlo a Kovářovu rokli.

Na rozcestí Nad Kovářovou roklí můžete odbočit dolů do rokle až k jeskyni Kovárna a po turistické zelené se vrátit zpátky na Hvězdu. Nebo Nad Kovářovou roklí pokračovat dál po červené přes Supí hnízdo až k Pánově věži, Vyhlídce Ovčín nebo Čertově tchýni. My jsme z Vyhlídky Ovčín vyrazili Hájkovou cestou po turistické žluté až nad vesnici Suchý Důl, odkud jsme pokračovali po modré do Kovářovy rokle.

Tam jsme se znovu napojili na červenou, která nás přes rokli a následně po turistické zelené dovedla zpátky na Hvězdu. Celý okruh měl 12 km. Tras na výběr je tady hodně, záleží jen na vás, kolik času a sil máte. Vstupné do skal se neplatí.

Božanovský Špičák

Nejvyšší částí Broumovských stěn je plošina Božanovského Špičáku (773 m n.m.) s výhledem na celé Broumovsko a polský Národní park Stolové hory s Velkou a Malou Hejšovinou. Nahoru se vydejte z obce Slavný, Machov nebo Božanov. Dorazit sem můžete i po červené z Hvězdy (asi 9 km). Cestou se nezapomeňte zastavit u Kamenné brány, jednoho ze symbolů a ikon Broumovských stěn.

Jedná se o 5 m vysokou a 5 m širokou pískovcovou bránu, jejíž stáří se odhaduje na několik miliónů let. Mně osobně připomíná ptačí zobák. Zastavte se také na Vyhlídce Koruna a kochejte se skalními útvary všude kolem sebe. Schválně jestli poznáte Velblouda, Želvu, Varana nebo Veverku. Různých odboček a tras je opět mnoho, záleží na Vašich možnostech. Vstupné se neplatí.

Ticháčkova kaple

Dřevěnou zelenou kapli ukrytou uprostřed stejnojmenného lesa najdete asi kilometr od vesnice Suchý Důl. Původní kaplička tu stávala už od roku 1897, ale v roce 2010 do základů vyhořela. Současná podoba je tak zcela nová. Ke kapli vystoupáte po rozlehlém schodišti. Ještě před tím ale nezapomeňte najít pramen s údajně léčivou vodou a načerpejte z něj sílu.

Ostatně k celému lesu se váže mnoho příběhů o tajemných zjeveních a zázračných uzdraveních, tak třeba vás nějaká tajemná událost taky potká. U pramene zároveň začíná křížová cesta, která vás ke kapli dovede z druhé strany. Kaple je volně přístupná a vstupné se neplatí.

Rozhledna Na Větrné horce

Osmnáctimetrová kovová rozhledna s dřevěnými latěmi je mezi českými rozhlednami poměrně nováčkem. Byla postavena teprve v roce 2020 u obce Vysoká Srbská, jen 2 km od hranice s Polskem. Davy lidí tady určitě nepotkáte a budete-li mít štěstí na počasí, v dálce uvidíte i Sněžku, věž Náchodského zámku nebo polské stolové hory. Rozhledna je otevřena 24h denně a žádné vstupné se neplatí.

Zámek Náchod

Na strategickém místě nad městem Náchod se vypíná krásný zámek s velkým parkem ve francouzském stylu. Původně (13. století) tady ovšem stál gotický hrad, který byl postupně opevňován a přestavován až na ve své době honosný, reprezentativní renesanční zámek. Dominantou zámku je obranná věž s ochozem a nádherným výhledem na celé okolí. Zajímavostí je, že věž byla 2krát poškozena zásahem blesku a musela být snížena o jedno patro.

Ať už se vydáte na některý z prohlídkových okruhů nebo jen vystoupáte na věž, nezapomeňte se na nádvoří zámku nahnout přes zeď a podívat se na Ludvíka a Dášu. Jsou to medvědi, kteří už několik desítek let žijí v zámeckém příkopu. Můžete je podpořit finančním příspěvkem nebo i darovanými potravinami (ovoce, zelenina, med), které přijímají v pokladně zámku.

Z Masarykova náměstí zámek vypadá pohádkově a zrenovovaně, ale jakmile k němu přijdete blíž, uvidíte, jak chátrá. Nicméně v době naší návštěvy probíhaly v areálu zámku a parku stavební práce, které mají zajistit svah před sesuvy, odvodnit kopec a obnovit cesty. Tak se snad dočkáme i opravy zámku a máme se v budoucnu na co těšit. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný. Více informací najdete na webu. Za prohlídku stojí i historické jádro samotného města s kostelem sv. Vavřince, které je památkovou zónou.

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování