Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky

Julské Alpy ve Slovinsku lákají dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa. Mají úchvatnou krajinu, dramatické soutěsky, drsné horské vrcholy a křišťálově čistá jezera. Jedním z nich je Bohinjské jezero. Jaké jsou nejhezčí treky v okolí jezera Bohinj?

Triglavský národní park je rájem pro pěší turisty a nabízí rozsáhlou síť dobře značených stezek, které jsou vhodné pro všechny úrovně turistů. Park nabízí nekonečné možnosti nezapomenutelných zážitků, od pohodových procházek po zelených loukách až po náročné výstupy na vysoké vrcholy.

Údolí Sedmi jezer nadchne smaragdově zbarvenými jezery uprostřed rozeklaných vrcholů a panoramatická stezka na horu Vogel nabídne majestátní výhled na Bohinjské jezero a okolní Julské Alpy.

Ukanc – Vogel – Ribčev Laz

Jednou z nejoblíbenějších turistických tras v okolí Bohinjského jezera je výstup na horu Vogel. Túra začíná jízdou lanovkou z obce Ukanc u západního břehu Bohinjského jezera. Už při jízdě budete mít nádherné výhledy na Bohinjské jezero a hory Triglavského národního parku. Jízda lanovkou stojí 22 EUR/12 EUR (dospělý/dítě) nebo 29,50 EUR/15 EUR zpáteční. Lanovka během 4 minut překoná převýšení 1.000 m.

Profil a mapa trasy

Orientace: cesta je pěkně značená (červená turistická)
Obtížnost: střední, ze sedla Čez Suho prudký sestup po kamenech
Délka trasy: 14 km

Popis trasy

Horní stanice lanovky je vynikajícím výchozím bodem pro zajímavé kratší i delší turistické túry. Pokud budete chtít ušetřit ještě trochu energie, můžete použít sedačkovou lanovku, která vás zadarmo vyveze na vrchol Orlove glave (1.682 m). Tady je taky turistická chata s občerstvením.

My jsme od turistické chaty pokračovali po červené až na vrchol hory Šija (1.880 m). Závěrečné stoupání bylo poměrně prudké a částečně po kamenech, ale potkávali jsme i menší děti, takže to není nic, by se nedalo zvládnout. Pokud se chcete prudkému stoupání vyhnout, držte se vpravo a jděte po vrstevnici. Tady stoupání není tak hrozné, ale hlavně jdete po travnatém svahu.

Ze Šiji je nádherný výhled na Triglav a vrcholky Julských Alp. Odtud můžete pokračovat západním směrem k průsmyku Vratca (1.668 m). Cesta vede na hlavní hřeben, odkud se vydáte strmým výstupem na vrchol Vogelu (1.922 m). Sestoupíte po značené cestě a jste na horské pastvině Zadnji Vogel a pak zpátky u lanovky.

My jsme šli ze Šije směrem k průsmyku Vratca, ale v půlce cesty jsme se stočili doprava na cestu po vrstevnici a vrátili jsme se na rozcestník pod Šijou. Odtud jsme šli doleva směr Rodica. Cesta nejdřív mírně klesá, pak jdete ještě jednou do kopce, až dorazíte do horského sedla Čez Suho (1.750 m). Pár úseků bylo po kamenech, ale jinak to byla dobrá cesta.

Ze sedla jsme se stočili z kopce směr Ribčev Laz. První úsek sestupu je hodně prudký a po kamenech. Není to nebezpečný, ale příjemný taky ne. Hůlky určitě přijdou vhod. Cesta otevřenou krajinou míjí Planinu Suha, kde se pak schovává do lesa a už v něm zůstane. Až do vesnice Ribčev Laz na břehu jezera Bohinj jdete z kopce. Po pravdě řečeno je to docela náročný sestup a ráno jsme byli rádi, že jsme vstali, jak nás bolely nohy a hlavně kolena.

Jinak možností je tady spoustu. Od horní stanice lanovky se můžete vrátit do vesnice Ukanc přes Žagarjev Graben nebo jít do Ribčev Laz kratší cestou (6 km) hned od stanice lanovky vlevo. Většinu cesty půjdete lesem.

Planina Blato – Planina pri Jezeru – Koča pri Triglavskih jezerih

Planina Blato je malebná alpská louka, která se nachází nad Bohinjským jezerem v nadmořské výšce 1.150 metrů. Vede k ní sice nenáročná turistická stezka z parkoviště u obce Stara Fužina, ale připravte se na to, že budete muset nastoupat zhruba 650 výškových metrů na 6,5 km. My jsme z Planiny Blato chtěli pokračovat dál do výšky 1.700 m, takže jsme jako výchozí bod zvolili parkoviště až u samé planiny.

Vede sem asfaltová cesta ze Staré Fužiny, ale za vjezd autem na 1 den se platí 20 EUR. Nebo můžete jako my využít turistický autobus, který vás sem vyveze zadarmo.

Profil a mapa trasy

Orientace: cesta je pěkně značená (červená turistická)
Obtížnost: lehká až střední
Délka trasy: 16,5 km (hodinky naměřili 18,8 km)

Popis trasy

Stezka z Planiny Blato vede lesem na Planinu pri Jezeru. Vystoupat musíte o cca 300 m na 2,5 km. Cesta vede lesem, takže nebudete mít žádné výhledy, ale zase do vás nepere sluníčko. Jakmile dorazíte na Planinu pri Jezeru, otevřou se vám nádherné výhledy na okolní vrcholy a jezero. Stojí tu chata, kde se můžete občerstvit. Pak pokračujte dál na Planinu Dedno polje (cca 1,5 km).

Cesta vede krásnou alpskou krajinou a není příliš náročná. Na Planině Dedno polje stojí několik pasteveckých domů a chýší, teče tady pramen, kde si můžete doplnit vodu a v jednom z domů si můžete koupit místní produkty (sýry, mléko, zákys). Odtud pokračujte otevřenou krajinou až na Planinu Ovčarija. Tady máte dvě možnosti, jak se dostat k chatě Koča pri Triglavskih jezerih.

O kilometr kratší cesta vede vpravo. Tu jsme zvolili my a byla to poměrně chyba, takže doporučuju jít vlevo. My jsme museli vystoupat o dalších 200 výškových metrů, což by nevadilo. Z nejvyššího bodu (1.850 m) vás pak totiž čeká sice krátký, ale docela drsný sešup po kamenech, které mizí pod nohama. Místy je jištění pomocí řetězů, ale jinak jdete po úzké cestičce a koukáte na díru pod sebou. Jestli vám vadí výšky, není to nic moc pocit. Rozhodně je lepší jít v opačném směru, kdy pod sebe nevidíte.

Odměnou za sestup jsou krásná ledovcová jezera a horská chata s občerstvením. Koča pri Triglavskih jezerih slouží jako základna pro další průzkum Triglavského národního parku a taky jako výchozí bod pro výstup na samotný Triglav. Můžete si tu doplnit vodu z pramene, přespat tu (v létě je dobrá rezervace předem) nebo pokračovat v turistických dobrodružstvích.

My jsme to tady otočili a vrátili se na Planinu Ovčarija, tentokrát v opačném směru. Cesta byla krásná, otevřeným terénem, takže jsme se kochali výhledy na Julské Alpy. Z Planiny Ovčarija jsme se vrátili stejnou cestou na parkoviště u Planiny Blato, odkud jsme jeli zase autobusem. Pokud byste měli ještě síly, můžete samozřejmě do Stare Fužiny sejít pešky.

Z Planiny Ovčarija to můžete vzít i přes Planinu Viševnik a Planinu Spodnji Vogar až do Staré Fužiny (cca 10 km). Možností je tady mraky. Záleží jen na vaší kondici a chuti.

Bohinjské jezero – vodopád Savica

Bohinjské jezero patří k nejkrásnějším jezerům ve Slovinsku. Leží v údolí obklopeném vysokými horami a přímo láká k výletům kolem jezera. Bohinjské jezero je největším jezerem ve Slovinsku. Je dlouhé 4.100 metrů a v nejširším místě měří 1.200 metrů. Hloubka je až 45 metrů. Jezero Bohinj je sice průtokové, ale v létě se voda vyhřeje na příjemnou teplotu ke koupání.

Profil a mapa trasy

Orientace: cesta je pěkně značená (červená turistická)
Obtížnost: snadná
Délka trasy: 14 km

Popis trasy

Nenáročným a oblíbeným výletem je procházka kolem jezera s výstupem k vodopádu Savica. My jsme začali v obci Ribčev Laz u kostela sv. Jana Křtitele. Určitě nahlídněte dovnitř, jsou v něm krásné fresky ze 13. století. Jezero se dá obejít dokola (celá trasa má 12 km), ale hezčí cesta je po severní straně. Po zhruba 6 km dojdete na druhou stranu jezera, odkud se po červené vydáte k chatě Koča pri Savici. Celá cesta je nenáročná, většinou vede lesem a stoupání je minimální (100 m). Klidněte se můžete i smočit v jezeře.

U chaty Koča pri Savici je pokladna, kde si musíte koupit vstupné. Podrobnosti o vodopádu Savici si přečtěte v článku o nejhezčích místech západního Slovinska. Cesta k vodopádu je taky lesem, ale musíte vystoupat 553 schodů s převýšením 200 m. Ze Slapu Savica, jak se mu ve slovinštině říká, se valí voda z výšky 78 m. Je to krásná podívaná. Jen kdyby tam nebylo tolik lidí.

Cesta zpátky k Bohinjskému jezeru je stejná. U pláže jsme odbočili doprava do vesnice Ukanc. Dá se pokračovat po druhé straně jezera zpátky do Ribčev Laz, ale jde se kousek nad silnicí a cesta není tak hezká jako po druhé straně. Takže jsme na zpáteční cestu využili plavbu výletní lodí. Vyplouvá se z přístaviště u kempu Zlatorog a končí se v Ribčev Laz u kamenného mostu. Průvodce cestou povídá několik zajímavostí o jezeře a oblasti. Ale hlavně se můžete kochat tou krásou kolem.

Jaké treky ve Slovinsku byste mi doporučili vy?

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování