Barma (Myanma) – praktické informace

Myanma (do roku 1989 Barma) je okouzlující zemí jihovýchodní Asie, která se dlouhá léta potýkala s vojenskou diktaturou, ozbrojenými konflikty, etnickými spory, přírodními katastrofami a chudobou. Pomalu se ale probouzí k životu a začíná se otevírat světu. Vydejte se na vlastní pěst do prastaré kulturní země tisíců pagod, klášterů, deštných pralesů, mohutných říčních toků a jezer, panenské přírody, usměvavých buddhistů a rozmanitých etnických skupin s pomalovanými tvářemi, které žijí nepoznamenané západní civilizací. Masový turismus tady ještě neexistuje, tak si s návštěvou pospěšte. 

Vstup do země

Pro vstup a pobyt v zemi budete potřebovat vízum. Nejjednodušší způsob, jak ho získáte, je zažádat o něj elektronicky na webových stránkách myanmarského Ministerstva práce, přistěhovalectví a obyvatelstva. Vyplníte jednoduchý formulář, nahrajete barevnou průkazovou fotku, která nesmí být starší než 3 měsíce, a kartou zaplatíte poplatek 50 USD. Během 3 dní vám na mail přijde schvalovací dopis, který si vytisknete a předložíte na pasové kontrole. Na základě něj získáte povolení k pobytu na 28 dní, platný je 90 dní od vydání, proto nežádejte příliš brzy.  Pokud byste se chtěli do země vrátit opakovaně, budete muset stejnou proceduru podstoupit znovu. Dejte si ale pozor, protože schvalovací dopisy (e-visa) lze pro vstup do země použít jen na některých přechodech (v dubnu 2020 to byly tyto: mezinárodní letiště v Yangonu, Mandalay, Nay Pyi Taw a dále pozemní hraniční přechody s Thajskem Tachileik, Myawaddy, Kawthaung, Tamu, Rih Khaw Dar). Aktuálnost uvedených informací zjistíte na webu ministerstva. Při odjezdu ze země můžete použít jakýkoliv hraniční přechod. Další možností je osobně zažádat o vízum na Velvyslanectví Myanmy v Bangkoku na adrese 132 Sathorn Nua Road, a to od pondělí do pátku v časech 09.00 – 12.00 hod. Bohužel webovky velvyslanectví nefungují moc dobře, takže následující informace jsem čerpala od jiných cestovatelů. Čím dříve na velvyslanectví budete, tím lépe. K podání žádosti potřebujete svoji průkazovou fotku, kopii pasu a zaplatíte 810 thajských bahtů (asi 27 USD). Vízum si opět osobně vyzvednete do 3 pracovních dní v časech 15.30 – 16.30 hod. Původně jsme o vízum chtěli žádat až v Bangkoku, ale protože jsme přiletěli ve čtvrtek, museli bychom zůstávat ve městě přes víkend, což jsme nechtěli. Žádali jsme tedy elektronicky. Funguje to opravdu rychle, schvalovací dopis jsme měli do druhého dne. Při podání žádosti musíte vyplnit i název ubytování, ve kterém budete bydlet, a při vstupu do země předložit zpáteční letenky. My jsme měli rezervaci jen na první noc a zpáteční letenky jsme neměli.

Měna

Oficiální měnou je myanmarský kyat (čti: čat) s mezinárodním kódem MMK. Kurz na jaře 2020 byl 1MMK = 0.017 (tedy 1.000 MMK = cca 17 Kč). Bankovky jsou tištěny v rozmezí od 20 do 10.000 MMK. Mince v Myanmě neexistují. Ze směnárny odejdete jako milionáři a peněženku budete mít pořád plnou bankovek. Do země si přivezte nejlépe americké dolary nebo eura, která bez problémů vyměníte. Bankomaty jsou pouze ve velkých městech a turistických oblastech. Platební karty nejsou nikde přijímány, takže vždycky mějte dostatek hotovosti.

Doprava

Z České republiky do Myanmy neexistuje žádné přímé letecké spojení a levné letenky moc často neseženete (obvyklá cena kolem 18.000,- Kč).  Výhodnější je proto letět do Bangkoku (letenky můžete sehnat do 10.000,- Kč) a odtud se do Myanmy dostat buď po zemi nebo letecky. Z ostatních sousedních států (Laos, Čína, Indie, Bangladéš) se do Myanmy po zemi nedostanete. Země má tři mezinárodní letiště: Yangon, Mandalay a Naypyitaw. My jsme letěli z Bangkoku do Yangonu a zpátky se do Thajska vraceli po zemi přes nejjižnější hraniční přechod (Kawthoung-Ranong). Myanma je veliká země a infrastruktura není moc dobrá, takže přejezdy strávíte hodně času. Pokud nejste omezeni finančně a naopak jste omezeni časově, využijte vnitrostátní lety. V Myanmě létá hned několik aerolinek a dostanete se s nimi téměř všude. Patří k nim Air Bagan, Asian Wings, Air Mandalay, Myanmar National Airlines, Myanmar Airways International, Golden Myanmar Airlines. Počítejte s tím, že za jednosměrnou letenku zaplatíte min. 80 USD. Nejběžnější variantou je cestování autobusem. Přejezdy mezi lokalitami jsou dlouhé, proto se vyplatí cestovat nočními autobusy. Jednak ušetříte za ubytování a jednak i čas. Jízdenky na některé spoje si můžete koupit online přes stránky MMBus Ticket, ty, které v nabídce nejsou, seženete u mnoha cestovních agentur na místě. Každý penzion nebo guesthouse, ve kterém se ubytujete, vám jízdenky na autobus taky sežene. Výhodou je, že v ceně je většinou i odvoz taxikem nebo tuk-tukem z ubytování na nádraží. Autobusová nádraží totiž bývají kilometry za městem. Pokud si koupíte jízdenky online, budou sice o něco levnější, ale ještě budete muset zaplatit za dopravu na nádraží. Nevýhodou nočních přejezdů je, že bus dorazí do cílové destinace mezi čtvrtou a šestou hodinou ráno. Noční autobusy jsou různých kategorií: od standardně 4 sedaček v řadě, které jsou nejlevnější, až po 2 nebo 3 sedačky v řadě, velké mezery mezi cestujícími a zabudované obrazovky. Sedadla se dají sklopit a většinou dostanete i lehkou přikrývku a polštářek. Připravte se na to, že autobusy jsou hodně klimatizované, takže se dobře oblečte, jinak budete mrznout. Další možností je cestování vlakem. Na dlouhé vzdálenosti to ale určitě nedoporučuji. Vlak je pomalý a hodně se „klepe“, takže můžete zapomenout na čtení a nepočítejte ani se spánkem. Na přejezdy po městě využívejte tuk-tuk nebo taxi. Na cenu se zeptejte předem a smlouvejte. Poslední možností je lodní doprava, která je opravdovým zážitkem. Trvá sice dlouho, ale můžete pozorovat život na vodě a kolem ní. Jen si dejte pozor, abyste seděli co nejdál od motoru. Jinak vás čeká hororová jízda. Půjčení auta je v Myanmě pro cizince zakázáno. Na některých místech vám půjčí motorku, kolo a v Baganu elektroskútr.

Jazyk

Místní jazyk je barmština. V zemi se dále mluví mnoha dialekty a jinými jazyky. Angličtina není příliš běžná, ale v turistických oblastech se jí domluvíte. Nápisy si v Myanmě bohužel nepřečtete, protože mají svoje vlastní písmo a mezinárodní systém přepisu písma neexistuje. Naučte se alespoň pár základních slovíček (Dobrý den – Mingalaba; Džezube – Děkuji; Tatá – Nasledanou) a úsměv Barmánců máte zaručen.

Ubytování

Ubytování v zemi je pod přísnou kontrolou státu, Barmánci mají zakázáno ubytovávat cizince v soukromí. Každý ubytovaný host musí být evidovaný a ubytovatel státem schválený. Obecně je ubytování velmi levné, ale zpravidla nečekejte velký komfort. Výjimkou je Bagan, kde je k mání velká škála hotelů a penzionů, ale ceny jsou mnohem vyšší než ve zbytku země. Stejně tak ubytování na jezeře Inle, kde jsme si chtěli dopřát luxus v podobě vlastní chatky na vodě. V ceně většinou bývá i snídaně. My jsme hledali buď přes Booking.com nebo na místě. Za mě můžu doporučit tato ubytování (ceny jsou za pokoj na 1 noc pro dva):

Dawei – Sweet Honey Bamboo Village (400 Kč)
Bagan – Bagan Central Hotel (600 Kč)
Kalaw – Mya Sabai Motel (370 Kč)
Nyaung Shwe – The Green Vally Inn (256 Kč)
Mawlamyine – Golden Rose Guest House (450 Kč)
Inle Lake – Serenity Inle Resort (80 USD)

Internet a volání

Pokud máte v plánu nezávisle procestovat větší část země, určitě si kupte místní SIM kartu. My jsme používali od operátora Ooredoo. Samotná SIMka stojí 1500 MMK a k ní jsme si koupili datový tarif 2GB za 2.199 MMK (celkem cca 63,- Kč). Platnost dat je 30 dní. Signál fungoval všude kromě odlehlých horských oblastí na treku k Inle Lake. Wi-fi je dostupná ve všech ubytování, ale připojení bývá někdy pomalé.

Jídlo a pití

Pokud přijedete do Myanmy ze sousedního Thajska, budete místní kuchyní trochu zklamaní. Není tolik voňavá, různorodá a ani pálivá. To ale neznamená, že není dobrá. Je ovlivněná sousední čínskou a indickou kuchyní. Základem všeho je samozřejmě rýže. Vzhledem k tomu, že většina obyvatel jsou buddhisté, velmi málo se konzumuje hovězí a vepřové maso. Jídlo bývá dost mastné, protože se vaří tak dlouho, dokud se olej neoddělí od všech surovin a nevyplave na povrch. Když jídlo stojí v hrncích i po několik hodin pod vrstvou oleje, je chráněno před znečištěním hmyzem a bakteriemi. Vašemu trávicímu systému asi bude chvíli trvat, než si na to zvykne. K rýži se často podává kari, které není vůbec pálivé. Dalším oblíbeným jídlem jsou nudlové pokrmy – smažené či vařené nudle (ploché, kulaté, tenké) s různými přísadami (zeleninou, kuřecím masem, tofu, vajíčky atd.). V Šanském státě musíte ochutnat šanskou polévku (tenké, ploché rýžové nudle s čistým vývarem a kuřecím masem) nebo šanské nudle (obdoba polévky, ale bez vývaru).  Velmi oblíbeným dezertem jsou zelené čajové lístky smíchané s česnekem, arašídy nebo sezamovými semínky. S ohledem na nábožensky založené obyvatelstvo není popíjení alkoholu příliš rozšířené, ale pivo dnes seženete všude. Nejprodávanějším je Myanmar Beer se zelenou etiketou. Na místní poměry je pivo poměrně drahé, proto si Barmánci, pokud pijí alkohol, spíš kupují místní pálenky a rumy. Víno se pěstuje pouze v oblasti kolem jezera Inle. K jídlu se velmi často podává zdarma sladký čaj. Pokud jste milovníky kávy, v Myanmě si nepochutnáte. Většinou se setkáte jen se sáčky „tři v jednom“. Ve velkých městech a turistických místech (Inle, Bagan, Yangon, Mandalay) najdete velkých výběr mezinárodních restaurací, v ostatních oblastech čekejte jednoduché a levné podniky různé kvality. Rychle a levně se najíte v pouličních stáncích, které ale pochopitelně nesplňují naše hygienické standardy. My jsme se ve stáních stravovali skoro pořád a je pravda, že Myanma byla zemí, kde jsme zatím měli největší žaludeční problémy.

Lidé a náboženství

V Myanmě žije kolem 50 miliónů obyvatel. Až do roku 1989 se země oficiálně jmenovala Barma, protože hlavní etnikum tvořili Barmánci. Země je dnes rozdělena na 7 států (Kajčinský, Karenský, Kajaský, Monský, Rakhinský, Šanský, Čjinský), které obývají národní etnické rasy (Barmánci, Šanové, Kačjinové, Čjinové, Rakhinové, Karenové, Monové a Kajaové) a dále stovky dalších menších etnických skupin. Úředním jazykem je barmština, ale největší etnické skupiny mají vlastní jazyky a navzájem si nerozumí. Lidé jsou milí, přátelští a slušní. Rádi se s vámi dají do řeči, poradí nebo se vyfotí. Někteří si vás prohlížejí, jako by evropského turistu nikdy neviděli. V některých oblastech to tak určitě je, protože Myanma stále ještě není zasažena masovou turistikou. Jenom v oblasti Inle Lake byli lidé více uzavření. Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus. Mnichy v červených či oranžových šatech budete potkávat po celé zemi. Jsou váženými členy společnosti, lidé jim často dávají peníze a jídlo. Je zvykem, že každý muž 2krát za život stráví nějaký čas v klášteře (většinou kolem šestého a osmnáctého roku života). Může tam být pár dní i několik měsíců.

Bezpečnost a zdraví

Myanma je stejně jako další asijské státy bezpečná. Vyhnout byste se ale měli pohraničním oblastem, kde stále probíhají nepokoje. Do některých z těchto oblastí budete potřebovat speciální povolení, do jiných je vstup turistům zcela zakázán. Sledujete aktuální stránky ministerstva. Pokud se budete pohybovat v „povolených“ oblastech, nemusíte mít žádné obavy. Krádeže jsou zcela výjimečné, lidé jsou přátelští. Nicméně je to buddhistická země, takže je třeba respektovat určitá pravidla (zakrytá ramena a kolena a zouvání v chrámech, zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích apod.). Žádné povinné očkování není třeba, ale obecně je dobré být do Asie očkovaný proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a tetanu. Pokud pojedete v období dešťů, mějte v záloze antimalarika, ale předem jsem je nikdy neužívala. V období dešťů také hrozí nebezpečí povodní, záplav, sesuvů půdy a některé oblasti mohou být zavřené. Myanmě se nevyhýbá ani zemětřesení a cyklóny, tak je potřeba sledovat aktuální předpovědi. Vodu pijte pouze balenou. Ve většině ubytování mají 5l barely vody, ze kterých si můžete zdarma nebo za malý poplatek naplnit svou láhev. Jediný zdravotní problém, který jsme měli, byly v prvním týdnu trávicí potíže. Jedli jsme hodně pouliční jídlo, které je dost mastné a hygiena při přípravě není zrovna standardní, takže chvíli trvalo, než jsme si na místní podmínky zvykli. Jeden den jsme dokonce museli strávit v posteli a co jsme mluvili s ostatními cestovateli, všichni měli obdobné zážitky. Po nějaké době si ale organismus zvyknul a všechno bylo v pohodě.

Ceny

V Myanmě je jako v celé Asii levněji než u nás. Na trzích a v některých obchodech je běžné smlouvání. Někdy se dá se smlouvat o i cenách zájezdů a výletů, naopak pevně dané jsou ceny v restauracích. Výdělky Barmánců jsou velmi nízké, proto v restauracích nechávejte alespoň 10% spropitné. U stánků se dá najíst velmi levně.

Příklad cen:
1,5 l vody – do 1.000 MMK (17 Kč)
0,6 l piva – 2.500 MMK (42 Kč)
0,5 l coly – 1.000 MMK (17 Kč)
0,5 l místního rumu – 1.500 MMK (25 Kč)
jídlo v restauraci – od 3.000 MMK (50 Kč)
jídlo ve stánku – od 1.500 MMK (25 Kč)
nudlová polévka ve stánku – 1.000 MMK (17 Kč)
čerstvý kokos – od 1.000 MMK (17 Kč)
noční jízdenka Yangon – Kalaw – od 18.000 MMK (300 Kč)
noční jízdenka Nyaung Shwe – Bagan – od 15.000 MMK (250 Kč)
vstupné do chrámů v Baganu – 25.000 MMK
vstupné do oblasti Inle Lake – 15.000 MMK (250 Kč)
3denní trek z Kalaw k Inle Lake – 40.000 MMK/os. (670 Kč vč. jídla a ubytování)
celodenní výlet lodí po Inle Lake – 20.000 MMK za loď pro 5 lidí (340 Kč)
půjčení kola – 3.000 MMK/den (50 Kč)

Kdy jet

Geografie země je různorodá a od toho se odvíjí i počasí. Na severu se rozkládá horské pásmo Himaláje, na východě Šanská plošina, centrální část je převážně nížinatá s mohutnými řekami a jižní břehy omývá Andamanské moře. Velkou část země pokrývají deštné pralesy, podnebí je tedy celoročně teplé, vlhké a monzunové. Jednoduše řečeno jsou v Myanmě tři období – sucho, léto a déšť. Suché a chladnější počasí panuje od prosince do začátku dubna, období léta a vysokých teplot je v dubnu a květnu, od června do listopadu nastává období dešťů, přičemž první dva měsíce prší opravdu hodně a každý den. Nejlepší doba k návštěvě je tedy naše zima – prosinec až únor. Rána jsou sice chladnější, ale přes den se teploty vyšplhají klidně ke 30 stupňům. Zima vám tedy určitě nebude a všechny oblasti jsou v tuto dobu přístupné. Ke konci února už je hodně sucho, cesty jsou prašné a málokdy uvidíte modrou oblohu. Pořád je jakýsi smog. Myanmě se vyhněte v červenci a srpnu, kdy tam bývá nejhorší počasí.

 

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování