Ázerbajdžán – praktické informace

Ázerbajdžán je největší a nejbohatší zemí Zakavkazska plnou kontrastů. Na jedné straně ultramoderní metropole ležící na břehu Kaspického moře, nedaleko poloostrov nasáklý černým zlatem s ropnými věžemi a ohni, které nikdy neuhasnou, a jen pár hodin jízdy odtud vesničky obklopené vrcholy Velkého Kavkazu, ve kterých se zastavil čas a turisté jsou stále spíše raritou. Zajímá vás, jak snadno se v takové zemi cestuje, kolik to stojí a na co se připravit? Tak si pojďte přečíst dnešní článek.   

Vstup do země

Pro vstup a pobyt v zemi budete potřebovat vízum. Zažádat o něj můžete elektronicky na těchto stránkách. Formulář je v angličtině, vyplníte důvod návštěvy, datum, od kdy má vízum začít platit, vaše údaje, adresu, na níž se budete v Ázerbajdžánu nacházet a na závěr nahrajete do systému naskenovaný pas. Také budete muset odsouhlasit, že jste nikdy nebyli v Náhorním Karabachu ovládaném Arménií. I kdybyste tam byli, musíte tvrdit, že ne, jinak vás do Ázerbajdžánu nepustí. Platnost víza je 90 dní, cena 20 USD + 3 USD servisní poplatek. Do tří dnů vám vízum přijde na mail, vytiskněte si ho a mějte ho při cestování u sebe. Na hranicích budou chtít vízum vidět a budou vám pokládat otázky ohledně Arménie a Náhorního Karabachu. Pokud se chystáte do Ázerbajdžánu i Arménie zároveň, jeďte nejprve do první jmenované země. Pokud byste náhodou měli v pase razítko Náhorního Karabachu, do Ázerbajdžánu vás nepustí. Celníci se vás taky budou ptát, jaká místa máte v plánu navštívit, tak si připravte seznam těch klasicky turistických. Stačí jim to. Ohledně ubytování jsme uvedli jen první hotel v Baku, dál už nic nezkoumali. I když budete mít vízum, platí ještě tzv. přihlašovací povinnost. To znamená, že pokud budete v zemi déle než 15 dní, jste povinni se nahlásit cizinecké policii. Vyřešit to můžete jako my tím, že požádáte svého hostitele, u kterého se ubytujete, aby vás tam nahlásil on. Chtěli jsme se přihlásit už v Şəki, ale v guesthousu vůbec nevěděli, jak na to, tak jsme počkali do Baku, kde jsme se ubytovali v hotelu a recepční jen poslal na policii sken pasu a datum, do kdy chceme v zemi zůstat, a bylo to. Bohužel nedokážu z vlastní zkušenosti říct, co se stane, pokud přihlašovací povinnost nesplníte (údajně by vám měla hrozit pokuta). Vzhledem k tomu,že Ázerbajdžán je z mého pohledu policejní stát, tak bych to radši neriskovala.

Měna

Ázerbajdžánskou měnou je manat, mezinárodní značka AZN. Kurz v létě 2019 byl 1 AZN = 13,50 Kč. Mince  mají hodnoty 1, 3, 5, 10, 20, 50 qəpik, bankovky jsou vydávány v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100 manatů. Bez problémů vyměníte eura i americké dolary. Pokud přiletíte do Baku, pak budete mít k dispozici dostatek směnáren i bankomatů, pokud pojedete po zemi z Gruzie, na hranicích jsou malé směnárny (spíš jakési stánky), kde si můžete vyměnit menší obnos, abyste měli na další dopravu a ve městě pak vyberete nebo vyměníte zbytek. Ve větších městech jsou všude bankomaty a i platby kartami jsou poměrně rozšířené. Na vesnicích, v horách a odlehlých oblastech mějte po ruce hotovost. Budete-li bydlet u místních, pak vždycky zaplatíte v hotovosti.

Doprava

Nejlevnější způsob dopravy představují maršrutky (minibusy) a klasické autobusy. Ne do všech koutů země se s nimi ale dostanete, proto jsme je nakombinovali s půjčením auta. Využili jsme služeb autopůjčovny Automile v Baku a půjčili jsme si Kia Rio za 60 AZN/den včetně pojištění. Auto jsme sháněli den předem a v hlavní sezóně, takže je pravděpodobné, že se vám ho podaří půjčit i za lepší cenu. Velká část silnic je v dobrém stavu, akorát když pojedete do horské oblasti kolem Quby, připravte se na horší kvalitu a sjízdnost, především pak po velkých deštích. Auto 4×4 ale potřebovat nebudete. Při řízení si dejte pozor na radary, jsou totiž všude. Bývají ukryté i ve stromech. Policie má navíc systémy propojené s autopůjčovnami, takže jakmile vás radar zaměří, půjčovně okamžitě přijde oznámení, že auto jelo rychle a můžete čekat vysokou pokutu. Taky se připravte na to, že místní řidiči jsou šílenci, pořád troubí a předjíždějí, kde je napadne. Buďte tedy opatrní. Největší blázinec je v Baku, kde doporučuji se řízení vyhnout už jenom proto, že hromadná doprava je velmi levná (jedna jízda stojí 0,3 AZN = 4 Kč). Na další ceny hromadné dopravy se podívejte do sekce Ceny.

Jazyk

Oficiálním jazykem je ázerbájdžánština (azerština). Je příbuzná a podobná turečtině a má spoustu dialektů. Ázerbajdžánsky se naučíte asi jen pár základních slovíček, ale ze všech Zakavkazských států budete mít v Ázerbajdžánu aspoň tu výhodu, že si dokážete přečíst nápisy. Písmo je totiž podobné latince, upravené podle tureckého pravopisu. Na vesnicích a se staršími lidmi se domluvíte rusky, v Baku anglicky, ale jinak s angličtinou nepočítejte.

Ubytování

Ubytování je v Ázerbajdžánu nejdražší položkou. My jsme hledali buď přes Booking.com nebo na místě a byl to trochu oříšek. Ubytování rezervované přes Booking se nám jednou nepodařilo vůbec najít (na dané adrese nic nebylo). Jdete-li po ulici a hledáte-li namátkou, štěstí taky moc mít nebudete, protože ubytování v soukromí nebývají označená. Zeptejte se proto místních, nebo se tvařte bezradně, někdo si vás určitě odchytne. Ubytování se většinou nabízí se snídaní. V Baku je velký výběr ubytování všech kategorií, mimo hlavní město počítejte s nižší kvalitou. Pokud pojedete do horské vesnice Xinaliq, není třeba si dělat rezervaci předem, v soukromí vás rádi ubytují. Jen počítejte s tím, že ubytování tam je prosté, bez koupelny a s toaletou mimo dům. Za mě můžu doporučit tato ubytování (ceny jsou za pokoj pro dva):

Şəki – Shaki Host House (Bakhtiyar Mammadov street /1 House Number:10), 30 AZN/noc; syn majitele se učí anglicky a rád si s vámi popovídá
Baku – Deniz Inn City Hotel (Islam Safarli Street Islam Safarli 21), 83 AZN/noc; velmi ochotný a přátelský recepční
Xinaliq – ubytování v soukromí u Kəbir Xasəmmədov, 25 AZN/os se snídaní a večeří; majitel je průvodce, který vás ochotně vezme na túru do hor
Nabran – Deniz Guest House, 45 AZN/noc, čisté ubytování kousek od pláže; jen si dávejte pozor na účtování v restauraci

Internet a volání

Pokud máte v plánu nezůstávat jenom v Baku a procestovat si zemi, určitě si kupte místní SIM kartu. My jsme používali od operátora Azercel. Samotná SIMka stojí 4 AZN a k ní jsme si koupili jen datový tarif 5GB za 10 AZN (celkem cca 190,- Kč). Platnost dat je 30 dní. Signál fungoval všude kromě oblasti kolem vesnice Xinaliq (leží v nadmořské výšce 2.350 m, takže se není čemu divit). Wi-fi je dostupná ve všech hotelech a restauracích v Baku, mimo Baku a hlavně v horských oblastech wi-fi vůbec rozšířená není nebo je signál kolísavý a internet téměř nefunguje.

Jídlo a pití

Ázerbajdžánská kuchyně je ovlivněná tureckou, libanonskou a ruskou. Základem všeho je maso. Vegetariáni tady nemají moc možností. Mezi nejznámější jídla patří šašliky (grilované maso), plov neboli pilaf (osmažená rýže s masem, zeleninou, bylinkami nebo třeba sušeným ovocem), kebab (kousky mase na jehle) nebo dolma (vinné listy či papriky plněné masem, rýží a bylinkami). Všude na vesnicích se vyrábějí ovčí nebo kravské sýry. V Baku je velký výběr mezinárodní kuchyně, mimo něj se setkáte většinou jen s  masem grilovaným na otevřeném ohni a kebaby. Dobrým a levným jídlem je známý döner kebab, který seženete v pouličních stáncích, nebo pirožky plněné masem. Tradiční přílohou je kromě zeleniny lavaş (lavaš), nekynutý tenký chléb, který se prodává jako placky a často se do něj i balí některé pokrmy. Až vám bude číšník nosit jídlo, dávejte si dobrý pozor, co vám na stůl servíruje. Mnohdy totiž přinese i to, co jste si neobjednali (salát, sýr, chleba, ovoce). Není to žádná pozornost podniku a pokud pokrm hned neodmítnete, budete ho mít na konci naúčtovaný. Účet, dostanete-li vůbec nějaký, si vždycky dobře zkontrolujte. Několikrát se nám stalo, že si číšník ceny vymýšlel. Jste-li milovníci piva nebo vína, přijdete v Ázerbajdžánu zkrátka. Tyhle nápoje tady sice seženete, ale moc si nepochutnáte. Azery taky málokdy uvidíte pít alkohol. Národním nápojem je totiž čaj. V každé denní době a počasí vysedávající Azerové na náměstích, v kavárnách a restauracích a popíjejí čaj. Je silný, černý, většinou hodně slazený a podává se v malých skleničkách. Často k němu dostanete ještě sladší kandované ovoce nebo džem. Káva se pije turecká. Z tvrdého alkoholu je nejznámější vodka. 

Lidé a náboženství

Pokud přijedete do Ázerbajdžánu z Gruzie, možná zažijete šok nebo dokonce i zklamání. Gruzíni jsou totiž velmi otevření a přátelští, rádi se s vámi dají do řeči i na ulici nebo vás pozvou ke svému stolu. To ale v Ázerbajdžánu neplatí. Azerové jsou muslimové a jejich víra má samozřejmě jiná pravidla. Jsou sice přátelští, ale uzavření a konzervativní. Turisty pozorují jen z dálky, sami od sebe se s nimi do řeči nedají a spíš je tiše tolerují, než že by je měli rádi jako v sousedních dvou státech. Azerové si na turismus teprve zvykají. Azerský muž si na sebe nikdy nevezme kraťasy a sandály (žabky) a připravte se na to, že pokud je budete mít na sobě vy, budou si vás prohlížet. Dozvěděli jsme se, že ještě před pár lety Azerové netolerovali krátké kalhoty ani u cizinců. Azerský svět je svět mužů. V restauracích, kavárnách, parcích, většině obchodů nebo hotelů potkáte jen muže. Ženy zůstávají doma. Že by do restaurace nebo kavárny vyrazila parta žen, jak je to v západní Evropě běžné, je nemyslitelné. Dokonce pokud by šla ven sama žena a objednala si sklenici vína nebo piva, byla by považována za lehčí děvu. Pokud jste žena, nenoste krátké a vyzývavé oblečení. Taky se připravte na to, že Azer se vám nikdy nepodívá do očí a budete-li cestovat s partnerem, zásadně bude mluvit jenom k němu. Žena je v azerském světě na druhé koleji, ale s tím se musíte v muslimských zemích smířit. Nechci ale Azery zatracovat nebo hanit. Narazili jsme na několik lidí, kteří byli hodně přátelští, bez váhání nám pomohli a s kterými jsme strávili hezké chvíle. Taky je potřeba říct, že úplně jiný svět je v Baku. Je to moderní mezinárodní město, ve kterém jsou na turisty zvyklí. Nad jejich oblečením nebo chováním se nepozastavují a vlastně tady ani nepoznáte, že jste v muslimské zemi.

Bezpečnost a zdraví

Ázerbajdžán je stejně jako další Zakavkazské státy bezpečný. Krádeže jsou zcela výjimečné, pohybovat se můžete bez problémů po celé zemi. Nicméně je to muslimská země, takže je třeba respektovat určitá pravidla (zakrytá ramena a kolena, zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích apod.). Žádná zdravotní rizika tady nehrozí a očkování není třeba. Vzhledem k tomu, že Ázerbajdžán má velmi napjaté vztahy se sousední Arménií kvůli oblasti Náhorního Karabachu a donedávna spolu tyto státy válčily, bude lepší, pokud se v Ázerbajdžánu nebudete vůbec o Arménii zmiňovat. Na otázku, jestli se do Arménie chystáte, pro jistotu vždycky odpovídejte záporně.

Ceny

Obecně jsou ceny nižší než u nás, ale poměrně drahé je v porovnání se sousedními státy ubytování. Také musíte být pořád na pozoru, protože zejména obsluha v restauracích ráda na účet něco přidá nebo vám ani žádný účet nepřinese a jenom vyhrkne výslednou cenu. Když se pak dožadujete rozpočítání a účtenky, dlouho trvá než si číšník vymyslí ceny tak, aby výsledná částka seděla. Pokud neumíte rusky, domluva bývá hodně těžká a stejně nakonec budete muset zaplatit to, co vám řeknou. V obchodech se nesmlouvá, ale u stánků musíte.

autobus Zaqatala – Şəki (75 km) – 2 AZN
autobus Şəki – Baku (300 km) – 9 AZN
autobus Baku – Quba – 4 AZN
autobus Baku – Tbilisi – 15 AZN
Baku Kart – 2 AZN, jednotlivé jízdné 0,3 AZN
1,5 l vody – 0,9 AZN
zmrzlina – 0,6 AZN
kebab u stánku – 2 AZN
jídlo v restauraci v Baku – od 10 AZN
jídlo v restauraci mimo Baku – od 3 AZN
salát v restauraci – 2 AZN
láhev vína v obchodě – 5 AZN
meloun – 4kg za 2 AZN

 

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování