Lužické hory – 10 tipů na výlety
V severní části česko-německého pohraničí se nachází opomíjený skvost českých pohoří. Jsou to Lužické hory. Jsou rájem pro milovníky panenské přírody, kulturních památek a klidu. Přesto je málokdo pořádně zná. Kam v Lužických horách vyrazit?
Obsah článku
Lužické hory jsou vklíněné mezi Jizerskými horami, Českým Švýcarskem a Českým středohořím. Hodně lidí si proto k výletům vybírá tyto známější destinace a Lužické hory tak zatím zůstávají spíše opomíjeny. A to je škoda.
V Lužických horách totiž najdete spoustu tajemných zákoutí, romantických vyhlídek, jeskyní, středověkých hradů i zámků. A taky nesmím zapomenout na bohatou sklářskou historii celé oblasti. Lužické hory jsou plné skvělých turistických stezek a zajímavých výletních cílů. Můžete sem vyrazit jen na víkend, ale určitě tady budete mít co dělat i celý týden.
Pro ty, kteří rádi objevují nová dobrodružství, jsem připravila seznam míst, která byste v Lužických horách určitě měli vidět.
1. Hrad Sloup
Hrad Sloup je působivým skalním hradem, který byl vystavěn na 100 m vysoké skále u vesnice Sloup v Čechách. Na vrcholu skály se dochovaly zbytky středověkých staveb. Ve skále je taky spousta vytesaných prostor a bývala zde i poustevna. Do roku 1782 se na Sloupu vystřídalo celkem 6 poustevníků, kteří pískovcovou skálu různě upravovali. Postupně byly vytesány rozsáhlé prostory skalní kaple s křížovou chodbou, dvouramenné Rytířské schodiště, obytné místnosti a terasy. V 18. století byl na skále vystavěn nový zděný domek.
Dnes nahoře na plošině stojí lucerna skalní kaple, vyhlídková plošina se sochou poustevníka Samuela Görnera s dalekohledem a také domek s muzeem a malým obchůdkem se suvenýry.
Vstupné: 100 Kč
Při návštěvě hradu Sloup určitě dojděte na některou z okolních vyhlídek. Můžete jít třeba po červené turistické stezce na rozhlednu Na Stráži.
2. Modlivý důl
Návštěvu Modlivého dolu můžete spojit s návštěvou Sloupu. Modlivý důl najdete nedaleko vesnice Svojkov. Původně se důl nazýval Smolný, protože se tady pálilo dřevěné uhlí a získávala smola. Ve skalnatém údolí najdete kapli vytesanou do pískovcových skal, která se stala významným poutním místem. Na konci údolí stojí oratoř, k níž vede dřevěné schodiště.
3. Cikánská jeskyně
Kousek od Sloupu je Cikánský důl, což je asi 600 m dlouhá rokle po obou stranách lemovaná pískovcovými skalami. Do pískovcových skal byly vytesány 2 jeskyně – Malá a Velká cikánská jeskyně. Velká Cikánská jeskyně má asi 15 m široký a přes 3 metry vysoký portál, za nímž pokračuje poměrně rozlehlý prostor do hloubky kolem 28 metrů. Malou Cikánskou jeskyni tvoří asi 15 m široká a 3 až 6 m hluboká klenutý prostor, jehož strop podpírají dva pilíře. Podle místní legendy jeskyně sloužily jako příležitostné obydlí potulných cikánů.
4. Jiřetín pod Jedlovou
Jiřetín pod Jedlovou je malé městečko se zachovaným historickým centrem, které bylo vyhlášeno za městskou památkovou zónu. Uprostřed čtvercového náměstí stojí renesanční kostel Nejsvětější Trojice, který obklopuje malý parčík s kašnou. Kašna má vodotrysk, který si můžete spustit mobilním telefonem. Za kostelem roste přes 30 m vysoký dub, který tu byl zasazen v roce 1908.
V Jiřetíně pod Jedlovou můžete obdivovat celou řadu lidových domů z 18. a 19. století, jejichž podoba vycházela z typické lužické dřevěné architektury. Roubené domy s mansardovými střechami, kamennými podezdívkami, břidlicovými štíty a dělenými okny jsou pro území česko-polsko-německého trojmezí typické. Uvidíte je i v dalších vesnicích.
Většina lidí ale přijíždí do Jiřetína kvůli křížové cestě na Křížové hoře. Jedná se významné poutní místo, ale nezáleží na tom, jestli jste věřící nebo ne. Křížová cesta v Jiřetíně se bude líbit každému. Cesta začíná mohutným schodištěm se šesti kamennými sloupy a vede na vrchol Křížové hory. Tam najdete kapli sv. Kříže. Cestou si můžete prohlédnout 11 rokokových kapliček.
Vstupné se neplatí.
5. Hrad Tolštejn
Tolštejn je hradní zřícenina na skále nedaleko Jiřetína pod Jedlovou. Původně gotický hrad byl vybudován na strmém skalnatém vršku. Měl velké dolní nádvoří s vysokou vstupní věží se zaklenutým průchodem, hlásku, střílnu, pozorovatelnu, rytířský sál, hladomornu a údajně i kapli. Bohužel nezůstalo skoro nic z toho. Dochovaly se jenom nepatrné zbytky zdiva a neudržovaná zřícenina chátrala až do roku 1995. Pak začala postupná rekonstrukce.
Dnes můžete projít branou přes dolní nádvoří, navštívit kamennou hlásku, na jejíž střeše byla zřízena vyhlídková plošina nebo si zajít do restaurace s dřevěnou letní terasou.
Vstupné: 30 Kč
6. Rozhledna Jedlová
Další zajímavostí v blízkosti Jiřetína pod Jedlovou je kamenná rozhledna na Jedlové hoře (774 m), třetím nejvyšším vrcholu Lužických hor. Nabízí kruhový výhled na panoráma Lužických hor, Českého Švýcarska, Šluknovska a německé Lužice. Za dobrého počasí je prý vidět Ještěd, Trosky, Bezděz, Říp a Děčínský Sněžník. Pod rozhlednou se můžete občerstvit nebo i přespat v místní restauraci a hotelu. Bohužel výhledy dneska kazí radiokomunikační stožár.
Vstupné: 30 Kč
Jestli vás rozhledny baví, inspirujte se mými dalšími tipy na nejhezčí rozhledny v ČR.
7. Panská skála
Znáte scénu z Pyšné princezny, kdy se princezna Krasomila s králem Miroslavem schovávají pod skálou před vojáky na koních? Bylo to právě na Panské skále, kde byla pohádka v roce 1952 natáčena. A dodnes se tu nezměnilo nic. Jen Krasomilu ani Miroslava tu už nepotkáte.
Panská skála je čedičová skála kousek od Kamenického Šenova. Je to unikátní přírodní památka složená ze čtyř- až šestibokých sloupců, které jsou až 15 m dlouhé a v průměru mají okolo 20 – 25 cm. Uprostřed stojí sloupce téměř svisle, ale směrem do stran se postupně sklánějí. Protože jsou uspořádány jako píšťaly varhan, říká se skále Panské skále lidově Varhany. Na skálu můžete vylézt a kochat se výhledy na Lužické hory. Hned pod skálou je menší jezírko, ve kterém se Varhany krásně odrážejí.
Panská skála je volně přístupná, vstupné se žádné neplatí. Zaplatit budete muset za parkoviště, které je nedaleko odtud.
8. Kalvárie u Cvikova
Křížový vrch (437 m) u Cvikova, také označovaný jako Kalvárie, je čedičové návrší s lipovou alejí a 14 kamennými kapličkami se zasklenými plastickými výjevy. Na vrcholu stojí kaple Božího hrobu.
9. Jeskyně Pusté kostely
Další pohádkové nebo spíš pekelné místo. Víte, že peklo není žádnej holubník a kam čert nemůže, tam nastrčí bábu? Ano, jde o hlášky ze známé pohádky S čerty nejsou žerty. A právě v oblasti Lužických hor byla část pohádky natáčena. Jde o podzemní lom bývalé Velenické zrcadlárny, označovaný obvykle jako Pusté kostely. Jeskyně jsou vyrubané v pískovci a strop podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.
Kousek od jeskyní stojí roubená budova bývalé leštírny a výrobny zrcadel. K budově ještě dnes vede vytesaný 350 m dlouhý náhon a tunel skrze skalní meandr řeky. Jestli netrpíte klaustrofobií, můžete si ho klidně projít. Tunel je poměrně široký a vysoký. Jen si vezměte baterku.
Jeskyně i náhon jsou volně přístupné.
10. Hrad Oybin
Zřícenina hradu Oybin už je sice v Německu, ale jen pár kilometrů od hranic. Takže když se budete v oblasti Lužických hor pohybovat, určitě si zajeďte i sem. Hrad stojí na velké pískovcové stolové hoře ve výšce 514 m. Oybin byl založen kolem roku 1256 a mezi jeho majitele patřil i náš Karel IV. Hradní komplex je opravdu veliký a zahrnuje obytnou věž, pozůstatky klášterního kostela, zčásti vytesané do skály nebo klášterní hřbitov s nejstarším náhrobkem rytíře z roku 1550. Součástí areálu je i vyhlídková restaurace s výhledem na pískovcové skály a nedaleké město Žitava (Zittau). Po celém skalním masivu je spousta vyhlídkových stezek, tak si je projděte. Na nejvyšším místě stojí malý domeček s kamerou obskurou, která nabízí skvělé výhledy do okolní krajiny.
Vstupné: 8 EUR
V okolí hradu je taky spousta turistických stezek a když budete mít čas, můžete dojít nedalekým pískovcovým útvarům Kelchsteine.
Navštívili už jste některé z těchto míst? A jak se Vám tam líbilo? Dejte mi vědět do komentáře.