Sicílie – 14 míst, která musíte vidět

Dovolená na Sicílii, největším italském ostrově, je jako stvořená pro milovníky historie, dobrého jídla, krásné přírody a plážových radovánek. Sicílie si vás snadno podmaní starořeckými památkami, tyrkysovým mořem, vůní mandlovníků, pistáciových stromů nebo citrusovníků, křupavými cannoli a svěžím vínem. Proč vyrazit na dovolenou na Sicílii? A co vidět na Sicílii?

Sicilané si vás získají svým temperamentem, stálým úsměvem na tváři, otevřeností a veselým zpíváním karaoke. Kam vyrazit za památkami, dobrým jídlem a jak si užít skvělou dovolenou na Sicílii? Pojďte si přečíst, co byste rozhodně neměli minout, až na Sicílii vyrazíte.

Sicílie je úžasnou destinací pro každého, kdo chce poznat krásy Itálie. Díky své úchvatné krajině, vynikající kuchyni a živé kultuře ve vás ostrov jistě zanechá vzpomínky, které vám zůstanou na celý život.

1. Palermo – hlavní město Sicílie

Pokud máte rádi ruch velkoměsta, dopravní chaos, zmatek a mumraj, pak je hlavní město Sicílie to pravé pro vás. Ale je pravda, že je i plné nádherných paláců, majestátních, byť omšelých a neudržovaných, budov a palmových zahrad. Zažijete tu pouliční atmosféru jako v žádném jiném městě na ostrově.

Kromě toho vám učaruje jeho poloha. Leží na břehu Tyrhénského moře v nížině zvané Conca ď Oro (Zlatá mušle) na úbočí hor. A taky se traduje, že je sídlem mafiánů. Ale můžete být v klidu, žádné jsme tu nepotkali. Popsat všechny historické zajímavosti a turistické atrakce Palerma by vydalo na samostatný článek, takže to vezmeme jen krátce.

Středem starého města je náměstí Quattro Canti (Čtyři nároží),na nějž ústí bulváry  Vittorio Emanuele a Via Maqueda. Ať už zamíříte jakýmkoliv směrem, narazíte na nějakou památku. Nejvyhledávanější zajímavostí je majestátní Královský palác (Palazzo Reale) založený Araby v 9. století, jehož interiéry jsou zdobené zlatem, mramorem a sklem.

Dnes v něm sídlí regionální vláda. Za vidění také stojí monumentální palermská katedrála s bohatě zdobeným portálem, fontána Pretoria na náměstí Vigliena, některý z mnoha kostelů, Kapucínské katakomby nebo třeba největší divadlo v Itálii nazvané Teatro Massimo postavené v neoklasicistním stylu.

Když už budete mít památek dost, vydejte se na některé z tržišť. Jsou směsicí vůní, chutí a barev. Program si v Palermu snadno dokážete naplánovat na několik dnů. Záleží ale, jak dlouho vás tohle bláznivé město bude bavit. Na závěr vám dám malou radu. Pojedete-li do Palerma autem, obrňte se trpělivostí a nervy. Auta na vás budou najíždět zprava, zleva, jezdí se i tam, kde žádné jízdní pruhy nejsou, pořád se troubí a přednost v jízdě má ten rychlejší. Doprava na Sicílii je často hra o nervy, proto zvažte, jestli jste dostatečně zkušený řidič, příp. si auto radši pořádně pojistěte. 

2. Cefalú

Lepší kombinaci historického města a přímořského letoviska nikde jinde na Sicílii nenajdete. Během jediného dne si užijete starobylé památky i plážovou turistiku. Město Cefalú se totiž nachází na břehu Tyrhénského moře pod skálou La Rocca. Symbolem a hlavní památkou je normanská katedrála ze 12. století s krásnou mozaikovou byzantskou výzdobou, která je zaspaná na seznamu UNESCO.

Vyberte si jeden z několika prohlídkových okruhů (ceny začínají na 7 EUR) a vystoupejte na věž katedrály, projděte si přilehlý klášter nebo detailně prozkoumejte mozaikovou výzdobu. Nebo zdarma navštivte jen hlavní loď katedrály.

Před slunečním žárem se schovejte v úzkých dlážděných uličkách, dejte si aperitiv v jednom z barů na Corso Ruggero nebo zajděte do některého z luxusních butiků či obchůdků se suvenýry. Budete-li mít dost sil, vyšplhejte na skálu, která město obklopuje. Ale pozor, je to opravdu náročný výšlap.

A když budete mít chození dost, pár kroků od historického jádra se ponořte do moře, užívejte si šplouchání vln a sicilského sluníčka a kochejte se tou nádherou kolem.

3. Segesta

Na vrchu Monte Barbaro v nadmořské výšce 305 m kdysi stávalo bohaté politické a kulturní centrum Elymů, jednoho ze tří původních národů Sicílie. Ti převzali řeckou kulturu a tradice a v Segestě vybudovali už ve 2. st.př.n.l. velké město, z něhož byl nádherný výhled přes údolí až k zálivu Castellamare. Ačkoliv z jejich kulturního bohatství mnoho nezůstalo, chrám s 36 dórskými sloupy a antické divadlo na vrcholu hory můžete obdivovat ještě dnes.

Půlkruhové hlediště má průměr 63 metrů a vešlo se do něj přes 3 000 diváků. Každoročně v srpnu se tu pořádá Dionýsův divadelní festival, který vás okouzlí atmosférou dob minulých. Podrobnosti najdete na webu, který je ale jen v italštině. Vstupné je 6 EUR.

4. Erice

Budete-li chtít uniknout vyprahlému a horkému sicilskému pobřeží, je Erice tím pravým místem. Malebné městečko posazené na hoře Eryx v nadmořské výšce 751 m vás okouzlí úzkými dlážděnými uličkami, poklidnou atmosféru a dechberoucími panoramatickými výhledy. Pokud tedy zrovna nebude zahalené v mlze.

Blízkost moře a výrazný výškový rozdíl totiž způsobují jako by město plulo v oblacích. Nahoru se můžete dostat z Trapani kabinovou lanovkou (9.50 EUR zpáteční lístek) nebo se vyšplhat autem po klikaté horské silnici. K zajímavostem města patří starý normanský hrad Castello di Venere z 11. století, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, kyklopské hrady obklopující město nebo hrad Castello Pepoli na svahu Monte Erice.

Při procházce narazíte i na nádherné paláce, zachovalé kláštery a jiné architektonické skvosty, díky nimž patří Erice k jedním z nejhezčích měst na Sicílii.

Během potulování se městem nezapomeňte zajít do Pasticceria di Maria Grammatico, místní věhlasné kavárny a cukrárny. Počechrejte své chuťové buňky typickým sicilským dezertem cannoli, trubičkou plněnou slazenou ricottou a posypanou pistáciemi nebo čokoládou, fíkovými sušenkami nebo marcipánem ve tvaru různých druhů ovoce.

5. Piazza Armerina

Menší městečko najdete usazené na kopci v zemědělské oblasti sicilského vnitrozemí. Jeho dominantou je katedrála Maria Santissima delle Vittorie s interiérem v bílé a modré barvě. Při procházce dlážděnými uličkami narazíte hned na několik starých kamenných kostelů, paláců nebo Garibaldiho divadlo. Dopoledne se podívejte i na Piazza Europa, na kterém se sjíždějí farmáři z celého okolí a nabízejí své produkty, ovoce a zeleninu. Samotné město je ale turisty opomíjeno, protože jeho hlavní atrakci nenajdete přímo ve městě, ale pár kilometrů za ním.

Jde o starověké římské místo nazvané Villa Romana del Casale. Luxusní komplex budov, lázní, zahrad a tělocvičen ze 4. století byl vyzdoben skvostnými římskými mozaikami s mytologickými tématy, výjevy zámožných Římanů, zvířat nebo spoře oděných dívek. Monumentální vila bývala sídlem aristokratů  a zřejmě také venkovskou rezidencí Marca Aurelia. Zajímavostí je, že mozaiky byly až do roku 1929 zavaleny po sesuvu půdy ve 12. století a díky této přírodní katastrofě zůstaly ve výborném stavu.

Pro svoji hodnotu se dostaly na seznam UNESCO. Vstupné stojí 10 EUR a téměř celý prohlídkový okruh půjdete po roštech a chodníčcích, kdy si mozaiky budete prohlížet a libovolně fotit shora. Aktuální otevírací dobu si ověřte na webu. 

6. Caltagirone

Město proslulé výrobou keramiky najdete ve vnitrozemí ostrova a jako mnoho dalších sicilských míst je zapsáno na seznamu UNESCO. Na keramiku tady narazíte doslova na každém kroku. Keramické dílny, obchody, muzea, domy ozdobené keramickými vázami a jinými výrobky vás pohltí směsicí hravosti, barev a starou tradicí. Keramika je ovlivněná arabským stylem, v němž převažuje sytě modrá a žlutá barva.

Hlavním lákadlem města je nekonečně dlouhé a také široké schodiště La Scala di Santa Maria del Monte vedoucí ke stejnojmennému kostelu, od nějž je nádherný výhled na celé město a okolí. Každý ze 142 schodů zdobí barevné kachličky, všude kolem jsou balkony vyzdobené květinami a samozřejmě obchody s keramikou. Vsadím se s vámi, že nějaký kousek si domů určitě odvezete.

7. Selinunte

V rozsáhlém archeologickém areálu na jižním pobřeží ostrova se vrátíte o několik století zpátky. Na planině posazené nad tyrkysovým mořem stávalo starověké řecké město s chrámy, komerčními budovami a paláci a žilo tu až 100tis lidí. Areál je rozdělen na dvě hlavní části, Akropoli a Východní chrámy. Ve východní části se dochoval, resp. byl obnoven pouze chrám E zasvěcený bohyni Héře, ochránkyni manželství a rodiny. Poblíž stával i chrám F a G. Ten měl být největším chrámem města, ačkoliv nebyl nikdy dostavěn.

Akropole bývala samostatným městem obehnaným kamennými obrannými zdmi. Kromě komerčních budov tu stávaly chrámy A, B, C, D, O.  Z chrámu C bylo restaurováno 14 dórských pilířů, z ostatních budov najdete už jenom rozvaliny. Součástí naleziště je i starověké město severně od Akropole, kde stále pokračují archeologické práce a zatím tu tedy mnoho neuvidíte.

Po areálu se pohybujte pěšky nebo nasedněte na elektrický vláček a nechte se popovézt. V každém případě je to poměrně velké naleziště a pokud ho budete chtít prozkoumat pořádně, vyhraďte si aspoň tři hodiny. Vstupné stojí 6 EUR. Až se kulturně obohatíte, nezapomeňte načerpat energii v moři a na okolních plážích v letoviscích Marinella nebo Triscina.

8. Údolí chrámů

Možná už jste všemi těmi řeckými památkami unaveni, ale tyhle byste rozhodně vynechat neměli. Jedná se totiž o největší archeologické naleziště s nádhernou polohou na srázu nedaleko města Agrigento na jihu ostrova. Valle dei Templi patřilo mezi nejvýznamnější řecké kolonie na Sicílii, která se tady usídlila už v 6. století př.n.l. Na návrší nad mořem stále stojí zachovalé chrámy, díky nimž si můžete udělat představu o tom, jak rozsáhlé a bohaté místo to muselo být. Areál je rozdělen na východní a západní část a klidně tu strávíte celý den.

Největším lákadlem je Tempio di Concorida (Chrám Svornosti), který byl vybudován v roce 430 př.n.l. Zajímavostí je, že v průběhu staletí byl přestavěn na křesťanský kostel a jeho původní podoba mu byla vrácena až v 18. století. Kromě něho lze vidět další více či méně dochované památky jako Tempio di Hera, Tempio di Eracle, Tempio di Asclepio nebo Tempio di Zeus.

Nezapomeňte také zajít do nejzápadnější částí areálu a usadit se do stínu některého z mnoha pomerančovníků, mandlovníků nebo olivovníků. Zahrada Kolymbetra je totiž malým rájem na zemi a je pro odpočinek jako stvořená. Vstupné začíná na 10 EUR. Více informací najdete na oficiálním webu.

9. Přírodní rezervace Zingaro

Mezi městy Scopello a San Vito lo Capo se nachází hornaté území s bývalými stezkami pastýřů, divokým pobřežím s malými plážemi a tyrkysovým mořem, fotogenickými výhledy a trpasličími palmami žumara, která je i v oficiálním znaku rezervace. Obdivovat můžete i jeskyni Grotta dell´Uzzo, uvnitř které byly nalezeny asi 10.000 let staré pozůstatky mamutů, nosorožců a pravěkých lidských nástrojů.

Kromě přírodních krás v rezervaci najdete i domy bývalých horských osadníků a pastýřů, z nichž většina dnes slouží jako muzea nebo rekreační objekty, ve kterých je možné od října do května po předchozí rezervaci přespat.

Celou oblast poznáte pouze pěšky při túře podél členitého pobřeží, která má asi 7 km v jednom směru. Trasu nemusíte projít celou, kdykoliv se můžete otočit nebo si odpočinout na jedné z nádherných pláží. Je možné vyrazit i na náročnější túry přes vrcholky rezervace. Jen pamatujte na to, že v rezervaci nejsou žádné stánky ani občerstvovny, takže se vybavte dostatečným množstvím jídla a vody.

Kromě vedra, které tady v létě panuje, není trasa sice nijak náročná, ale občas vede po kamenech, proto strážci u vstupu kontrolují pevnou obuv. V žabkách vás sem rozhodně nepustí. Do rezervace se platí vstup 5 EUR a dostanete mapu s vyznačenými trasami. Aktuální otevírací dobu a více informací se dozvíte přímo na webu parku.

10. Národní park Madonie

Sicílie aktivně. Zatoužíte-li po pár dnech strávených v pohybu, vyrazte z Cefalú do vnitrozemí objevovat krásy vápencového pohoří a  parku Madonie. Během jednoho dne překonáte velký výškový rozdíl, kdy od moře vystoupáte na nejvyšší horou ostrova Pizzo Carbonara (1.979 m). Ale pěkně popořadě.

S prozkoumáváním oblasti začněte v horském městečku Castelbuono a ochutnejte panettone (sladký chleba s kandovaným ovocem) nebo mannetto (koláč z many) ve vyhlášené cukrárně Fiasconaro. Pak pokračujte serpentinami do hor a usaďte se v přenádherné starobylé vesnici Petralia Soprana s neuvěřitelnými výhledy až na Etnu.

Další den se vydejte do lyžařského střediska Piano Battaglia a vyšlápněte si na nejvyšší bod ostrova. Půjdete přes nádhernou krasovou kotlinu, zelené horské louky poseté květinami, cesmínové lesy, kamenité svahy a budete se kochat nádhernými výhledy až k moři.

 

Na prozkoumání Madonie by i týden byl málo, ale i za pár dní poznáte Sicílii téměř bez turistů a z úplně jiné strany.

11. Etna

Přírodní dominantu a hlavní turistickou atrakci Sicílie určitě není potřeba nijak zvlášť představovat. Ať sem pojedete v kterékoliv době, máte slušnou šanci, že mohutnou sopku uvidíte doutnat nebo dokonce chrlit lávu. Etna je totiž jednou z nejvíce aktivních sopek na světě a vybuchuje poměrně často, dá se říci, že nepřetržitě. V první polovině roku 2021 to bylo 50 krát. Se svojí výškou 3.357 m je zároveň nejvyšší činnou sopkou v Evropě.

Výškový údaj se vzhledem k její aktivitě neustále mění. Původně byl vrchol Etny tvořen jen jedním centrálním kráterem, v současné době ho tvoří krátery čtyři (Voragine, Bocca Nuova, severovýchodní a jihovýchodní). Erupce se odehrávají buď přímo v kráterech nebo na svazích sopky, kdy se z děr valí na povrch magma a více či méně vzdálené okolí zahaluje šedý popel a prach. Výbuchy bývají často nebezpečné, sopečná půda je ovšem úrodná. Na svazích Etny se tak daří vinné révě nebo ovocným stromům. Možná vás překvapí, že se tu v zimě i lyžuje.

Zajímá vás výstup na Etnu? Nejjednodušší je vyjet autem na parkoviště k chatě Rifugio Sapienza ve výšce 1.900 m a odtud vyrazit pěšky nebo lanovkou blíže ke kráterům. Pokud nechcete podniknout žádnou velkou túru, nedaleko parkoviště je kráter Silvestri. Sem se bez problémů vydejte sami a užijte si nenáročnou procházku přes lávová pole.

Toužíte-li po větším dobrodružství, lanovka vás za 30 EUR (zpáteční) vyveze do výšky 2.505 m. Odtud pokračujte na planinu Torre del Filosofo a k menšímu kráteru Barbagallo, a to buď pěšky nebo terénním autobusem (za dalších 35 EUR, kdy v ceně je i krátká procházka s průvodcem).

Pokud budete chtít vyrazit až k hlavním kráterům, budete si muset připlatit a najmout si průvodce. Cesta na vlastní pěst je totiž zakázaná a trestaná pokutou. Průvodce seženete na parkovišti u dolní stanice lanovky a stojí 80 EUR/os (všechny agentury mají stejné ceny). Součástí ceny je i půjčení kotníkových outdoorových bot, bundy, helmy a hůlek.

Počítejte s tím, že pokud je sopka zrovna aktivní, k nejvyššímu bodu kráteru se nedostanete ani s průvodcem. O aktuální situaci vás bude průvodce informovat ještě před začátkem túry a podle toho se můžete rozhodnout, jestli vyrazit sami nebo s organizovanou túrou. Ať už podniknete jakoukoliv túru, nebudete litovat.

12. Turecké schody

Na jižním pobřeží nedaleko města Agrigento vystupují z moře fascinující bílé skály, které díky působení větru a vody vypadají jako nepravidelné schody. Kaskádovité zářivé útesy ostře kontrastují s tyrkysovou vodou, vytvářejí nádhernou přírodní scenérii a potěší oko nejednoho cestovatele. A proč mají v názvu „Turecké“ (Scala dei Turchi)? Vysvětlení je jednoduché.

V minulosti se oblast potýkala s nájezdy pirátů (Turků) a místo sloužilo jako jejich úkryt před větrem. Tahle krása je natolik zajímavá, že se dostala na seznam UNESCO. Ještě před pár lety jste mohli spatřit skály plné lidí, kteří se tady opalovali, skákali do vody, piknikovali, zkrátka užívali si letních radovánek.

Bohužel vlivem eroze dochází k sesuvům skal, proto jsou nyní obehnány plotem a vstup na ně je zakázaný. V bezprostřední blízkosti se ale nachází krásné písčité pláže, z nichž se aspoň můžete kochat výhledem na skály.

13. Eraclea Minoa

Pojďme si odpočinout od antických památek a užít si na Sicílii moře. Původně antické město Eraclea Minoa založené v 6.st. př.n.l. je dnes menším přímořským letoviskem a únikem do ráje. Podobně jako u Tureckých schodů se tady můžete kochat výhledy na sněhobílé křídové útesy lemující nekonečně dlouhou pláž. Pláž je vybavená restaurací, kolem níž je rušno, ale stačí popojít dál, lehnout si do stínu eukalyptů a cypřišů nebo skočit do mořských vln a nerušeně si užívat volných dnů.

Plážové radovánky snadno vyměníte za kulturní zážitky, když navštívíte archeologické naleziště se zbytky antických budov a divadla s půlkruhovým hledištěm. V týdnu tu panuje tak klidná atmosféra, že se vám jen těžko bude odjíždět. Je tady ale na pronájem mnoho apartmánů, domů a najdete tu i příjemný kemp přímo u pláže, takže si klidně můžete váš pobyt prodloužit.

14. Solné pánve

Mezi městy Trapani a Marsala se nacházejí přírodní rezervace Saline di Trapani a Saline di Marsala, které nabízejí fotogenické pohledy. Kamenné větrné mlýny, mělké barevné tůně a kupy třpytící se soli potěší oko nejednoho fotografa. V pobřežní krajině se totiž skvěle daří solnému průmyslu a výroba soli je zde tradicí už několik století. Zdejší sůl je prý nejlepší v Itálii, i když v současné době už jen v rámci malovýroby.

Pokud by vás výroba soli přírodní cestou zajímala víc, vydejte se na komentovanou plavbu zátokou, procházku s průvodcem mezi solnými jezírky nebo sami absolvujte návštěvu muzea soli. A když už budete v téhle oblasti, nezapomeňte ochutnat další z místních specialit – víno Marsala.

Jen si dejte pozor, ať ho nevypijete moc. Je totiž silné, fortifikované (dolihované) a vyzrávané několik let v sudech. Typově ho lze přirovnat k portskému, sherry nebo madeiře. Takže Na Zdraví! A dejte mi vědět, jak vám chutnalo.

Mohlo by se Vám líbit

Lago Maggiore – co vidět, koupání, ubytování

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování