Laos – praktické informace
Laos je nádhernou zemí v jihovýchodní Asii. Má mnoho národních parků, řek, vodopádů a jeskyní. Laos je stále relativně málo navštěvovanou zemí, takže je nevyšší čas do něj vyrazit. Co byste měli vědět o Laosu?
Obsah článku
Laos, oficiálně Laoská lidově demokratická republika, je vnitrozemský asijský stát s pestrým národnostním složením, rozmanitým podnebím, překrásnými budhistickými chrámy, bohatou historií a nelehkým osudem. Dlouhá léta byl pod nátlakem světových mocností, prošel občanskými válkami i bombardováním Američanů během války ve Vietnamu.
V roce 1975 byla země vyhlášená komunistickou republikou a zůstává jí dodnes. Sousedí s Thajskem, Kambodžou, Vietnamem, Čínou a Barmou.
Laos – víza, vstup do země
K cestě do Laosu budete potřebovat víza. Máte tři možnosti, jak je obdržíte: předem na Laoském velvyslanectví v Berlíně, Vídni nebo Bangkoku, po příletu na mezinárodním letišti, nebo na pozemních hraničních přechodech při vstupu ze sousední země. Turistická víza platí 30 dní a stojí 30 USD. Potřebujete pouze 2 pasové fotografie a pas platný alespoň 6 měsíců po vstupu do země.
I když Laos sousedí s Barmou, žádný pozemní přechod mezi oběma zeměmi otevřen není, takže vždy budete muset jet přes Thajsko. My jsme na cestě do země překračovali thajsko-laoskou hranici Chiang Khong – Huay Xai a na cestě zpátky Thanaleng – Nong Khai (v obou případech vede hranice řekou Mekong). Se sousední Čínou je otevřen pouze jeden pozemní hraniční přechod, s Vietnamem čtyři. Je ale dobré si aktuální informace vždy předem ověřit na webu Ministerstva zahraničí.
Čím se platí v Laosu?
Laoskou měnou je laoský kip s mezinárodním kódem LAK. Kurz v lednu 2021 byl 1 LAK = 0.0023 Kč (tedy 1.000 LAK = cca 2,30 Kč). Bankovky jsou tištěny v hodnotách 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000. S mincemi se příliš nesetkáte.
Do země si přivezte nejlépe americké dolary nebo eura, která bez problémů vyměníte. Bankomaty jsou pouze ve velkých městech a turistických oblastech (Luang Prabang, Vientiane, Vang Vieng), za výběr z bankomatu vždy zaplatíte poplatek. Platební karty většinou nejsou přijímány, takže vždycky mějte dostatek hotovosti. Smlouvání na trzích, v turistických agenturách či při pronájmech čehokoliv je běžné, dokonce snad i nutné.
Laos – letenky, doprava
Lety z Prahy do Laosu jsou v porovnání s lety do sousedních států drahé. Pokud máte dostatek času, vyplatí se doletět do Thajska nebo Vietnamu, a pak se do Laosu přesunout po zemi nebo některým z místních přeletů. My jsme cestou zpátky nakombinovali pozemní i leteckou přepravu, kdy jsme autobusem z Vang Vieng dojeli do thajského města Udon Thani a odtud za cca 600,- Kč/os letěli do Bangkoku.
Národním leteckým dopravcem je Lao airlines, který z Vientiane létá na vnitrostátních letech do Pakse, Savannakhet, Xieng Khouang, Luang Prabang, Oudomxay, Luang Namtha, na mezinárodních letech do Kambodži, Číny, Vietnamu, Thajska a Korey. Pozemní cestování po Laosu je obecně poměrně zdlouhavé a nepříliš pohodlné.
Železniční doprava neexistuje. Některé silnice jsou ve špatném stavu a za dešťů mohou být špatně sjízdné nebo i nesjízdné. Na hlavních turistických trasách (Vang Vieng, Luang Prabang, Vientiane, Pakse) je na výběr dostatečné množství autobusových spojů nebo minivanů. V severním Laosu už je výběr spojů horší.
Doba cesty závisí na stavu silnice, počítejte s častými zpožděními. Velmi využívaná a poměrně rozvinutá je lodní doprava. Hlavní tepnou je mohutný Mekong, kterým prochází hranice s Thajskem. Oblíbená je také řeka Nam Ou, která pramení na severu země u čínské hranice a teče 448 km až k Luang Prabang, kde se vlévá právě do Mekongu. Máte-li dost času, podnikněte dvoudenní plavbu po Mekongu z Huay Xai do Luang Prabang a pozorujte život ve vesničkách kolem řeky.
Nebo se vydejte na kratší plavbu z vesnice Nong Khiaw proti proudu řeky Nam Ou. Dávám vám jen malou radu na cestování lodí – sedejte si co nejdál motoru, protože hluk i smrad benzínu jsou k nevydržení. Na kratší přejezdy využívejte tuk-tuk, ale cenu si vždycky domluvte předem.
Jak se mluví v Laosu?
Oficiálním jazykem je laoština. Domluvíte se také anglicky, někde francouzsky. Nápisy a jiné texty si bohužel nepřečtete. Laoština používá vlastní písmo, které je zjednodušenou variantou písma thajského a je velmi složité se ho naučit. Naučte se pár základních slovíček:
Saibaidee ສະບາຍດີ / Dobrý den
Khop Jai ຂອບໃຈ / Děkuji
La Gon ລາກ່ອນ / Na shledanou
Nam ນຳ້ / Voda
Tham Keo! ຕຳແກ້ວ / Na zdraví!
Lidé a zvyky
Laos je sice 3krát větší než Česká republika, ale žije tu jen 7 miliónů obyvatel. Většina z nich náleží k etnické skupině Lao, žijí tady i desítky dalších národnostních menšin. Laosané vyznávají buddhismus, část z nich animismus (víra v existenci duší a duchovních bytostí). Je zvykem, že každý laoský muž se alespoň jednou za život dočasně na několik týdnů stane mnichem.
Mniši mají výsostné postavení, těší se velké úctě a respektu. Lidé jim často dávají jídlo nebo peníze. Laosané jsou milí, přátelští a rádi se s vámi dají do řeči. Pokud budete navštěvovat chrámy a jiné posvátné budovy, dbejte na slušné oblečení (zahalená ramena a kolena) a před vstupem si zujte boty. Naprosto nevhodné je se dotýkat něčí hlavy nebo ukazovat na někoho prstem. Při přivítání se neobjímá ani nelíbá, jen se jemně kývne hlavou s rukama sepjatýma v úrovni hrudníku.
Při sezení si dávejte pozor, kam vaše nohy směřují. Nikdy by totiž neměly směřovat k Buddhově soše. Hlavním motem země je „Mír, Nezávislost, Demokracie, Svornost a Prosperita“.
Ubytování v Laosu
Obecně je ubytování velmi levné, ale zpravidla nečekejte velký komfort. Výjimkou je Luang Prabang, kde je k mání velká škála hotelů a penzionů, ale ceny jsou mnohem vyšší než ve zbytku země. Právě v Luang Prabang jsme si dopřáli luxus a po noci strávené v malém, levném pokoji bez oken jsme si našli prostorný pokoj v nádherné vile se zahradou.
V ceně většinou bývá i snídaně. My jsme hledali buď přes Booking.com nebo na místě. Za mě můžu doporučit tato ubytování (ceny jsou za pokoj na 1 noc pro dva v únoru 2020):
Pakbeng – Janh Ya Guesthouse (300,- Kč)
Luang Prabang – krásné pokoje ve vilách stojí od 30 USD (Queen´s house, Oudomphong GuestHouse), levné pokoje v hostelech a guesthousech stojí od 10 USD (Viengchalern Guesthouse)
Nong Khiaw – Mae Nam Ou River View (220,- Kč)
Vang Vieng – Alissona Guest House (360,- Kč)
Internet a volání v Laosu
Pokud máte v plánu nezávisle procestovat větší část země, určitě si kupte místní SIM kartu. Internet je levný a dostupný. My jsme používali operátora Lao Telecom. Za SIM kartu a datový tarif 1,5 GB s platností 7 dní jsme zaplatili 20.000 LAK (cca 46,- Kč). Když data vyčerpáte, koupíte si za 10.000 LAK stírací kartičku a podle návodu nabijete 4,5 GB dat.
Signál fungoval všude kromě odlehlých oblastí. Wi-fi je dostupná ve všech ubytování, ale připojení bývá někdy pomalé, časté jsou i výpadky proudu.
Laos – jídlo a pití
Laoská kuchyně je rozmanitá, voňavá a chutná. Jako všude jinde v Asii je nejčastějším pokrmem (přílohou) rýže. Často se setkáte s u nás neznámou „sticky rice“, což je lepkavá rýže, kterou Laosané jí rukama. Mně osobně nejvíc chutnala vařená na sladko s kokosovým mlékem a mangem („mango sticky rice„). Nejlepší a nejlevnější jídlo většinou dostanete na trzích nebo v pouličních stáncích, kde se vaří z čerstvých surovin přímo před vámi.
Na výběr budete mít všechny možné druhy zeleniny, grilované ryby, drůbež, vepřové nebo hovězí maso, nudle, ale nečekaně taky francouzské plněné bagety, které jsou pozůstatkem francouzské nadvlády. Laoští kuchaři nešetří na bylinkách, koření a jiných voňavých přísadách. Nejčastěji se používá koriandr, citrónová tráva, limetková šťáva, česnek, zázvor, tamarindová pasta, kokosové mléko a chilli. Jídla ale nejsou tak pálivá jako v Thajsku.
Typickým laoským jídlem je laap/larb (hrubě mleté dušené maso s bylinkami, limetkovou šťávou a zeleninou), tam maak hung (pálivý papájový salát), khao soi (polévka s rýžovými nudlemi, vepřovým masem, rajčaty, chilli, šalotkou a česnekem), různé druhy grilovaných ryb, klobás a párků. Vodu pijte zásadně balenou. Energií vás nabije čerstvé husté smoothie, kdy si u stánku vyberete exotické ovoce, které vám prodavačka namixuje s vodou do půllitrového kelímku.
Hodně radosti a vitamínů za pár korun. Čechy určitě potěší pivo Beer Lao, které bez problémů koupíte všude. Na víno téměř nikde nenarazíte. Káva v Laosu příliš dobrá není, pije se především čaj.
Bezpečnost a zdraví
Laos je sice chudou, rozvojovou zemí, ale je bezpečný a když budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla (pohybovat se po vyšlapaných cestách, nechodit sami po nocích, nenosit viditelně cennosti atd.), není důvod se něčeho obávat. Pozor byste si měli dávat akorát na východě země směrem k Vietnamu a v nepříliš prozkoumaných oblastech, kde by se ještě mohla ukrývat nevybuchlá munice z dob válek.
Pokud ale nebudete zbytečně riskovat, nic vám nehrozí. Co se týká zdraví, žádné povinné očkování není třeba. Obecně je dobré být do Asie očkovaný proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, event. tetanu. Pokud pojedete v období dešťů, mějte v záloze antimalarika. V období dešťů také hrozí nebezpečí povodní, záplav, sesuvů půdy a některé oblasti mohou být těžko dostupné.
Na aktuální situaci se vždycky předem zeptejte místních. Laosu se nevyhýbá ani zemětřesení a cyklóny, tak je potřeba sledovat předpovědi. Vodu pijte pouze balenou. Jediný zdravotní problém, který vás může reálně potkat, jsou trávicí potíže. Hygiena při přípravě jídla není zrovna taková, na kterou jsme zvyklí, takže chvíli může trvat, než si na místní podmínky zvyknete. Pochopitelně platí pravidlo nejíst syrové maso, zejména ryby. A nezapomeňte na dobré cestovní pojištění, protože nikdy nevíte.
Laos – jaké jsou ceny?
V Laosu je jako v celé Asii levněji než u nás. Na trzích a v některých obchodech je běžné smlouvání. Většinou se dá smlouvat i o cenách zájezdů a výletů, naopak pevně dané jsou ceny v restauracích. Výdělky Laosanů jsou velmi nízké, proto v restauracích nechávejte alespoň 10% spropitné. Ušetříte tím, že se budete stravovat u stánků na ulicích a bydlet budete v hostelech nebo guesthousech místo hotelů.
Na jednodenní výlety si půjčte motorku místo cestování s agenturou a pro jízdenky na autobus si vždycky dojděte na autobusové nádraží, než k prodejcům ve městě. Samozřejmě vždy platí jednoduché pravidlo, že levněji je mimo turistická letoviska a velká města.
mango sticky rice – 15.000 LAK
francouzská plněná bageta – 10.000 LAK
plněné závitky – 5.000 LAK/2 ks
Lao nudle s masem a zeleninou – 15.000 LAK
laab – 20.000 LAK
smoothie – 10.000 LAK
polévka khao soi – 15.000 LAK
espresso – 10.000 LAK
Lao whisky (0,7 l) – 20.000 LAK
vstup na vyhlídku Pha Daeng – 20.000 LAK
bus Luang Prabang – Nong Khiaw – 40.000 LAK (cena na nádraží), 75.000 LAK (cena u cestovky)
bus Lunag Prabang – Vang Vieng – 80.000 LAK
bus Vang Vieng – Udon Thani – 95.000 LAK
půjčení motorky – 40.000 LAK/den
taxa při odjezdu ze země – 10.000 LAK