Malajsie – praktické informace
Malajsie leží v srdci jihovýchodní Asie mezi Thajskem a Singapurem. V posledních letech zažívá ekonomický rozvoj, má dobrou infrastrukturu, dostatek ubytování pro batůžkáře i náročnější cestovatele, nádhernou přírodu, okouzlující pláže i horské masivy a výborné jídlo. Malajsie má zkrátka co nabídnout jak dobrodruhům, tak těm, co chtějí relaxovat na pláži. Navíc se tu bez problémů domluvíte anglicky. Nenašla jsem žádný důvod, proč říct Malajsii „ne“. Byla jsem tam dvakrát a ani jednou mě nezklamala.
Obsah článku
Vstup do země
Výhodou je, že občané ČR nepotřebují ke vstupu do země víza. Při příletu vám imigrační úředník dá do pasu vstupní razítko s povolenou dobou pobytu. Pro pevninskou část a stát Sabah (Borneo) je povolená délka pobytu 90 dní, pro stát Sarawak (taky Borneo) je to 30 dní. Délku pobytu si raději hned zkontrolujte.
Měna
Oficiální měnou je malajský ringgit (MYR). Setkáte se i s označením RM. Kurz je v současné době 1 MYR=5,50 Kč. Jeden ringgit se dělí na 100 senů. Bankovky mají nominální hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 a mince 1, 5, 10, 20 a 50. České banky a směnárny ringgit nenabízí, takže jeďte s americkými dolary nebo eury. Na mnoha místech se dá platit kartou nebo si vybrat z bankomatu, ale pokud se chystáte do džugle nebo odlehlejších oblastí (třeba Taman Negara, Mt. Kinabalu, Kinabatangan nebo menší ostrůvky), pak u sebe určitě mějte dostatek hotovosti.
Doprava
Nejlevnější a nejlepší způsob pro cestování po Malajsii je autobusem. V zemi je dobrá autobusová síť, která zajišťuje spojení mezi všemi turistickými atrakcemi. Jízdenky není třeba předem rezervovat (pokud zrovna není svátek). Autobusy mají většinou klimatizaci (někdy až moc využívanou, takže se raději víc oblečte), jsou pohodlné a jezdí zpravidla na čas. V celé Asii se jezdí pro Evropany nezvyklým způsobem – jednak je dost provoz a jednak jsou místní řidiči tak trochu závodníci, tak se připravte, že to občas autobusem hází sem tam. Rychlý a pohodlný způsob cestování představují i vlaky, ale pouze na pevninské části, a to navíc jen podél západního pobřeží. Dojet vlakem ale můžete až do Singapuru nebo Thajska. Na Borneu železniční tratě nejsou. Tam se naopak velmi často využívají lodě a rychločluny. Vzhledem k tomu, že Malajsie je poměrně velká a navíc je rozdělená na pevninskou a ostrovní část, určitě uvítáte letecká spojení, která mezi mnoha destinacemi zajišťují společnosti AirAsia a Malaysia Airlines. Pokud si letenky koupíte už z domova s předstihem nebo vychytáte nějakou akci, můžete letět opravdu hodně levně a ušetřit spoustu času. Z Kuala Lumpur se několikrát denně dostanete do všech koutů země. V Malajsii běžně fungují i autopůjčovny s cenou už od 500,- Kč za den. Mějte však na paměti, že provoz je tady hustý, někteří řidiči jsou závodníci a navíc se jezdí vlevo. Pokud si auto půjčíte, rozhodně si udělejte dobré pojištění. Nicméně si myslím, že zrovna v Malajsii je půjčení auta zbytečné, protože tam je velmi dobrá infrastruktura a místní dopravou se dostanete téměř všude. Poslední možností jsou samozřejmě taxi, a to hlavně ve městech. Pokud řidič nepoužívá taxametr, domluvte se na ceně předem, jinak budete v závěru nepříjemně překvapeni. Kdybyste přece jenom nenašli dopravu do místa, kam potřebujete, zeptejte se ve svém ubytování nebo nějaké místní cestovce. Vždy vám rádi pomůžou a zajistí třeba minidodávky.
Ubytování
Malajsie nabízí velký výběr ubytování za rozumné ceny. Vybere si tady každý – nízkonákladový batůžkář, který vyhledává ubytovny a hostely, i turista vyžívající se v luxusních resortech. Malajsie je jedna z nejvyspělejších zemí v jihovýchodní Asii a tomu odpovídá i kvalita poskytovaných služeb a ubytování. Samozřejmě najdete i podniky pochybné úrovně, ale stačí jít o dům dál a určitě objevíte to, co hledáte. Nic není třeba domlouvat a rezervovat z Čech. Všechno se dá bezproblémově zařídit až na místě. Hostel nebo ubytovna vás přijdou zhruba na 20 MYR/os, pokoj pro dva s větrákem ve dvouhvězdičkovém hotelu seženete od 60 MYR, v lepším hotelu s klimatizací od 100 MYR.
Jídlo a pití
Tím, že v Malajsii žije několik národností, vybere si tady každý. Strava je pestrá, chutná a na rozdíl od Indonésie různorodá. Běžná je indická, čínská a samozřejmě malajská kuchyně, v turistických oblastech se ale setkáte i s evropskou a dokonce fast foody. Nejlépe a nejlevněji se najíte v místních jídelnách nebo na tržnicích. Nebojte se jíst i v pouličních stáncích. Pokud nebudou mít uvedené ceny, zeptejte se na ně předem. Základem všeho je rýže (nasi). Jí se k snídani, obědu i večeři. Druhou variantou jsou nudle (mee). Z masa se nejčastěji setkáte s kuřecím. Typickým jídlem je nasi goreng (smažená rýže často připravovaná s kuřecím masem a chilli), mee goreng (smažené nudle), nasi lemak (rýže vařená v kokosovém mléce podávaná se sušenými ančovičkami, oříšky, masem a vařeným vajíčkem), laksa (ostrá polévka s rýžovými nudlemi) nebo satay (grilované maso na špízu s arašídovou omáčkou). Mezi oblíbené pokrmy patří i ryby a plody moře. Určitě byste měli vyrazit na tržnici pro čerstvé ovoce nebo smoothie, které vám namixují před očima za pár korun. Zjistíte, že některé druhy ovoce ani neznáte a že mango chutná úplně jinak než jste z Evropy zvyklí. Překvapit vás může třeba jackfruit (můj favorit hned po mangu), rambutan, custard, dragon fruit nebo durian (ten vás překvapí spíš nepříjemně, protože dost smrdí a to dokonce tak, že je zákaz s ním vstupovat do hotelu, dopravních prostředků a veřejných prostor). Vyzkoušejte všechno, co uvidíte a na co budete mít chuť. Nemusíte se bát a litovat určitě nebudete. Jediná věc, na kterou si dejte pozor, je, že jídlo může být hodně pálivé. Předem tedy kuchaře nebo obsluhu upozorněte, pokud pálivé jídlo nechcete (stejně ho dostanete, ale aspoň vám neodumřou chuťové buňky). Dokud jsme si poslední den nedošli v Kuala Lumpur do fast foodu, žádné zažívací problémy jsme neměli, a to jsme jedli všechno a všude.
Převážná část obyvatelstva je muslimská. Alkohol tady sice koupíte, ale je drahý. Víno je pochopitelně dováženo ze světa, pivo je místní nebo z okolních států. Na výběr je velké množství nealko nápojů od těch klasických (cola, sprite, fanta) až k místním limonádám. Pro mě je bezkonkureční kokosvý ořech, který vás ve vedru osvěží, a čerstvě umixované smoothie, které dokonale zasytí.
Bezpečnost a zdraví
Malajsie patří z hlediska bezpečnosti k bezproblémovým zemím. Budete-li dodržovat základní zásady a nedávat na odiv svůj „majetek“ (otevřené batohy, peněženky koukající z kapsy apod)., nikdo vás jen tak neokrade. Malajci jsou slušní, ale přesto se mějte na pozoru hlavně při smlouvání, protože vám můžou napálit nesmyslné ceny. Velmi tvrdě je postihována výroba a distribuce drog. V období dešťů vás můžou potrápit komáři a pijavice (hlavně v džungli a na venkově). Na komáry je dobré mít repelent a v noci spát pod moskytiérou (většina ubytování jí standardně má), na pijavice nezabírá nic. Horečka dengue a malárie se v zemi příliš nevyskytuje. Antimalarika jsem nikdy neužívala, ale nechám to na každém z vás. Žádné očkování není do Malajsie povinné, obecně se však do těchto zemí doporučuje očkování proti žloutence (hepatitidě) typu A i B, břišnímu tyfu, příp. vzteklině.
Ceny
V Malajsii jsou ceny srovnatelné nebo většinou i levnější než u nás. Nemusíte se bát, že vás dovolená zruinuje. Ušetřit se dá hlavně na jídle (pokud budete jíst na ulici nebo v jídelnách) a ubytování (pokud vám nevadí spát v hostelech). Typické je taky smlouvání, místní obchodníci ho vyloženě očekávají a nasazují přemrštěné ceny. Smlouvá se především na trzích a v menších obchůdcích, kde na zboží není uvedena cena. Nesmlouvá se v restauracích, za ubytování a oficiální dopravu (busy, vlaky). Spropitné se neočekává. Pro představu vám uvedu ceny několika základních věcí, ale berte na vědomí, že jsem v Malajsii byla naposledy v roce 2015, takže současné ceny budou asi trochu vyšší.
láhev vody 1,5 l – 3 MYR (cena se velmi liší podle oblasti, např. na Mt. Kinabalu stála 20 MYR)
pivo Tiger – 9 MYR
coca-cola – 2 MYR
šálek čaje – 4 MYR
trs banánů – 3 MYR
ananas – 2 MYR
kuřecí satay (5 ks) – 5 MYR
polévka laksa – 4.50 MYR
polévka Tom Yam – 8.50 MYR
krabi v restauraci (1 kg) – 15 MYR
nasi lemak v restauraci – 16 MYR
nasi goreng ve stánku – 8 MYR
noční trail džunglí s průvodcem – 30 MYR/os
taxi Sandakan-Sepilok (asi 30 km) – 10 MYR
výstup na Mt. Kinabalu – vstup do parku 15 MYR, povolení k túře 100 MYR, pojištění 7 MYR, průvodce pro max. 6 lidí 150 MYR
motýlí farma v Cameron Highlands – 5 MYR
bus Cameron Highlands – Georgetown – 35 MYR/os
Malajsie je turisty často opomíjena. Většina z nich vyrazí raději do sousedního Singapuru nebo Thajska. Ale i Malajsie má co nabídnout - bohatou kulturu, moderní architekturu, mešity a chrámy, krásnou přírodu, zvířata, která nikde jinde ...
Více zde