8 důvodů, proč vyrazit do Gruzie
Gruzie zažívá turistický boom. V roce 2018 navštívilo tento malý stát uprostřed Kavkazu přes 8 miliónů turistů, což je dvojnásobek počtu místních obyvatel. A dá se počítat s tím, že rok od roku se bude počet turistů zvyšovat. Gruzie je totiž vášeň. Nádherná příroda si vás podmaní, skvělá kuchyně nažhaví chuťové buňky a vřelost Gruzínů dojme k slzám. Gruzie vás přijme s otevřenou náručí a už nikdy nepustí. Pokud tohle všechno chcete zažít, je nejvyšší čas do Gruzie vyrazit.
Obsah článku
Gruzii jsem si v roce 2019 zamilovala na první pohled. Plánovaný měsíční pobyt se protáhl na 6 týdnů a ani tak se mi nechtělo odjet. Pojďte si přečíst, proč vyrazit do Gruzie.
1. Přívětiví lidé
O Gruzínech se říká, že jsou pohostinní, přátelští, vřelí a mají rádi hosty. Byla jsem na to připravená, ale realita předčila moje očekávání. Lidé, kteří sami mají málo, se s vámi vždycky rádi podělí o svoje jídlo a pití a uvítají vás ve svém domě. Gruzíni věří, že host je dar od Boha a podle toho se o něj starají. Někdy možná budete mít strach, jestli se vám něco nestane, když nasednete s cizím člověkem do auta a necháte se odvézt kdoví kam.
Někdy se možná budete cítit jako zajatci, protože „ne“ pro Gruzíny není odpověď. A někdy se možná budete mít na pozoru, aby vás jako správného turistu nechtěli „obrat“. Všechny obavy jsou zbytečné.
Gruzínská pohostinnost je vřelá a upřímná. Jako hostitelé by se pro vás roztrhali a nabídli vám všechno, co mají. A víte, co za to chtějí na oplátku? Vůbec nic. Vlastně jednu věc ano. Abyste řekli svým přátelům o tom, jak skvělá je Gruzie a její obyvatelé, kteří tolik milují své hosty.
Tip navíc: chcete Gruzínům vykouzlit úsměv od ucha k uchu? Pak se naučte pár gruzínských slov a máte vyhráno.
2. Dokonalá chuť jídel
O jídle, hostinách a stolování bych mohla psát a vyprávět hodiny. V západní Evropě se pořád řeší, jestli je daná potravina dostatečně „bio“, „eko“, „fresh“ a nevím, co ještě. V Gruzii je tohle všechno standard. Jídlo se připravuje z čerstvých a lokálních surovin, které si většina lidí sama vypěstuje, vyrobí nebo každý den koupí na trhu. Nejsou to ale naše „farmářské“ trhy, na kterých je jídlo s nálepkou „bio“ třikrát dražší.
Čerstvou zeleninu, ovoce, bylinky a sýry na místních trzích seženete za pakatel. Národní specialitu khinkali (knedlíčky plněné masem) musí milovat snad každý a slavným šašlikům (grilované maso) nemáte šanci uniknout. Ač se to nezdá, gruzínská kuchyně je i „vegan friendly“.
Nakládané lilky, dušená zelenina nebo pečené žampiony si vás získají velmi snadno. Nadchne vás ale i obyčejný rajčatovo-okurkový salát s ořechovou pastou. Pokud byste se o gruzínském jídle chtěli dozvědět víc, přečtěte podrobnosti o jídle v Gruzii.
Tip navíc: chcete jíst jako Gruzíni? Pak si objednejte několik druhů jídel, všechna je dejte doprostřed stolu a nandavejte si na talíř to, na co máte zrovna chuť.
3. Kvalitní víno
Gruzie je kolébkou vína, a proto vína zde vyráběná patří k nejzajímavějším a nejkvalitnějším na světě. Pěstování vinné révy a výroba vína tady mají tradici starou 8 tisíc let. Víno se však vyrábí jiným způsobem a taky jinak chutná. Základem výroby vína je kvevri, obrovská hliněná nádoba, která je zakopaná v zemi. Ručně nasbírané hrozny se rozšlapou v kádi a obsah včetně slupek se potom vylije do kvevri.
Tam se nechá minimálně půl roku zrát. Pak už putuje rovnou na stůl nebo do láhví. Nijak se chemicky neupravuje, nefiltruje, nedochucuje. Bílé víno má spíš oranžovou nebo medovou barvu, červené je tmavě rubínové. Všechna vína jsou silnější, hutnější a na jejich chuť si budete muset zvyknout. V obchodech a restauracích je kvevri víno většinou 2x dražší než víno vyráběné evropskou metodou, ale na vesnicích a menších vinařstvích v Kachetii koupíte kvevri víno za normální ceny.
Víno také seženete v PET lahvích na tržnicích. Tady ale předem trochu ochutnejte, protože někteří prodejci nabízejí „víno“ z různých druhů ovoce nebo doslazované.
Tip navíc: chcete ochutnat nejlepší kvevri vína a vidět, jak se vyrábí? Pak jeďte do vesnic Napareuli nebo Tsinandali v Kachetii a bez obav zajděte za některým z vinařů. Rádi vás provedou svými sklepy.
4. Rozmanitá příroda
Gruzie je sice malá, ale rozmanitá země. Na západě omývaná Černým mořem, ze severu sevřená vrcholky Velkého Kavkazu, na východě obdarovaná úrodnými vinicemi a na jihovýchodě sužovaná polopouští. Je libo kaňony, ledovce, jeskyně, horské pláně nebo snad radši pláže? Všechno je možné a ať vyrazíte kamkoliv, tamní scenérie vám vezmou dech. Tím, že je Gruzie poměrně malá, zvládnete toho za krátký čas hodně.
Tip navíc: chcete co nejvíce poznat život místních? Pak cestujte maršrutkami (minibusy). Stojí pár korun a vždycky se seznámíte s někým, kdo si rád popovídá s cizincem a něco zajímavého vám o své zemi poví.
5. Tisíciletá historie a bohatá kultura
Gruzie má komplikované a dlouhé dějiny, které se začaly psát už v 6. tisíciletí př.n.l., kdy Gruzii osídlili první lidé. Ve 4. století př.n.l. byl založen první gruzínský stát (Kavkazská Ibérie), který existoval až do 6. století. V té době ke Gruzii patřila i část Turecka a Arménie. V průběhu dějin bylo gruzínské území pod neustálým náporem Turků, Rus, Arménů a jiných národů a území bylo postupně oklešťováno.
V roce 1918 sice Gruzie vyhlásila nezávislost, ale už o 3 roky později znovu spadla pod ruskou nadvládu, ze které se dostala až v roce 1991. Ani po vyhlášení nezávislosti to nebylo jednoduché. V roce 1991 se totiž Jižní Osetie a Abcházie pod nadvládou Ruska odtrhly od zbytku Gruzie a vyhlásily jednostranně nezávislost, která nebyla Gruzií ani jiným státem uznána.
Následně vypukly mezi Osety a Gruzíny ozbrojené střety, připomínající občanskou válku. Další válečný konflikt se odehrál poměrně nedávno. V roce 2008 bojovala Gruzie na jedné straně proti Rusku, Jižní Osetii a Abcházii na druhé straně. Boje sice byly po necelém měsíci ukončeny a vyhlášeno příměří, které je ale dodnes velmi křehké.
Současná Gruzie je tedy okleštěná o autonomní republiky Adžárie, Abcházie a Jižní Osetie. Poslední dvě jmenované jsou ovládány Ruskem, takže gruzínská vláda nemá tato území pod kontrolou a gruzínský občan sem nemá právo vstoupit.
Gruzíni ale vždycky byli vyspělým národem a i přes krvavé boje v minulosti najdeme v zemi architektonické a umělecké dědictví. Tisíc let staré kláštery, obranné kamenné věže, jeskynní města a starodávné pevnosti, které ostře kontrastují s moderní architekturou ve Tbilisi a Batumi.
Tip navíc: zajímá vás gruzínská historie? Pak se podívejte se film Mandarinky, který na pozadí války v Abcházii vypráví příběh dvou farmářů. Nebo zajděte ve Tbilisi do Národního muzea.
6. Příznivé ceny
Pokud cestujete delší dobu, vždycky musíte řešit rozpočet. Dobrá zpráva je, že gruzínské ceny vás nezruinují. Samozřejmě tady najdete i luxusní restaurace, bary a hotely, ale obecně je Gruzie levná destinace. Za dvoulůžkový pokoj běžně zaplatíte 250 až 350 Kč, za jídlo v restauraci kolem 60 Kč a budete-li se chtít stravovat na ulici, tak ještě mnohem míň.
Levná jsou i taxi a maršrutky, které vás dovezou kamkoliv po celé zemi. Jízda metrem ve Tbilisi stojí 0,5 lari (4 Kč!). Jasně že musíte počítat s tím, že ve městech je dráž než na vesnicích, ale i tak si tady západní Evropan může dopřát takřka cokoliv za zlomek cen, které by zaplatil doma.
Tip navíc: chcete ušetřit za jízdu taxi? Používejte aplikaci Bolt nebo Yandex. Ceny jsou neuvěřitelně nízké.
7. Nepoznané dobrodružství
Gruzie je díky své rozmanitosti rájem pro milovníky dobrodružství. Jeden den se koupete v moři, druhý už slézáte čtyřtisícovku, třetí prozkoumáváte jeskyně, čtvrtý na raftu proplouváte kaňonem, pátý pozorujete zvířata v gruzínské polopoušti, šestý se při plachtění na paraglidu kocháte panoramaty Velkého Kavkazu a sedmý cváláte na koni horskou krajinou.
V zimě k tomu ještě přidejte lyžování nebo heliskiing. Je jen na vás, co si vyberete. Nesmím zapomenout, že někdy je velkým dobrodružstvím i samotná jízda maršrutkou, protože většina místních řidičů jsou blázniví závodníci.
Tip navíc: máte rádi lanovky? Pak se vydejte do města Khulo, nasedněte do staré červené kabinky pro 5 lidí a užívejte si jízdu přes údolí dlouhou 1700 m do protější vesnice Tago. A pokud chcete trochu adrenalinu, koukněte se z otevřených dveří kabinky dolů. Budete mít pod sebou 350 m.
8. Stoprocentní bezpečnost
Gruzie už dávno neplatí za nebezpečnou zemi, právě naopak. Jako všude jinde na světě se sem tam stane nějaký zločin, ale při používání zdravého rozumu se nemusíte ničeho bát. Za 6 týdnů jsme se nikdy necítili nijak ohroženi, nikdo nás neobtěžoval, neokradl ani neublížil. Gruzíni nemají vytváření problémů v povaze.
A nezapomeňte, že cizince milují! V souvislosti s bezpečností se také často zmiňují toulaví psi, ale ani těch se bát nemusíte. Je pravda, že jich je po celé zemi mraky, žádný vám však neublíží. Naopak vás budou přátelsky doprovázet i několik kilometrů. Pozor si dávejte jenom na pastevecké psy. Ti opravdu kamarádsky nevypadají.
Tip navíc: jede řidič maršrutky jako šílenec a vy se bojíte? Pak řekněte „gáčere“ (stop), vystupte a počkejte na další. Je to tak 50 na 50, že další řidič nebude závodník.
Byli jste už v Gruzii? Dejte mi vědět do komentáře, co se vám líbilo.