Deset důvodů proč si zamilujete Porto
Porto nejde nemilovat. Okouzlí vás přátelskou atmosférou, křivolakými uličkami, které vedou nahoru a dolů od řeky Douro, domy s barevnými fasádami a zapadlými bary, ve kterých můžete snít nad skleničkou lahodného vína. V Portu snadno zapomenete na starosti a stres a necháte se pozvolna unášet vůní neznámého.
Obsah článku
Porto je druhé největší město v Portugalsku a leží na severozápadě země u ústí řeky Douro do Atlantského oceánu. Porto je známé portským vínem a historickým centrem, které je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.
Existuje mnoho důvodů, proč byste měli vyrazit do Porta. Každý si tu najde to svoje. Přečtěte si moje desatero, proč navštívit Porto.
1. Porto – památky
Historická část města je poměrně malá a kompaktní, takže vám k jejímu prozkoumávání budou stačit jen dobré boty. Najdete tady velké množství památek většiny stavebních slohů, podobně jako v Praze. Abych vás neunudila k smrti, udělala jsem výcuc těch nejdůležitějších a nejznámějších. Centrum města se nachází ve čtvrtích Sé, Sau Nicolau a Vitória.
Sé do Porto (Katedrála) je románská stavba ze 12. století, která se spolu s Paço Episcopal (Biskupský palác) pyšně tyčí na kopci nad řekou Douro. V průběhu dalších století katedrála prodělala několik renovací různými architektonickými styly a v 18. století k ní byla přistavěna barokní část, kdy byl zároveň vystaven Biskupský palác. Je to takový mišmaš různých stylů. Uvnitř není katedrála nijak impozantní, nám přišla dost tmavá a strohá. Vstup do katedrály je zdarma, do Biskupského paláce se platí 5 EUR.
Torre dos Clérigos (Věž kleriků) je dobrým orientačním bodem a zároveň nejkrásnější věží Porta. Z výšky 75 m a po vystoupání 225 schodů je pohled na město okouzlující. S věží sousedí Igreja dos Clérigos (Kostel kleriků). Vstup do kostela je zdarma, na věž se platí 5 EUR.
Palácio da Bolsa je stavba v neoklasicistním stylu z 19. století, která bývala burzou cenných papírů. Nachází se kousek od řeky v ulici Rua de Ferreira Borges, hned vedle kostela São Francisco. Vstup je 9 EUR. Naproti paláci uprostřed zeleného náměstí stojí socha Infante Dom Henrique věnovaná Jindřichu Mořeplavci, který byl důležitou portugalskou osobou 15. století, proto na něj narazíte na spoustě míst.
São Bento je vlakové nádraží z 19. století, kam denně míří stovky lidí nejen kvůli odjezdu z města. První vlak sem dorazil už v roce 1896. Modrobílá mozaika z asi 20.000 typických keramických dlaždic udělala z nádražní haly místo, kde přestanete spěchat a myslet na odjezd vlaku.
V téhle skvostné galerii můžete zadarmo vidět různé historické výjevy, krajinné scény, portrét krále, o kus dál (jak jinak) Jindřicha Mořeplavce, také sklizeň a výrobu světoznámého portského vína nebo historii portugalské dopravy. Kromě toho se ale také připravte na davy lidí, kteří stejně jako vy budou chtít vidět tu nádheru.
Rua das Flores byla první dlážděnou ulicí v Portu, otevřenou v roce 1518. Už v dávných dobách to byla rušná obchodní ulice, kam mířily dámy nakupovat zlato, stříbro a oblečení. Dnes je pěší zónou a vy se tak v klidu můžete kochat noblesními domy s typickými balkony a barevnými dveřmi, pozorovat ruch kolem, nakupovat a až z toho všeho budete unaveni, posaďte se do jedné z mnoha vinoték a vychutnejte si (nejen) portské víno.
Kostely – v Portu jich najdete opravdu hodně a všechny navštívit určitě nestihnete. Minout byste ale neměli Igreja dos Congregados blízko vlakového nádraží, Igreja do Carmo s nádhernou modrobílou mozaikovou fasádou, sousedící Igreja dos Carmelitas, Igreja de São Fransisco nebo Igreja dos Grilos (známý také jako S. Lourenço). Kamkoliv v Portu půjdete, tam na nějaký kostel určtě narazíte. Vstupy do nich jsou zdarma.
Mosteiro da Serra do Pilar (klášter) je na druhé straně řeky na kopci a naskytne se vám odsud ten nejlepší výhled na celé historické město a most Ludvíka I. shora. Kdyby se vám nechtělo šlapat do kopce, můžete sem vyjet kabinovou lanovkou z nábřeží, ale my jsme se radši prošli. Navíc vrchní patro mostu je hodně široké a je jen pro peší a nadzemní metro, takže se můžete kochat výhledy už při přecházení mostu. Můžete navštívit i samotný klášter (údajně otevřeno 10-17:30), ale my jsme to nestihli.
2. Ribeira
Taková pražská, ale mnohem hezčí Náplavka. Zamíří sem každý, kdo navštíví Porto, protože je odtud krásný výhled na protější vinné sklepy a řeku, najdete tu spostu restaurací, kaváren a barů. Je to taky dobré místo pro pozorování místního života a zábavy. V létě to tady určitě musí neuvěřitelně žít. Celá oblast začíná na náměstí Praça da Ribeira, kde po celá staletí bývaly rušné trhy a hojně se obchodovalo, a končí v Guindais (za Mostem Ludvíka I.).
3. Historické tramvaje
Portem brázdí historické tramvaje (linky 1, 18 a 22) a v současné době je využívají převážně turisti kvůli zážitku, protože na rychlou přepravu to opravdu není. Nejvíc využívaná je asi linka 1, která jezdí po nábřeží Ribeira k ústí řeky Douro do oceánu. Cesta trvá asi 20 minut, když není provoz.
Pokud se chcete svézt od řeky do kopce k Věži kleriků, pak jeďte linkou 18. Poslední linka 22 krouží centrem města a na sever od Sao Bento. Intervaly jsou asi půlhodinové, takže když vám ujede před nosem, máte spoustu času na skleničku vína v baru, který nebude problém najít. Lístky se kupují v tramvaji a stojí 3 EUR za jízdu.
4. Dlaždičky – azulejos
neboli tzv. azulejos uvidíte v Portu všude. Jak uvnitř domů, kostelů, státních isntitucí, škol, tak zvenku. Mají různé ornamenty a barvy a začaly se používat na fasády domů v 19. století. Tenhle nápad přivezli do Porta přistěhovalci, kteří žili v Brazílii a po návratu si stavěli domy s fasádami vyzdobenými právě těmito keramickými dlaždicemi.
Ačkoliv byly původně považovány za nevkusné, brzy se rozšířily nejen po celém Portu, ale i Portugalsku. Jen pro zajímavost – slovo azulejo je odvozeno od arabského slova az-zulayj: zellige, neboli leštěný kámen, protože původním nápadem bylo napodobit římské mozaiky.
5. Livraria Lello
Máte rádi Harryho Pottera? Pak musíte zamířit do knihkupectví kousek od Věže kleriků (Rua das Carmelitas 144). Ale i kdybyste jméno chlapce s jizvou na čele nikdy neslyšeli (o čemž pochybuju), vyražte sem i tak, protože to je jedno ze tří nejkrásnějších knihkupectví na světe. A co s ním má společného Harry? J.K.Rowling žila nějaký čas v Portu, kde učila angličtinu, a právě tady se údajně měla inspirovat při psaní dobrodružství tohoto malého čaroděje.
Je to dvoupatrové knihkupectví s nádherným vyřezávaným dřevěným točitým schodištěm a interiérem v art-deco stylu. Bohužel dojem z něj kazí davy turistů, kteří si mermomocí chtějí udělat tu „nejkrásnější“ fotku, takže nečekejte, že si v klidu vychutnáte atmosféru dávných dob (bylo otevřeno už v roce 1881, tehdy pod jiným názvem). Neporadím vám, kdy sem jít, protože my šli okolo odpoledne a byla fronta, tak jsme se vrátili druhý den ráno na otevření (10h) a fronta byla zas. Tomu se asi nevyhnete.
Vstup je 4 EUR a pokud si koupíte nějakou knížku, tak vám vstupné odečtou z ceny. Jen si dejte pozor, ať frontu nestojíte zbytečně dvakrát. Vstupenky se totiž kupují ve vedlejším domě. Pokud se vám podaří užít si knihkupectví aspoň trochu prázdné, tak vám závidím, protože to musí stát za to.
6. Mosty
Mosty jsou asi největší portskou dominantou a najdete jich tu šest (Ponte Arrábida, Dom Luís I., D. Maria Pia, do Infante, S. João a Freixo ve směru od oceánu). Prakticky všechny mají tvar obráceného písmene D. Most D. Maria Pia byl prvním železničním mostem přes řeku Douro a pochází z dílny slavného stavitele, Gustava Eiffela.
Ale zřejmě nejznámější a nejfotogeničtější je dvoupodlažní železný Most krále Ludvíka I., který postavil Eiffelův následovník, belgický inženýr Théophile Seyrig. Spodní patro mostu je určené pro auta a úzký chodník z každé strany, horní patro je pro nadzemní metro a chodce, kteří tady mají dostatečný prostor pro kochání se celým městem. Máte ho tu jako na dlani.
7. Plavby po řece Douro
Pokud si chcete užít velkolepé výhledy na Porto, údolí nebo krajinu kolem řeky Douro, pak vyražte na vyhlídkovou plavbu lodí. Můžete si dát jen kratší poznávací okruh Portem pod všemi jeho mosty, nebo vyrazit dál za město po trasách, odkud se při sklizni sváží víno. Plavby po Portu vás podle programu a délky trvání budou stát od 12 EUR, za celodenní výlet dále do údolí počítejte s částkou od 70 EUR.
8. Cyklovýlet na pláž a pobřeží
Asi si budete myslet, že jsem se zbláznila, když vám doporučuju výlet na kole ve městě, které je prakticky celé v poměrně prudkém kopci. Ale jakmile se dostanete k řece, čeká vás už jenom rovina a krásný nenáročný cyklovýlet. Dá se jet po obou březích řeky až k oceánu, ale nám bylo naší domácí doporučeno přejet přes Most Ludvíka I., pokračovat přes marinu a přírodní rezervaci až do čtvrti Lavadores, kde začínají pláže.
Ze začátku jedete po silnici, ale pak už máte samostatný cyklopruh, necháte se ovívat svěžím mořským vzduchem a záleží jen na vás, jak daleko budete chtít jet. Kolem mariny se dostanete do úplně jiné části Porta, kde jsou baráčky obložené keramickými dlaždicemi, malé hospůdky, kam chodí většinou jen místní, a všude se line omamná vůně dřevěného uhlí a mořských specialit, které vám kuchař připraví na grilu před restaurací.
9. Vinné sklepy
Portské víno je dalším symbolem Porta a celého Portugalska. Víno se pěstuje na svazích řeky Douro, v údolí asi 100 km na východ od Porta. Existuje několik kategorií portských vín jako je ruby, tawny, rosé a branco (bílé), ale pak jsou i speciální kategorie jako vintage, colheita nebo reserve. O výrobě a druzích portského vína vám řeknu někdy příště.
V Portu můžete navštívit vinné sklepy světoznámých značek a dát si tam třeba jenom ochutnávku vín nebo si sklepy třeba i projít. Najdete tu výrobce jako je Taylor´s, Calém, Ferreira, Graham´s, Offley nebo Croft. My jsme šli na prohlídku sklepů Taylor´s, které jsou skoro nahoře v kopci nad městem, dostali jsme audioprůvodce v angličtině a sami si to celé procházeli. Strávili jsme tam přes hodinu, ale dalo by se i víc.
Podle mě je tam moc informací, které si stejně nebudete pamatovat, ale pokud vás to aspoň trochu zajímá, určitě sklepy navštivte. Na závěr jsme měli v ceně vstupného (12 EUR) ochutnávku 2 druhů vína.
10. Jídlo
Jídlo je samostatnou kapitolou, protože v Portu můžete rozmazlovat vaše chuťové pohárky od rána do večera. Můžete si pochutnávat na grilovaných sardinkách, treskách, mušlích, dršťkách (což asi nebude pro každého) nebo místní specialitě francesinha. Více o jídle najdete tady.
Asi to bude znít divně, když vám doporučím místní McDonald’s, ale vůbec to nebude kvůli jídlu. V Portu totiž zjistíte, že i hambáče z fastfoodu si můžete dát s noblesou a stylem. Sídlí v historické budově, uvnitř jsou krásné vitráže a lustry ve stylu art deco, žádné balónky, křiklavé nápisy a reklamy jako je tomu u McDonald’s zvykem.
Jestli si radši dáte místní speciality než fastfood jako já, dojděte se sem aspoň podívat, protože hezčí McDonald’s nikde neuvidíte.
Mercado do Bolhão. Je to dvoupatrová budova v neoklasicistním stylu, byť má svá nejlepší léta už za sebou. Najdete tu všechno od ovoce, zeleniny, květin, přes rybárny, masny, místní restaurace, až po suvenýry. Za zmínku ještě stojí jedna z nejstarších kaváren v Portu, Café Majestic, která je kousek od tržnice.
Je toho ještě hodně, o čem bych mohla psát. Od krásných portských zahrad s výhledem na město, přes noční život a kulturní vyžití, až k takovým maličkostem jako jsou veselé elektrické skříňky vyzdobené v různých stylech, které vás budou provázet po celém městě. Já jsem si Porto zamilovala na první pohled a vím, že jsem tady určitě nebyla naposledy. A co vy? Vyrazíte?
Porto mě neohromilo jen svojí malebností a portským vínem (článek tady), ale také svou klidnou atmosférou a kuchyní. Pro mého kluka je jídlo vždycky až na prvním místě, takže hodně času trávíme ochutnáváním všeho možného. ...
Více zde